معرفی ترابزون

ترابزون (Trabzon) شهری در ساحل دریای سیاه است که به دروازه ای ایده آل به سوی سوملا مونستری (Sumela Monastery) معروف می باشد. ترابزون که در جاده تاریخی ابریشم واقع شده، به محلی برای به هم ملحق شدن مذاهب، زبان ها و فرهنگ ها تبدیل شده است. این منطقه باعث ایجاد دروازه تجاری از قسمت جنوب شرقی به ایران، و از قسمت شمال شرقی به قفقاز (The urban) شد. حتی در دوره قرون وسطی هم بازرگانان ونیزی (Veniz) و جنوسی (Genoese) به ترابزون می رفتند و پارچه های ابریشمی، کتان، و پشمی خود را در آن می فروختند. ترابزون در شمال شرقی ترکیه و در امتداد دریای سیاه که به ترکی به آن کارادنیز (Karadeniz) می گویند، واقع شده است. این شهر واقعاً فرهنگ مختص به خودش را دارد و ترک های این منطقه لهجه، لباس و سبک زندگی مستقل خود را دارند. با اینکه در سراسر دریای ترابزون کشور هایی از گرجستان و روسیه قرار دارند، فرهنگ این کشور در منطقه دریای سیاه به طور سنتی و کامل باقی مانده است. ترابزون اخیراً شاهد گسترده تر شدن صنعت گردشگری اش، به ویژه در بین اعراب می باشد؛ بنابراین در خیابان های شهر، زنان سیاه پوشی را خواهید دید که فقط چشم ها و یا فقط صورت خود را نپوشانده اند. البته زنان ترک در ترابزون هم حجاب دارند و با روسری در شهر تردد می کنند اما هنوز هم با سبک و رنگ های متنوعی لباس می پوشند. در این شهر می توانید مدل های مختلف از مد اسلامی را نیز از نزدیک ببینید.

ترابزون

Trabzon

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : پارک میدان (Meydan Parkı)

کد شهر : 462

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 110

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 5 کیلومتر

ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید
کوهستانی

آب و هوای ترابزون چگونه است ؟

آب و هوا
ترازبون در یک منطقه نیمه گرمسیری مرطوب قرار دارد که در طول سال بارندگی زیادی را تجربه می کند. در زمستان احتمال بارش سنگین برف در سطح شهر وجود دارد. البته طبیعتاً آب و هوای مناطق داخلی شهر با مناطق کوهستانی متفاوت است. با تغییر فصل ها، آب و هوا نیز در ترابزون تغییر می کند. تابستان های (از ژوئن تا آگوست یا به عبارتی از اوایل خرداد تا اوایل شهریور) ترابزون میانگین دمای هوا حدوداً ۲۶ درجه سانتیگراد است. شهر در این بازه زمانی گرم و مرطوب می شود. شرایط آب و هوایی تابستان این اجازه را به شما می دهد که به خوبی در فضای شهر به گردش بپردازید و از همه جاذبه های دیدنی آن دیدن کنید. در فصل پاییز (از سپتامبر تا نوامبر یا از اوایل شهریور تا اوایل آذر)، ترابزون باران های بیشتری را به خود می بیند و درجه حرارت هوا بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد متغیر است. بسته به میزان بارندگی، ممکن است برخی از جاذبه ها و یا برخی از فعالیت ها در دسترس نباشند، اما هنوز هم می توان گفت در این فصل هم شهر زیبایی های خاص خودش را دارد. زمستان های (از دسامبر تا فوریه یا به عبارتی از اوایل آذر تا اوایل اسفند) ترابزون پر بارش و مرطوب هستند. بارش برف به حدی زیاد است که ممکن است تردد را دشوار کرده و حتی برخی از جاده ها مسدود شوند. اما با این حال شهر هنوز هم بسیار زیباست و شبیه به سرزمین عجایب زمستانی می شود. دمای هوا در این فصل می تواند حتی کمتر از صفر درجه سانتیگراد هم باشد اما در طول روز به طور متوسط تا ۵ درجه سانتیگراد متغیر است. در فصل بهار (از مارس تا مه یا به عبارتی از اوایل اسفند تا اوایل خرداد)، هر چه بیشتر از زمستان می گذرد و به تابستان نزدیک می شود، دمای هوای ترابزون هم بالا تر می رود. در این بین متوسط دمای هوا بین ۱۴ تا ۱۹ درجه سانتیگراد متغیر است. می توان گفت شهر در این فصل، از همیشه خوش آب و هوا تر، و آسمان آن از همیشه صاف تر است. اگر با رطوبت تابستان ها و سرمای زمستان های این شهر کنار نمی آیید، بهترین زمان برای بازدید از شهر بندری ترابزون، یکی از فصل های بهار و پاییز است. در واقع برای اینکه بتوانید در این شهر از همه جاذبه ها به خوبی لذت ببرید و همه جای شهر را ببینید، هر فصلی به جز زمستان مناسب است. اینکه چه فصلی به این شهر زیبا سفر کنید، تنها به اولویت شما بستگی دارد و اینکه چه آب و هوایی را بیشتر می پسندید. اما برای بهره بردن از بهترین شرایط جوی و به طبع آن آزادی برای کاوش در ترازبون و کشف شهر، ماه مه (اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد) بهترین زمان برای سفر به ترازبون است.

حمل و نقل در ترابزون چگونه است ؟

تاکسی
از آنجایی که بیشتر مناظر تاریخی شهر در فواصلی حدوداً ۵۰۰ متر الی ۱ کیلومتری هم واقع شده اند؛ بهترین روش برای تردد و جا به جایی در شهر، و همینطور بازدید از جاذبه های آن، پیاده روی است. اغلب مردم نسبت به تردد خودرو ها از مناطق تاریخی بی میل هستند که باعث می شود پیاده روی برای عابر های پیاده ایمن تر باشد.

دانستنی های ترابزون