معرفی ازمیر

ازمیر، یک شهر بزرگ در بخش غربی منطقه آناتولی است که بعد از استانبول و آنکارا، سومین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. این شهر همچنین یکی از شهرهای پرجمعیت در حاشیه ی دریای اژه می باشد. جمعیت ازمیر در سال 2017 به طور تقریبی 4,2 میلیون نفر تخمین زده شده است. در اروپای دوران قدیم، این شهر به نام «سمیرانا» معروف بود و در 28 مارچ 1930 نام آن به «ازمیر» تغییر پیدا کرد. به دلیل قرارگیری در موقعیت مکانی پرمنفعت خلیج ازمیر، این شهر به عنوان یکی از شهرهای تجاری شاخص دریای مدیترانه در نظر گرفته می شود. بندر ازمیر، اولین بندر ترکیه و فعال در زمینه صادرات می باشد. این واقعیت که بیش از نیمی از جمعیت این شهر زیر 30 سال هستند، ازمیر را به شهری پر از زندگی تبدیل کرده است. ازمیر میزبان ده ها هزار نفر دانشجو، محققان فارغ التحصیل، هنرمندان، رهبران تجاری و آکادمیک می باشد. تاریخ غنی، زمین های حاصلخیز، آب و هوای مناسب، 629 کیلومتر خط ساحلی، حدود 300 روز آفتابی در سال، دریای آبی، و میراثی که توسط تمدن های مختلف در این شهر باقی مانده است، ازمیر را به شهری بسیار دیدنی تبدیل کرده است. این شهر با موقعیت جغرافیایی عالی، به عنوان یک شهر اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته می شود. به دلیل آب و هوای عالی ازمیر، این شهر دارای محیط زیست فوق العاده ای می باشد که محصولاتی مانند زیتون، انجیر و پنبه در آن پرورش داده می شود. انواع مختلف غذاهای دریایی، نوشیدنی، گیاه های محلی، روغن زیتون و غذاهای خوش طعم، ازمیر را به عنوان یک شهر جذاب برای مسافران تبدیل کرده است. میانگین مدت زمان پرواز مستقیم تهران به ازمیر تقریبا 03:30 می باشد؛ اما به طور معمول، اکثر پروازها یک توقف در فرودگاه آتاتورک و یا سبیحا دارند.

ازمیر

Izmir

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : میدان کُناک

کد شهر : 232

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 110

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 17.5 کیلومتر

از تهران به ازمیر: 3:30

مدرن
تاریخی
ساحلی
تحصیلی

آب و هوای ازمیر چگونه است ؟

آب و هوا
ازمیر، شهر بزرگی در کنار دریای اژه، با آب و هوای مدیترانه ای می باشد که زمستان های ملایم و تابستان های گرم و آفتابی دارد. زمستان ازمیر، از دسامبر تا اواسط مارچ (10 آذر تا اواخر اسفند) ادامه می یابد و نسبتا خنک و بارانی می باشد. میانگین دما در ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) 7 درجه سانتی گراد است و روزهای بارانی آن به طور میانگین 12 روز در ماه خواهد بود. توده هوای سرد می تواند شب های این شهر را به حالت یخبندان در بیاورد. امکان بارش برف در ازمیر خیلی کم است، اما غیرممکن نیست. بهار از اواسط مارچ تا می (اواخر اسفند تا 10 خرداد) ادامه می یابد و آب و هوایی معتدل دارد. در ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) آب و هوا هنوز مقداری ناپایدار است و بعد کم کم آفتابی می شود، و بارش کمتری اتفاق می افتد. تابستان ازمیر، از ماه جون تا اواسط سپتامبر (11 خرداد تا اواخر شهریور) می باشد و گرم، خشک و آفتابی است و به طور معمول، رطوبت در طول تابستان بالا نیست. همچنین امکان دارد دوره های گرمای شدید با دمایی در حدود 35 تا 38 و یا حتی 40 درجه سانتی گراد نیز ایجاد شود. پاییز، از اواسط ماه سپتامبر تا نوامبر (اواخر شهریور تا 9 آذر) می باشد که در ابتدای فصل تقریبا گرم و آفتابی، و در هفته های بعدی به تدریج بارانی می شود. ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان)، مخصوصا نیمه اول این ماه، اغلب به عنوان یک ماه آفتابی، معتدل و دلپذیر محسوب می شود. در این شهر، دریا خیلی گرم نمی شود؛ زیرا در تابستان باد شمالی از گرم شدن زیاد آب دریا جلوگیری می کند و دمای دریا از جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر) به 23 درجه سانتی گراد می رسد. بهترین زمان برای سفر به ازمیر و گشت و گذار در شهر و بازدید از بناهای تاریخی و شهرهای اطراف مانند افسوس و پرگامون، بهار و پاییز و از ماه های آپریل تا می (12 فروردین تا 10 خرداد) و همچنین اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر (اواخر شهریور تا اواخر مهر) می باشد. در واقع تابستان های ازمیر، مخصوصا ماه های جولای تا آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) اغلب گرم است. اگر در سفر خود هم مایل به انجام تفریحات آبی و هم بازدید از بناهای تاریخی هستید، احتمالا ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) بهترین زمان برای سفر شماست.

حمل و نقل در ازمیر چگونه است ؟

تاکسی
سیستم مترو ازمیر دارای یک خط مترو است که در 17 ایستگاه توقف می کند و طول آن معادل 20.1 کیلومتر می باشد. همچنین سیستم اتوبوسرانی عمومی تمام شهر را پوشش داده و حمل و نقل در ازمیر و اطراف آن، به خوبی توسعه پیدا کرده است. هزینه این اتوبوس ها را می توان با پول نقد و همچنین کارت شهری پرداخت نمود. برای مسیرهای فرعی می توان از مینی بوس استفاده کرد. شاید یکی از بهترین شیوه ها برای سفر در ازمیر استفاده از کشتی های عمومی باشد. خط مترو به مرکز شهر، میدان کناک و شمالی ترین بخش ازمیر متصل می باشد. سیستم مترو ازمیر از ساعت 6:00 الی 24:00 فعالیت می کند. مترو پول نقد و یا سکه قبول نمی کند و باید بلیت خریداری کنید. در سال 2018، هزینه سفر بزرگسالان با مترو 2.60 لیر می باشد. توجه داشته باشید که عکاسی و فیلم برداری بدون مجوز قانونی و بردن نوشیدنی و خوراکی (به جر آب) داخل مترو ممنوع می باشد. در ازمیر دو مدل کارت حمل و نقل وجود دارد که برای اتوبوس، مترو و کشتی های عمومی قابل استفاده می باشند و از تمامی ایستگاه ها، اسکله ها و فروشگاه های سطح شهر قابل خریداری و شارژ مجدد هستند. کنت کارت ها (Kent Kart) با 6 لیر خریداری می شوند. در هر بار استفاده از کنت کارت ها 2.60 لیر از اعتبار آن کم می شود و می توانید به مدت 90 دقیقه از خدمات حمل و نقل استفاده کنید. کارت های «اوچ بش» یا سه پنج (Üç-Beş) نوع دیگری از کارت های حمل و نقل هستند که با دو، سه و پنج اعتبار به قیمت های 7 لیر، 10 لیر و 14 لیر قابل خریداری هستند. هزینه تاکسی در سال 2018 از 3.5 لیر شروع می شود و به ازای هر یک کیلومتر 3.10 لیر اضافه خواهد شد و در صورتی که تاکسی منتظر بماند، به ازای هر یک ساعت مبلغی معادل 18 لیر باید پرداخت شود. قیمت بلیت یک طرفه اتوبوس 2.64 لیر می باشد. همچنین هزینه قطار برای بزرگسالان 2.4 لیر است.

جاذبه های گردشگری ازمیر

هــتـل های ازمیر

دانستنی های ازمیر