معرفی بدروم

بدروم شهری ساحلی در جنوب دریای اژه است که با شب های جذاب، سواحل زیبا، مکان های تاریخی، هتل های با کیفیت و روستاهای چشم گیر، یکی از محبوب ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود. هومر شهر بدروم را با عنوان «سرزمین آبی بیکران» توصیف نموده است. این شهر با قلعه ی قرون وسطایی خود بسیار دیدنی و جذاب است. معبد ماسولوس (مشهور به هالیکارناسوس) که از عجایب هفتگانه ی دنیای باستان محسوب می گردد، در این شهر قرار دارد؛ البته بنای معبد به دلیل زلزله تخریب شده است و بقایای آن در موزه ی بریتانیای لندن نگهداری می شود. بدروم، مکانی شگفت انگیز و محبوب گردشگران سراسر جهان است؛ زیرا علاوه بر برخورداری از تاریخ باستانی، مکان مناسبی برای تفریح و سرگرمی محسوب می گردد. این شهر، به عنوان یکی از مراکز صنعت گردشگری در ترکیه محسوب می گردد که شامل شهرها و روستاهایی در حاشیه ی ساحل است. بدروم هزاران سال پیش به عنوان شهر تجاری در یونان باستان، بسیار محبوب بود. بدروم با کافه های پر زرق و برق و قلعه ی چشمگیر، بیش از هر شهر ساحلی ترکیه، دارای ظرافتی عجیب و غریب می باشد. در روزهای گرم تابستانی و پر سر و صدای بدروم نیز می توانید مکان های آرامی در گوشه و کنار شهر پیدا کنید. برنامه ریزان شهری، تلاش کرده اند که ویژگی های ساحلی شهر بدروم را حفظ کنند. امروزه قوانینی برای ارتفاع ساختمان ها وضع شده است و ساخت بناهایی با نمای سفید رنگ و ترکیب آبی روشن، یادآور دوره ای است که سعی در احیای آن دارند. در طول روز می توانید در نزدیکی ساحل بزرگ و شنی گومبت استراحت کنید. فاصله ی ساحل گومبت تا شهر بدروم، در حدود 15 دقیقه می باشد. کودکان و بزرگسالان می توانند از پارک های آبی و امکانات ورزشی این شهر بهره مند شوند. در شب نیز، می توانید از شب زنده داری جذاب مردم بدروم، در خیابان جمهوریت (Cumhuriyet)، لذت ببرید.

بدروم

Bodrum

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : نِیزِن

کد شهر : 252

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 110

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 37 کیلومتر

از تهران به بدروم: 3 ساعت و 30 دقیقه

تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای بدروم چگونه است ؟

آب و هوا
در طول زمستان و بهار، از نوامبر تا آپریل (10 آبان تا 10 اردیبهشت)، آب و هوا در بدروم به طور کلی بسیار خوب است. چند دوره بارندگی سنگین در طول ماه نوامبر ( 10 آبان تا 9 آذر) و کمی پس از سال نو رخ می دهد. آخرین بارندگی در ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) و یا آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) می باشد. آب و هوای بدروم در شب های ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) زیاد سرد نیست و تمام شهر پر از شکوفه است. تابستان که پس از آپریل (اواسط اردیبهشت) آغاز می شود، دارای دمای بیش از 40 درجه ی سانتی گراد، آفتابی و بدون بارندگی است. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) گرم ترین ماه در بدروم است که دمای آن به طور متوسط 29 درجه ی سانتی گراد می باشد. همچنین سردترین ماه بدروم ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) است که دمای آن به طور میانگین به 12 درجه ی سانتی گراد می رسد. ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی) با متوسط 108 میلیمتر بارندگی، به عنوان پر باران ترین ماه بدروم شناخته می شود. بهترین ماه برای شنا کردن آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) است که دمای دریا به طور میانگین در حدود 25 درجه ی سانتی گراد می باشد.

حمل و نقل در بدروم چگونه است ؟

تاکسی
اصلی ترین وسیله ی حمل و نقل محلی در شهر بدروم ون است که در همه جای شهر یافت می شود و در ترکی به آن «دولموش» می گویند. ون ها ارزان ترین راه برای گشت و گذار در شهر هستند و دارای ترمینال، برنامه ی زمانی و مسیر حرکت می باشند. هیچ اتوبوس و قطاری در این شهر وجود ندارد و قایق ها نیز به دلیل خط ساحلی شیبدار، فقط مسیرهای محدودی را پوشش می دهند. اگر چه خط ساحلی بدروم 174 کیلومتر است اما استفاده از قایق یا کشتی یک راه معمول برای حمل و نقل عمومی نیست و استفاده از قایق های کوچک برای حمل و نقل عمومی متداول تر است. تاکسی، یکی دیگر از روش های حمل و نقل عمومی در بدروم است که به نسبت سایر روش ها گران تر است. تاکسی های بدروم زرد رنگ و مجهز به کیلومتر شمار هستند؛ اما هزینه ی آن ها در هر منطقه ای متفاوت است. همچنین امکان استفاده از ماشین شخصی یا کرایه ی ماشین، دوچرخه، موتور سیکلت و موتور اسپرت نیز وجود دارد. یک پارکینگ در شرق شهر بدروم وجود دارد. هزینه ی استفاده از پارکینگ در اطراف شهر، 10 لیر برای 1 ساعت و 30 لیر، برای 1 روز است.

جاذبه های گردشگری بدروم

هــتـل های بدروم

دانستنی های بدروم