معرفی آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و پس از استانبول، دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می گردد. این شهر در قلب کشور ترکیه و ناحیه ی آناتولی مرکزی واقع شده است. آنکارا، مرکزی برای اجرای نمایش های هنری، اپرا، باله و ارکسترا محسوب می شود. نام این شهر از زبان سلتی و کلمه ی «Ancyra» گرفته شده است که به معنی لنگر (Anchor) می باشد. دلیل اصلی استفاده از کلمه ی لنگر برای این شهر درون مرزی، به طور دقیق معلوم نیست. این شهر جمعیتی در حدود 5,4 میلیون نفر و مساحتی معادل 25.632 کیلومتر مربع دارد. آنکارا، مرکز اداری و شهر دانشگاهی ترکیه می باشد و جمعیت زیادی از کارکنان دولتی و دانشجویان در این شهر زندگی می کنند. از آنجایی که آنکارا به عنوان پایتخت ملی ترکیه در نظر گرفته می شود، محل زندگی تعداد زیادی از دیپلمات های خارجی و کارکنان سفارت می باشد. به همین دلیل نسبت به سایر شهرهای ترکیه، مسافران می توانند از خدمات، تفریحات و کالاهای بهتری در آنکارا استفاده کنند. آنکارا دارای ویژگی های نمادین ترک های سکولار می باشد. این شهر محلی است که مردم ترکیه در آن دوره جدیدی را آغاز کردند و نمادی از استقلال، توسعه و احترام به ارزش های غربی به شمار می رود. اگر به تاریخ این شهر نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که آنکارا در ابتدا شهری کوچک، با جمعیتی معادل 1000 نفر بود که اکثر آنها در اوایل قرن بیستم در اطراف قلعه‌ی آنکارا زندگی می کردند. در سال 1920 که مصطفی آتاتورک و طرفدارانش، این شهر را به عنوان مرکز جنبش های مقاومتی خود انتخاب کردند، نمای شهر تغییر کرد و با مرور زمان به شکل کنونی در آمد. به نظر می رسد این شهر از دو بخش جدا تشکیل شده است و دارای دو هویت جداگانه می باشد. دلیل این دوگانگی را می توان سرعت توسعه مرکز جمهوری ترکیه در سال 1923 دانست. شهر مرکزی کوچک با نام Angora شناخته می شود. شهر قدیمی تر در داخل و اطراف سیتادل قرار دارد. آنکارای مدرن در اطراف این شهر قدیمی قرار گرفته است و به تدریج در حال وارد شدن به شهر قدیمی و گسترش می باشد. به طور کلی، آنکارا در حال تقلید از کشورهای اروپایی است و دولت هر روزه امکانات زیادی را در این شهر ایجاد می کند. با اینکه آنکارا به اندازه استانبول زیبا و دیدنی نیست، اما موزه های فوق العاده و سرگرمی های بسیار جذابی دارد که در تمام طول سال گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند.

آنکارا

Ankara

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : میدان کیزیلای

کد شهر : 312

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 110

نزدیکترین شهر دارای فرودگاه: آنکارا

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 28.7 کیلومتر

از تهران به آنکارا: 2:30

مدرن
تاریخی
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی
تحصیلی

آب و هوای آنکارا چگونه است ؟

آب و هوا
آنکارا به دلیل قرار گرفتن در بخش مرکزی و کوهستانی آناتولی، دارای آب و هوای قاره ای است. زمستان های این شهر سرد و معمولا برفی می باشد. دما در طول زمستان به زیر صفر و در برخی از شب ها نیز به حدود 15- درجه سانتی گراد می رسد. ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 1- درجه ی سانتی گراد سردترین ماه سال است. در طول این ماه ممکن است دمای هوا تا 20- درجه ی سانتی گراد نیز افت کند. به دلیل رطوبت نسبتاً کم، این شهر تابستان های گرم و خشکی دارد و نسبت به مناطق ساحلی ترکیه از آب و هوایی مناسب تری برخوردار است. میانگین دمای روزانه در اوایل تابستان در حدود 30 درجه سانتی گراد می باشد. دمای روزانه آنکارا در طول تابستان می تواند به 38 درجه ی سانتی گراد و حتی بیشتر نیز برسد؛ اما این افزایش دما متداول و طولانی نیست و بیش از چند روز ادامه پیدا نمی کند. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با متوسط دمای 20 درجه سانتی گراد گرمترین ماه سال است. شب های تابستان در این شهر سرد است، به همین دلیل بهتر است زمانی که بیرون می روید یک ژاکت به همراه داشته باشید. پاییز و بهار مرطوب ترین فصل های آنکارا محسوب می شوند. میزان بارش سالانه در این شهر 415 میلی متر می باشد و در زمان سفر خود به آنکارا زیاد با بارش باران روبرو نخواهید شد. ژانویه با متوسط بارش 60 میلی متر، مرطوب ترین ماه سال است. بهترین زمان سفر به آنکارا، در فصل تابستان و از ماه های جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر) است که تابش خورشید، روزهای گرم و دلپذیری ایجاد می کند. همچنین بهترین زمان برای شنا کردن ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) است که دمای آب در حدود 25 درجه ی سانتی گراد می باشد.

حمل و نقل در آنکارا چگونه است ؟

تاکسی
اگر تصمیم به گشت و گذار در شهر آنکارا دارید، یکی از راه های مقرون به صرفه، استفاده از آنکارا کارت (Ankara Kart) می باشد. شما می توانید این کارت ها را از ایستگاه های مترو و کیوسک های اطراف شهر خریداری کنید. در صورت استفاده از این کارت ها، روی هزینه ی بلیت مترو و اتوبوس شهری تخفیف دریافت می کنید. شبکه قطارهای زیر زمینی آسان ترین راه برای رفتن به مکان های مختلف در شهر آنکارا می باشد. در این شهر دو خط مترو وجود دارد که در کیزیلای به هم متصل می شوند. قطارها همه روزه از ساعت 06:15 تا 23:45 قابل استفاده هستند. هزینه بلیت مترو یک مسیره 4 لیر و با آنکارا کارت 2,45 لیر می باشد. تاکسی ها نیز در همه جای شهر موجود هستند و دارای تاکسی متر می باشند. هزینه استفاده از تاکسی در طول روز و در مرکز شهر حدود 20 لیر است. این قیمت در شب ها بیشتر می شود. آنکارا همچنین از خطوط اتوبوس و دولموش خوبی برخوردار است. علائم جلو و کنار این وسایل نقلیه راهنمای بهتری نسبت به شماره ی مسیرها هستند. بلیت های استاندارد 4 لیری از همه جای شهر قابل تهیه می باشند.

جاذبه های گردشگری آنکارا

دانستنی های آنکارا