معرفی آلانیا

آلانیا، یک شهر ساحلی در منطقه ی مرکزی استان آنتالیا و ساحل جنوبی ترکیه است. این شهر با مساحتی معادل 1.582 کیلومتر مربع، بر اساس آمار سال 2015 بیش از 291 هزار نفر جمعیت دارد. جزیره ی آلانیا به دلیل کوه های اطراف آن، در دوران گذشته یک منطقه ی استراتژیک به شمار می آمد. این موضوع منجر به ساخت قلعه ی آلانیا و برج قرمز شد. آب و هوای مدیترانه ای، جاذبه های طبیعی و میراث تاریخی، آلانیا را به یک مقصد محبوب برای گردشگری تبدیل نموده است. گردشگری آلانیا 9% از صنعت گردشگری ترکیه و 30% از خرید املاک توسط خارجی ها در ترکیه را شامل می شود. ساخت اولین متل در سال 1958 باعث توسعه ی گردشگری در این جزیره شد. بسیاری از گردشگران، به ویژه اسکاندیناوی ها، آلمانی ها، روس ها و هلندی ها، در ماه های گرم سال آلانیا را برای سکونت انتخاب می کنند. علت این موضوع، قیمت ملک، آب و هوای گرم، سواحل شنی، دسترسی به مکان های تاریخی آنتالیا و غذاهای خوب است. سایر فعالیت های گردشگری در فضای باز شامل موج سواری، شکار، قایقرانی می باشد. از معروف ترین جاذبه های این منطقه می توان به بزرگترین پارک آبی اروپا، پارک دلفین سیلانیا، برج قرمز، ساحل کلئوپاترا، رودخانه ی دیم و بزرگترین کارتینگ ترکیه اشاره نمود. فرهنگ آلانیا زیر مجموعه ای از فرهنگ ترکیه می باشد. موقعیت ساحلی این شهر باعث شده است تا بسیاری از جشنواره های سالانه، در این جزیره متمرکز شوند که شامل گردشگری، هنر و فستیوال جاز می شود. فصل گردشگری آلانیا از پایان ماه می (اواسط خرداد) آغاز می شود و تا پایان فصل تابستان ادامه دارد.

آلانیا

Alanya

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : بلوار آتاتورک

کد شهر : 242

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 110

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 42.4 کیلومتر

از تهران به آلانیا: 2 ساعت و 45 دقیقه

تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای آلانیا چگونه است ؟

آب و هوا
آلانیا از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار می باشد. بارندگی های زیاد در فصل زمستان و تابستان های طولانی، گرم و خشک، از ویژگی های آب و هوای این شهر می باشد. آلانیا به عنوان «جایی که خورشید لبخند می زند» شناخته می شود. در طول تابستان که از ماه های جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر) را شامل می شود، دمای هوا در شب از 18 درجه ی سانتی گراد کمتر نمی باشد و همین باعث می شود که هوای عصر بسیار مطبوع و مناسب باشد. ماه های جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) به طور میانگین دارای دمای 31 درجه ی سانتی گراد می باشند. دریای مدیترانه در ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) در گرم ترین حالت خود قرار دارد و دمای آن به طور میانگین در حدود 28 درجه ی سانتی گراد می باشد. هیچ یک از ماه های تابستان دارای بارش بیش از 10 میلی متر نیستند. پاییز یک فصل زیبا برای بازدید از این شهر محسوب می گردد. شنا کردن در این فصل هنوز امکان پذیر است و دمای آب در طول ماه های اکتبر و نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) بین 21 تا 24 درجه ی سانتی گراد می باشد. دمای هوای در طول روزهای این فصل بین 21 تا 25 درجه ی سانتی گراد است. در طول ماه های زمستان ممکن است دمای هوا تا 7 درجه ی سانتی گراد افت کند. ماه های دسامبر و ژانویه (10 آذر تا 11 بهمن) با متوسط میزان بارش 224 و 227 میلی متر، پر باران ترین ماه های آلانیا هستند. دمای هوا در طول فصل بهار و ماه های مارچ تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) به تدریج افزایش می یابد. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با متوسط دمای 28 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه و ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 10 درجه ی سانتی گراد سردترین ماه در آلانیا به شمار می روند.

حمل و نقل در آلانیا چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت در شهر آلانیا، بیشتر مسیر ها را می توانید پیاده طی کنید و یک اسکوتر یا دوچرخه اجاره کنید اما به طور کلی، برای حمل و نقل در این شهر می توانید از دولموش (ون)، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. پیدا کردن دولموش ها آسان بوده و همیشه در مرکز شهر، به چشم می خورند. برای استفاده از اتوبوس نیز باید به ایستگاه اتوبوس در روبروی دفتر گردشگری مراجعه کنید. اتوبوس شماره ی 4، هر نیم ساعت به قلعه ی آلانیا می رود و از 09:00 تا 19:00 نیز فعال می باشد. سیستم اتوبوسرانی آلانیا از سال 2012 مجهز به سیستم الکترونیک پرداخت کرایه شده است. مسافران می توانند به جای بلیط، «کنت کارت» خریداری کنند و از تخفیفات آن ها بهره مند شوند. در صورتی برای پرداخت کرایه ی اتوبوس ها از کارت استفاده نکنید، باید هنگام سوار شدن 3 لیر به راننده پرداخت کنید. استفاده از تاکسی در آلانیا بسیار ساده و سریع است. تاکسی ها دارای تاکسی متر هستند و در ایستگاه ها و خیابان های توریستی آلانیا به صورت 24 ساعته و به سادگی در دسترس هستند. برای مسیرهای کوتاه استفاده از تاکسی متر به صرفه تر است اما برای مسیرهای طولانی تر، پیش از سوار شدن، در خصوص کرایه با راننده توافق کنید. تاکسی های آلانیا زرد رنگ هستند و کرایه ها در شب و روز با هم تفاوتی ندارد. شرکت های محلی و بین المللی زیادی در آلانیا هستند که گردشگران می توانند از آن ها ماشین کرایه کنند. امکان کرایه ی ماشین در فرودگاه و داخل شهر وجود دارد. قیمت ها به صورت روزانه محاسبه می شوند و نرخ های متفاوتی برای تابستان و زمستان وجود دارند.

جاذبه های گردشگری آلانیا

دانستنی های آلانیا