معرفی بلگراد

بلگراد (شهر سفید)، بزرگترین شهر و پایتخت صربستان است. این شهر در محل تلاقی دو رودخانه ی ساوا و دانوب قرار دارد. بلگراد بزرگترین مرکز گردشگری، تجارت، حمل و نقل، تکنولوژی، ارتباطات و صنعت کشور صربستان است. این شهر با فرهنگ و تاریخی غنی، به عنوان یکی از شهرهای پر بازدید و موفق صربستان در صنعت توریسم به شمار می رود. بلگراد در سال 1521 تحت سلطه ی عثمانی ها قرار گرفت و تا 1841 جزئی از قلمرو امپراطوری رم محسوب می شد. این شهر پس از مدتی موفق به خروج از سلطه ی عثمانی شد و سپس به مجارستان پیوست. بلگراد در گذشته بارها مورد حمله و تخریب قرار گرفته است و طبق آمار سال 2015 در حدود 1,3 میلیون نفر جمعیت دارد. برخی از آثار باستانی کشف شده در این شهر، متعلق به قبایل سلتیک در 5000 سال پیش از میلاد مسیح می باشند. برخورداری از آثار تاریخی غنی، رودخانه های زیبا، موزه های قدیمی، کافه ها، آسمان شگفت انگیز، فضای سبز منحصر به فرد، دانشگاه ها و موسسات علمی معتبر، مراکز بزرگ فرهنگی و مجموعه های بزرگ ورزشی و تفریحی، بلگراد را از سایر شهرهای صربستان متمایز نموده است. یکی از دلایل محبوبیت بلگراد، شب های پر نور و رنگ آن است که شهرت زیادی دارد. رستوران ها، سالن های نمایش و کافه ها تا صبح فعال هستند و گروه های نمایش و موسیقی در خیابان های اصلی شهر مشغول اجرا و ارائه ی هنر خود هستند.

بلگراد

Belgrade

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : میدان جمهوری

کد شهر : 11

اورژانس : 194

پلیس : 192

آتش نشانی : 193

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 19.9 کیلومتر

از تهران به بلگراد: 4 ساعت و 30 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
تاریخی
طبیعت
کوهستانی

آب و هوای بلگراد چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای بلگراد قاره ای و معتدل است. میانگین دمای سالیانه ی این شهر در حدود 11,7 درجه ی سانتی گراد می باشد. فصل بهار بین ماه های مارچ تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) فرا می رسد. بلگراد در این فصل دارای آب و هوای معتدل می باشد؛ اما احتمال وقوع بارندگی های شدید نیز وجود دارد. آب و هوای این شهر در طول فصل تابستان، بین ماه های جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر)، گرم و مرطوب است. دمای هوا در این فصل به طور میانگین در حدود 21 درجه ی سانتی گراد می باشد. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با میانگین دمای 23 درجه ی سانتی گراد و بیشترین میزان تابش خورشید (10 ساعت در روز)، گرم ترین ماه در بلگراد می باشد. همچنین ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر) با متوسط میزان بارندگی 100 میلی متر، پر باران ترین ماه است. پائیز در بلگراد بین ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر) می باشد و اغلب گرم و آفتابی است. در فصل زمستان، بین ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)، دمای هوا به زیر صفر می رسد. ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 2 درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه سال است. بلگراد در فصل زمستان سرد است؛ اما این شهر در سایر فصول سال، از شرایط آب و هوایی مناسبی برای سفر برخوردار است. مساعدترین فصل برای بازدید از بلگراد، اواخر بهار تا تابستان می باشد. اگر با هدف بازدید از چشمه های آب گرم و مناطق مخصوص اسکی به این شهر سفر می کنید، زمستان مناسب ترین زمان است.

حمل و نقل در بلگراد چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در شهر بلگراد می توانید از مینی بوس و تراموا استفاده کنید. این دو وسیله ی نقلیه، نسبت به اتوبوس ها، مسیرهای کمتری را در سطح شهر پوشش می دهند. برای پرداخت کرایه از کارت هایی با عنوان باس پلاس (Bus plus) استفاده می شود. این کارت ها دارای قابلیت شارژ مجدد هستند و می توانید آن ها را با شارژ اولیه ی 89 دینار، از کیوسک های سراسر شهر خریداری کنید. اگر این کارت ها را از راننده های اتوبوس خریداری کنید، باید به ازای هر کارت در حدود 150 دینار بپردازید. تراموا ایستگاه اتوبوس را به ایستگاه قطار مرکزی متصل می کند. در فصل تابستان، روزانه 400 اتوبوس در تمامی مسیرهای سطح شهر، جابجایی مسافران را بر عهده دارند. برای بازدید از بلگراد می توانید از تاکسی ها نیز استفاده کنید. انواع تاکسی های پرچم دار، تاکسی های متعلق به شرکت های تاکسیرانی و تاکسی های محلی در خیابان ها حضور دارند. نرخ پایه برای استفاده از تاکسی های پرچم دار 170 دینار می باشد و سپس به ازای هر کیلومتر 70 دینار به آن اضافه خواهد شد. هنگام استفاده از این تاکسی ها دقت کنید که تاکسی متر سالم و روشن باشد. همچنین می توانید به صورت تلفنی و یا با استفاده از اپلکیشن های موبایلی، درخواست تاکسی داشته باشید. با انتخاب این تاکسی ها، می توانید از مسیر، قیمت و مسلط بودن راننده به زبان انگلیسی مطمئن باشید. امکان امتیازدهی به راننده از طریق برنامه ی موبایلی وجود دارد.

جاذبه های گردشگری بلگراد

هــتـل های بلگراد

دانستنی های بلگراد