معرفی سن پترزبورگ

سن پترزبورگ پس از مسکو، دومین شهر بزرگ روسیه و یکی از بنادر مهم این کشور در دریای بالتیک است. این شهر در سال 1703 توسط پیتر بزرگ در حاشیه ی رود نوا ساخته شد. در گذشته، در قرن 18 میلادی پایتخت روسیه امپریالسیت در زمان حکمرانی پیتر بزرگ بوده است و به همین سبب دارای تاریخی غنی و شگفت انگیز می باشد. سن پترزبورگ غربی ترین و زیباترین شهر کشور روسیه، محل ساخت «موزه ی هرمیتاژ» می باشد که یکی از بزرگترین گنجینه های هنری و تاریخی جهان محسوب می گردد و در فهرست سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. این شهر در طول جنگ جهانی اول و پس از اتحاد جماهیر شوروی، بین سالهای 1914 تا 1924 با نام های پتروگراد و سپس لنینگراد شناخته می شد، اما در سال 1991 دوباره به نام کنونی تغییر پیدا کرد. این شهر بین سالهای 1713 تا 1728 پایتخت کشور روسیه بود اما در سال 1918، با تغییر مکان نهاد های مهم دولتی، مسکو به پایتخت این کشور تبدیل شد. سن پترزبورگ به سبب پیشینه ی تاریخی، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و تجاری روسیه محسوب می گردد و بسیاری از شرکت های بین المللی، دفاتر شرکت ها و مجموعه های بزرگ تجاری، بانک ها و کنسولگری کشورهای متفاوت، در این شهر واقع شده است. وجود 342 پل و انشعاب های رودخانه نوا در سراسر این شهر، سن پترزبورگ را به مکانی رویایی در طول شبانه روز تبدیل کرده است. به طوری که این شهر، به ونیز شمال نیز شهرت دارد. فاصله ی کم آب از سن پترزبورگ تنها دلیل شباهت آن به شهر ونیز نیست. مواردی همچون قدم زدن در کنار کانال ها و حاشیه ی رودخانه، عبور از ساختمان ها و مجسمه هایی که توسط هنرمندان ایتالیایی به سبک های نئوکلایسک و باروک ساخته شده اند، این شباهت را پر رنگ تر می سازند. مساحت سن پترزبورگ 1.439 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق آمار سال 2017 به بیش از 5 میلیون نفر می رسد.

سن پترزبورگ

Saint Petersburg

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان کاخ

کد شهر : 812

اورژانس : 103

پلیس : 102

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 21 کیلومتر

از تهران به سن پترزبورگ: 3 ساعت و 30 دقیقه

مدرن
نمایشگاهی
تاریخی

آب و هوای سن پترزبورگ چگونه است ؟

آب و هوا
با توجه به موقعیت شمالی سن پترزبورگ، این شهر تغییرات دمایی زیادی را تجربه می کند. مدت زمان روشنایی روز در روزهای پایانی ماه دسامبر (اوایل دی)، 6 ساعت و در ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر)، در حدود 19 ساعت می باشد. سن پترزبورگ همه ساله بین تاریخ 11 جون تا 2 جولای (21 خرداد تا 11 تیر)، «شب های روشن» را سپری می کند و میزان تاریکی هوا مانند لحظاتی پیش از طلوع آفتاب است. در طول این مدت، شهر میزبان توریست هایی از سراسر دنیا می باشد. خیابان های سن پترزبورگ بین ماه های نوامبر تا مارچ (10 آبان تا 11 فروردین) از برف پوشیده می شود و به دلیل سرمای زیاد، بازدید از شهر بسیار دشوار و ناممکن است. در طول این فصل دمای هوا ممکن است تا 10- درجه ی سانتی گراد و کمتر افت کند و با رطوبت بالا و وزش باد همراه باشد؛ بنابراین به لباس و کفش های گرم و مناسب نیاز خواهید داشت. در ماه آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)، برف ها به تدریج ذوب می شوند. ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) گرم ترین ماه های سال در سن پترزبورگ هستند. این شهر به دلیل موقعیت خود، رطوبت بالا و گرمای کمتری را در طول فصل تابستان تجربه می کند و دمای هوا به طور میانگین از 19 تا 23 درجه ی سانتی گراد متغیر می باشد. حجم بارندگی در طول ماه های فصل تابستان و پاییز زیاد است و به همراه داشتن چتر و لباس مناسب پیشنهاد می شود. اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) با 100 میلی متر بارندگی، پر باران ترین ماه در سن پترزبورگ محسوب می گردد. بهترین زمان برای سفر به سن پترزبورگ فصل تابستان و بین ماه های جون تا آگوست می باشد که هوا به طرز دلپذیری گرم و معتدل است. البته در طول این ماه ها نیز روزهای سرد و بارانی وجود دارد. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با میانگین دمای 18 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه در سن پترزبورگ می باشد. دمای آب دریا در تمام طول سال پایین است و در فصل زمستان به دمای انجماد می رسد؛ با این حال در برخی روزهای ماه های جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) ممکن است حداکثر به 19 درجه ی سانتی گراد برسد.

حمل و نقل در سن پترزبورگ چگونه است ؟

تاکسی
اتوبوس ها و به ویژه مارشوتکی (مینی بوس)، روش بسیار مناسبی برای گشت و گذار در شهر هستند و مسیرهایی که خط مترو ندارند را پوشش می دهند. وجود اتوبوس ها برای شهر بسیار ضروری است؛ اما به دلیل عدم وجود نشانه ی انگلیسی بر روی این اتوبوس ها، مسافران به ندرت موفق به پیدا کردن آنها می شوند. هزینه ی اتوبوس و مینی بوس ها، 40 روبل می باشد. اتوبوس ها ایستگاه ثابتی ندارند و باید پیش از رسیدن به مقصد مورد نظرتان، محل پیاده شدن خود را به راننده اطلاع دهید. متروی سن پترزبورگ با پنج خط کارآمد و 70 ایستگاه، مرکز شهر را به حومه و برعکس متصل می کند. ورودی مترو با حرف «M» آبی رنگ بزرگ مشخص شده است. بلیط مترو برای هر سفر 45 روبل است و در صورت حمل بار اضافی، ملزم به خرید یک بلیط دیگر خواهید بود. اگر قصد دارید بیش از دو روز در این شهر اقامت داشته باشید، می توانید کارت های هوشمند تهیه نمایید. این کارت ها 60 روبل قیمت دارند و در بازه های زمانی مختلف موجود هستند. برای مثال شما می توانید با پرداخت 355 روبل، یک کارت هوشمند تهیه کنید که به مدت یک هفته و برای 10 سفر قابل استفاده هستند. علائم و مسیرها درسیستم متروی سن پترزبورگ به طور کامل دارای ترجمه ی انگلیسی هستند. برای گرفتن تاکسی می توانید از اپلیکیشن های موبایلی نظیر یاندکس (Yandex) و گت (Gett) استفاده نمایید. بهترین راه برای استفاده از تاکسی، در خواست تلفنی می باشد. اپراتورها معمولا به زبان انگلیسی تسلط ندارند؛ بنابراین می توانید از پذیرش هتل بخواهید تا برای شما تاکسی بگیرد؛ تاکسی هایی به نام تاکسی 6000000 نیز وجود دارند که دارای اپراتور و راننده های انگلیسی زبان می باشند. همچنین می توانید با دیدن تاکسی های پرچم دار، بر سر قیمت مذاکره نمایید و با در نظر گرفتن شرایط امنیتی، برای حمل و نقل از آنها استفاده کنید.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

دانستنی های سن پترزبورگ