معرفی مسکو

مسکو، شبیه هیچ شهر دیگری روی کره ی زمین نیست. این شهر با بیش از 120 گروه قومی و ملیتی، یکی از شهرهای پر جمعیت جهان به شمار می رود. معماری این شهر ترکیبی از خلاقیت شوروی جدید و معماری سنتی روسی است. مسکو پایتخت کشور روسیه است و در غرب این کشور قرار دارد. نام این شهر برگرفته از نام رودخانه ی «مسکوا» می باشد. جمعیت مسکو بر اساس آمار سال 2018 در حدود 12 میلیون نفر تخمین زده می شود. به دلیل مهاجرت های غیر قانونی و ادغام جمعیت پناهجویان، جمعیت این شهر افزایش یافته است. مسکو در قرن نوزدهم، دارای عصر طلایی ادبیات بود. این شهر در زمان حیات پوشکین، چخوف، گوگول، تورگنف، داستایفسکی و تولستوی، به مرکز هنر و ادبیات تبدیل شده بود. متروی مسکو یکی از مشهورترین قسمت های این شهر است که به سبب معماری منحصر به فردش، شهرتی جهانی دارد. متروی مسکو با ۱۴ خط فعال، 214 ایستگاه، راهی به درازای 364 کیلومتر و ظرفیت ۵۳۱۴ واگن، یکی از قدیمی ترین وسایل نقلیه ی عمومی محسوب می شود. همه چیز در این شهر از قیمت بالایی برخوردار است. مسکو در سال 2007، نام خود را به عنوان گرانترین شهر جهان، در فهرست جهانی گینس به ثبت رساند. این شهر از لحاظ آموزش رتبه بالایی دارد و مؤسسات علمی، آموزشی و ورزشی آن، در سطح قابل قبولی مشغول به فعالیت هستند. همچنین این شهر رتبه ی بیشترین امکانات ورزشی در جهان را دارد. امروزه مسکو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واگن مترو در جهان است. میدان سرخ مسکو از مشهورترین میادین جهان می باشد که نام آن از واژه ی روسی «krasnaya» به معنای «زیبا» و «سرخ» گرفته شده است. در قرون وسطی، بافت اصلی شهر مسکو از چوب بود و به همین خاطر، اغلب دچار آتش سوزی های بزرگ می شد. وقوع آتش سوزی های پیاپی، باعث از بین رفتن کلیسا و خانه های بسیاری شد و حدود 2700 نفر جان خود را از دست دادند. میدان سرخ به دلیل این آتش سوزی ها، تا مدت ها به نام «میدان آتش» شناخته می شد.

مسکو

Moscow

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان سرخ

کد شهر : 495 / 499

اورژانس : 103

پلیس : 102

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 33.2 کیلومتر

از تهران به مسکو: ۳ ساعت و 30 دقیقه

مدرن
نمایشگاهی
تاریخی

آب و هوای مسکو چگونه است ؟

آب و هوا
نزدیکی به نیم کره ی شمالی زمین باعث شده است که اغلب شهرهای روسیه از آب و هوای سردی برخوردار باشند. مسکو دارای یک آب و هوای معتدل قاره ای با تابستان های مرطوب و زمستان هایی سرد و طولانی می باشد. فصل تابستان در مسکو بسیار کوتاه است و در بهترین حالت، غالباً دمایی نزدیک به دمای هوا در فصل بهار دارد. تابستان ها گرم هستند و در ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) دمای هوا به طور میانگین 19.2 درجه ی سانتی گراد می باشد. دمای هوا در این ماه حداکثر در حدود 25 درجه ی سانتی گراد و حداقل در حدود 15 درجه ی سانتی گراد می باشد. محدوده هایی که در معرض امواج باد گرم قرار دارد ممکن است دمای هوای بالای 30 درجه ی سانتی گراد را نیز تجربه کنند؛ اما این زمان اغلب کوتاه است. شب ها دمای هوا به کمتر از 10 درجه ی سانتی گراد می رسد. دمای هوا در پاییز به شدت کاهش پیدا می کند و اولین بارش برف در انتهای اکتبر (اوایل آبان) اتفاق می افتد. زمستان های این شهر سرد است. دمای هوا در ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) به طور میانگین در حدود 6,7- درجه ی سانتی گراد می باشد که در کمترین حالت خود به 10- درجه ی سانتی گراد و در بالاترین حالت به 4- درجه ی سانتی گراد می رسد. البته امواج سرد سیبری ممکن است منجر به سقوط دمای هوا تا 30- درجه ی سانتی گراد شود. سطح شهر از ابتدای ماه نوامبر (اوایل آبان) پوشیده از برف خواهد شد. شرایط انجماد معمولا تا ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) و در برخی موارد تا اواسط آپریل (اواخر فروردین) ادامه پیدا می کند. آخرین بارش برف در حدود اواسط آپریل اتفاق می افتد. بارش باران در تمام طول سال اتفاق می افتد و حجم آن به طور میانگین در حدود 707 میلیمتر می باشد. بهترین زمان برای سفر به مسکو ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) می باشد. در این فصل ها، روسیه متعادل ترین حالت خود را دارد.

حمل و نقل در مسکو چگونه است ؟

تاکسی
با استفاده از متروی فوق پیشرفته ی شهر مسکو، می توانید به هر نقطه از شهر سفر کنید. این شهر دارای یک سیستم فروش بلیط سازمان یافته است. بلیط ها در حقیقت کارت های هوشمندی هستند که باید قبل از ورود به ایستگاه مترو یا اتوبوس، روی دستگاه های مربوطه قرار گیرند. مسافرانی که برای مدت کوتاهی در روسیه اقامت دارند، می توانند از بلیط های موقت قرمز رنگ، با نام «اِدنی» استفاده کنند. ادنی برای انواع وسایل نقلیه کاربرد دارد و می توانید بر اساس مدت زمان اقامت خود در شهر مسکو، آن را خریداری کنید. این بلیط ها، به صورت تک سفره (55 روبل)، دو سفره (110 روبل)، 20 سفره (747 روبل)، 40 سفره (1494 روبل) و 60 سفره (1765 روبل)، قابل تهیه می باشند. اگر بیش از چند روز در مسکو اقامت دارید، پیشنهاد می شود که از کارت های «ترویکا» استفاده کنید. این کارت ها، نسبت به کارت های قرمز اِدنی، از قیمت پایین تری برخوردارند و از ایستگاه های مترو قابل خریداری می باشند. در صورتی که محل اقامت شما با مترو فاصله دارد، می توانید با اتوبوس یا تراموا، به نزدیک ترین ایستگاه مترو دسترسی پیدا کنید. برای این کار، توصیه می گردد که یک کارت تک سفره ی «65 روبلی 90 دقیقه ای» خریداری کنید که شامل یک سفر با مترو و چندین سفر با اتوبوس و تراموا می باشد. نوع دیگری از بلیط ها به نام «تات» وجود دارد که برای تراموا، اتوبوس ها و واگن های برقی قابل استفاده می باشد؛ البته مسافران از این بلیط ها کمتر استفاده می کنند. یکی دیگر از روش های جابجایی در مسکو، استفاده از تاکسی می باشد. هنگام استفاده از تاکسی، به این نکته توجه داشته باشید که اکثر تاکسی های موجود در خیابان، تاکسی متر ندارند و به زبان انگلیسی مسلط نیستند. در این موارد، می توانید از اپلیکیشن های تلفن همراه برای گرفتن تاکسی استفاده کنید که با توجه به مشخص شدن مبدأ و مقصد، تا حدی مشکل تفاوت زبان مرتفع می گردد. همچنین می توانید به صورت آنلاین تاکسی مورد نظر خود را رزرو کنید. این تاکسی ها در انواع مختلفی به نام های تاکسی بوکت، سیتی موبیل، دتسکو (تاکسی های بدون دود که مخصوص کودکان می باشند)، تاکسی دیلیجنس، تاکسی لنگو (که معمولاً تمام رانندگان این سرویس به زبان انگلیسی مسلط هستند)، تاکسی زرد جدید، تاکسی بلوز و تاکسی تسل وجود دارند. تاکسی های غیر رسمی نیز وسیله ی دیگری برای جا به جایی هستند که استفاده از آن ها مانند گذشته رایج نمی باشد. با تکان دادن دست می توانید یکی از این تاکسی ها را متوقف کنید؛ البته به طور کلی بهتر است از سفر با تاکسی های گذری و بدون شناسه خودداری کنید.

جاذبه های گردشگری مسکو

دانستنی های مسکو