معرفی گیرنه

گیرنه یک شهر بندری و ساحلی در قبرس شمالی می باشد. شواهد حاکی از آن است که گیرنه از حدود 3000 تا 5800 سال پیش از میلاد به عنوان یک شهر وجود داشته است؛ با این حال، مردم محلی باور دارند که این شهر توسط اقوام آکائی پس از جنگ تروجان شکل گرفته است و رومی ها در قرن یکم میلادی، پایه های اولیه ی قلعه ی شهر را برپا کرده اند. گیرنه پس از قرن نهم میلادی به دلیل امنیتی که به واسطه ی قلعه ی آن ایجاد شده بود و به عنوان شهری که هرگز تسلیم نشد، بسیار مورد توجه قرار گرفت. در سال 1831، جمعیت شهری گیرنه تقریبا به طور یکسان بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده بود. همچنین جمعیت این شهر شامل ترک های قبرس، مهاجران ترکیه و مهاجران انگلیسی می شود. این بندر زیبا، طبق آمار سال 2011 بیش از 20 هزار نفر جمعیت دارد و محبوب ترین مقصد گردشگری در قبرس شمالی محسوب می شود. گیرنه یک مرکز فرهنگی و اقتصادی است که به عنوان پایتخت توریستی قبرس شمالی نیز توصیف شده است. در این شهر می توانید از هتل های لوکس و متعدد، شب زنده داری، خرید، کافه ها، رستوران ها و مناطق ساحلی آن لذت ببرید. همچنین گیرنه که با عنوان «شهر بسیار پر جنب و جوش» شهرت دارد، سالیانه میزبان بهترین فستیوال های فرهنگ و هنر می باشد و سه دانشگاه با 14 هزار دانشجو را در خود جای داده است. برای گردشگران، منطقه ی تاریخی و قدیمی شهر نیز همچون مناطق ساحلی، دیدنی و پر از جذابیت می باشد. از جمله مکان های تاریخی گیرنه می توان به قلعه ی سنت هیلاریون، قلعه ی بوفاونتو و قلعه ی گیرنه اشاره نمود. سواحل محبوب و توریستی گیرنه نیز بندر گیرنه، ساحل آلاگادی ترتل و ساحل دایانا می باشند.

گیرنه

Kyrenia

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : مرسین

کد شهر : 392

اورژانس : 112

پلیس : 155

آتش نشانی : 199

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 26 کیلومتر

از تهران به گیرنه: 3 ساعت

تاریخی
ساحلی
طبیعت

آب و هوای گیرنه چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای شهر گیرنه گرم و معتدل است. این شهر با آب و هوای مدیترانه ای، دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های پر باران می باشد. در طول فصل بهار دمای هوا به تدریج افزایش می یابد. میانگین دمای ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) در حدود 13 درجه ی سانتی گراد است. دمای هوا در انتهای فصل بهار و ماه می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) تا 21 درجه ی سانتی گراد افزایش پیدا می کند. در طول فصل تابستان و ماه های جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) دمای هوا ممکن است به 40 درجه ی سانتی گراد نیز برسد. به طور کلی، جولای (10 تیر تا 9 مرداد) گرم ترین و خشک ترین ماه در گیرنه است که دمای آن به طور میانگین حداکثر به 36 درجه ی سانتی گراد و حداقل به 21 درجه ی سانتی گراد می رسد. گیرنه با فرا رسیدن فصل پاییز تبدیل به مکان مناسبی برای بازدید می شود. هوا در فصل پاییز به میزان قابل توجهی خنک تر می شود اما به طور کلی هنوز آفتابی و مطبوع است. دمای هوا در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) به طور میانگین در حدود 20 درجه ی سانتی گراد است و این مقدار در ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر) تا 16 درجه ی سانتی گراد افت می کند. فصل زمستان پر باران ترین فصل در گیرنه محسوب می شود. دسامبر (10 آذر تا 10 دی) با 92 میلی متر بارندگی، پرباران ترین ماه سال است. سردترین ماه در گیرنه نیز ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 10 درجه ی سانتی گراد می باشد. میانگین دمای سالیانه در این شهر 19,6 درجه ی سانتی گراد و میانگین بارش سالیانه در حدود 449 میلی متر می باشد. بهترین زمان برای شنا کردن، ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) است که دمای دریا به طور متوسط در حدود 28 درجه ی سانتی گراد می باشد. بهترین زمان برای سفر به گیرنه در طول ماه های می، اکتبر و نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) است که شهر از شرایط آب و هوایی مطلوب و معتدلی برخوردار می باشد.ب

حمل و نقل در گیرنه چگونه است ؟

تاکسی
بهترین روش برای گشت شهری در گیرنه، کرایه ی ماشین است چون سیستم حمل و نقل عمومی این شهر مناسب نیست. اگر در مرکز شهر هستید، دولموش هایی (ون) وجود دارند که شما را به ساحل غربی گیرنه می برند. اتوبوس ها و مینی بوس ها یکی دیگر از روش های جابجایی در شهر گیرنه هستند. این روش حمل و نقل بسیار ارزان است و استفاده از آن برای مسیرهای کوتاه عموما بین 3 تا 4 لیر هزینه دارد. به این نکته توجه داشته باشید که حرکت اتوبوس ها دارای زمانبندی نیست. اتوبوس ها معمولا هر 20 تا 30 دقیقه در دسترس هستند و پس از ساعت 19:00 خدمات آن تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. استفاده از تاکسی های خصوصی گیرنه برای مسیری در حدود 10 کیلومتر، 25 لیر هزینه دارد. این تاکسی ها برای رفت و برگشت به قلعه سنت هیلاریون در حدود 100 لیر دریافت می کنند. علاوه بر این، تاکسی های عمومی نیز وجود دارند که 7 نفر ظرفیت دارند و بسیار ارزان تر از تاکسی های خصوصی هستند.

جاذبه های گردشگری گیرنه

هــتـل های گیرنه

دانستنی های گیرنه