معرفی ونیز

شهری را تصور کنید که با بناهای باستانی شگفت انگیز و مرمرین، روی آب ساخته شده است. به دلیل وجود آبراهه های متعدد، این شهر به نام «شهر کانال ها» شناخته می شود. ونیز در بخش شمال و شمال شرقی ایتالیا و در منطقه ی ونتو واقع شده است. این شهر با مساحت 414,6 کیلومتر مربع، طبق آمار سال 2014 در حدود 265 هزار نفر جمعیت دارد. به دلیل بافت سست زمین و هم سطح بودن با دریا، خانه های این شهر بر روی زیرساخت های محکم چوبی قرار دارند و ظاهر شناوری به ونیز بخشیده اند. تاریخ ساخت شهر ونیز بر روی آب به سال 402 میلادی می رسد. هنگامی که مهاجران جدید به این شهر وارد شدند، نیاز به فضای بیشتر و زیرساخت های محکم تری برای زندگی داشتند و از ستون های چوبی به عنوان پایه ی ساختمان های خود استفاده نمودند. به دلیل قرار گیری پایه های چوبی در آب شور، پوسیدگی در آن ها رخ نمی دهد. شایل قابل باور به نظر نرسد، اما امروزه ساختمان هایی در ونیز وجود دارند که کماکان بر روی پایه های چوبی با قدمت 1000 سال استوار هستند. با گذشت زمان و آغاز تجارت ادویه، نمک دریایی، ورود کشتی های تجاری و شکل گیری انواع داد و ستد، این شهر شهرت و ثروت زیادی کسب نمود. ونیز با 118 جزیره، مناطق تاریخی، بناهای باستانی، معماری منحصر به فرد، کلیساها، محدودیت و عدم وجود خودرو، نبود خیابان های معمول و جابجایی با قایق ها، موزه ها، فرهنگ و هنر غنی و مناظر چشم نواز یکی از پر بازدیدترین شهرهای جهان به شمار می رود. بخش اصلی شهر ونیز که بخش تاریخی آن نیز می باشد، به شش منطقه به نام های درسودورو، سانتاکروچه، سن مارکو، کانا روجو، کاستلو و سن پولو تقسیم شده است که ارتباط بین این بخش ها توسط آبراهه ها، کانال ها و پل ها صورت می گیرد. گرند کانال اصلی ترین کانال این شهر محسوب می گردد. ونیز و تالاب آن به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارند، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

ونیز

Venice

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان سن مارکو

کد شهر : 41

اورژانس : 112

پلیس : 113

آتش نشانی : 115

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 12 کیلومتر

از تهران به ونیز: در حدود 7 ساعت

مدرن
نمایشگاهی
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای ونیز چگونه است ؟

آب و هوا
ونیز از آب و هوای مرطوب و مدیترانه ای برخوردار است. دمای هوا در ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) بین 18 درجه تا 28 درجه ی سانتی گراد متغیر می باشد. حجم بارندگی در فصل زمستان و بین ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند) کم است. ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 3 درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه در این شهر می باشد. فصل تابستان در ونیز از ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر) آغاز می گردد. این ماه با متوسط میزان بارندگی 90 میلی متر، پرباران ترین ماه در ونیز به شمار می رود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر در زمان بارندگی به این شهر سفر می کنید، کفش و پوشش مناسب به همراه داشته باشید. ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با متوسط دمایی معادل 23 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه ونیز می باشد. همچنین میزان تابش نور خورشید در این ماه در حدود 13 ساعت می باشد و از این جهت، آفتابی ترین ماه سال نیز به شمار می رود. ونیز در تمام طول سال آب و هوای مناسبی داشته و بازدید از آن امکان پذیر است. بهترین زمان برای بازدید از شهر ماه های آپریل تا جون (12 فروردین تا 9 تیر) و یا ماه های سپتامبر و اکتبر (10 شهریور تا 9 آبان) می باشد. دمای دریا در ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) در حدود 26 درجه ی سانتی گراد است و از این جهت زمان مناسبی برای شنا کردن محسوب می گردد.

حمل و نقل در ونیز چگونه است ؟

تاکسی
رانندگی در منطقه ی شهری ونیز به طور کلی ممنوع می باشد؛ به همین دلیل برای جابجایی در این شهر زیبا، نیازمند وسایل نقلیه ی خاص خواهید بود. تنها ماشین های محدودی در مسیرهای ویژه، اجازه ی حمل و نقل مسافران را بر عهده دارند. ماشین هایی تحت عنوان لیدو (Lido) و پلسترینا (Pellestrina) این امکان را دارند تا در محله های دور افتاده ی ونیز و مسیر فرودگاه و ایستگاه قطار تردد داشته باشند. یکی از ساده ترین راه های جابجایی در ونیز، کرایه ی قایق می باشد. مسافرانی که به قایقرانی مشتاق هستند می توانند با کرایه ی یک قایق هفت متری در کانال های ونیز، به غیر از شاهراه اصلی و مناطق تاریخی، به گشت و گذار بپردازند. این قایق ها توانایی حمل شش مسافر را دارند. هزینه ی کرایه ی این قایق ها برای 1 ساعت معادل 43 یورو و یک روز، 196 یورو می باشد. برای دریافت این قایق ها نیاز به مجوز نخواهید داشت اما در ابتدا برای اطمینان از توانایی مانور و پارک کردن قایق توسط متقاضی، از او تست قایقرانی ساده ای به عمل می آید. گشت و گذار با قایق های معروف به گاندولا نمایی فراتر از دید یک عابر را به شما نشان می دهد. نرخ رسمی این وسیله ی نقلیه در حدود 80 یورو برای 40 دقیقه است و به ازای هر 20 دقیقه زمان اضافه، 40 یورو در طول روز و 50 یورو در طول شب به کرایه اضافه می شود. برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی، می توانید پیش از سوار شدن در خصوص کرایه با راننده توافق نمایید. این قایق ها برای افراد دارای معلولیت جسمی نیز مناسب بوده و امکان سوار شدن آنها از میدان سن مارکو وجود دارد. برای عبور از کانال ها حتما به رد شدن از پل احتیاج ندارید، شما می توانید از قایق هایی تحت عنوان تراگتی و با هزینه ای در حدود 2 یورو استفاده نمایید. این قایق ها در تمام طول کانال یافت می شوند و خدمات آن ها از ساعت 09:00 تا 18:00 فعال می باشند. تاکسی های آبی از دیگر وسایل نقیله ی مورد استفاده اما پر هزینه در ونیز می باشند. استفاده از تاکسی های آبی تنها در صورتی پیشنهاد می شوند که چمدان های زیادی به همراه دارید و یا زمان کافی برای رسیدن به یک نمایش را ندارید. نرخ رسمی گشت و گذار با این قایق ها از 15 یورو آغاز و به ازای هر دقیقه، 2 یورو به آن اضافه می گردد. اگر آنها را جلوی هتل خود درخواست کنید، مبلغ 5 یورو به هزینه ی کل اضافه می گردد. در صورتی که مایل باشید بین ساعات 22:00 تا 06:00 صبح با این تاکسی ها به گشت و گذار بپردازید، 10 یورو به هزینه ی کل اضافه می گردد. به ازای هر چمدان اضافی (بیش از 5 چمدان) ملزم به پرداخت 5 یورو می باشید و به ازای هر مسافر بیشتر از ظرفیت (4 نفر) 10 یورو پرداخت می کنید. اطمینان حاصل کنید که تاکسی شما دارای نوار زرد و مجوز رسمی باشند. حتی اگر عجله دارید، سرعت بیشتری از راننده درخواست نکنید، چرا که موتور این تاکسی ها پایه ی بناهای باستانی و بافت تاریخی ونیز را در معرض تخریب قرار می دهد. واپورتو یا اتوبوس های دریایی نیز، یکی از پرکاربرد ترین روش های جابجایی در ونیز می باشند که در طول فصول بارندگی و زمان کارناوال ها، بیشتر استفاده می شود. بلیط یک طرفه ی این اتوبوس ها در حدود 7,5 یورو می باشد.

جاذبه های گردشگری ونیز

هــتـل های ونیز

دانستنی های ونیز