معرفی آتن

آتن بزرگترین شهر و پایتخت یونان است. این شهر در حدود 2.929 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت شهر آتن بر اساس آمار سال 2011 در حدود 664.046 نفر بوده است. البته این جمعیت مربوط به محدوده ی اصلی شهر می باشد و جمعیت آتن با احتساب حومه ی شهر، در حدود 3,8 میلیون نفر برآورد می گردد. آتن به عنوان سرزمین مادری تمدن غربی و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان محسوب می گردد. این شهر به طور مداوم برای 3000 سال دارای سکونت بوده و با وجود عبور مدرنیزاسیون، همچنان فرهنگ خود را حفظ نموده است. شهر آتن دارای بنای های تاریخی و باستانی بسیار مهمی است که بسیاری از آن ها مربوط به اسطوره های یونان باستان است. از مشهورترین بناهای تاریخی آتن می توان به آکروپلیس، آمفی تئاتر اودئون هرودس آتیکوس، معبد پوزئیدون، تئاتر دیونیسوس و بازار روم باستان اشاره نمود. اگر چه تاریخ آتن یکی از برجسته ترین ویژگی های آن است، اما این شهر فقط به خاطر آثار باستانی مورد توجه گردشگران نمی باشد. آتن دارای شب های پر جنب و جوشی است که آن را حتی برای افرادی که تنها قصد بازدید از فروشگاه های این شهر دارند، تبدیل به یک مکان بی نقص و کامل می کند. آتن در سال 2004 میزبان بازی های المپیک تابستانی بود. به دلیل این که بسیاری از سالن های ورزشی در خارج از شهر واقع شده بودند، کل محدوده ی شهری آتن تحت بازسازی و تغییرات اساسی قرار گرفت. زبان رسمی شهر آتن یونانی است؛ با این حال بسیاری از مردم این شهر به زبان انگلیسی صحبت می کنند و افرادی که با گردشگران سر و کار دارند به زبان فرانسوی و آلمانی نیز حرف می زنند. پارک ها و خیابان های بی عیب، متروی فوق العاده مدرن، بزرگراه های جدید، فرودگاه در دسترس و انگلیسی بودن علائم راهنمایی، این شهر را به یک مکان مناسب برای گردشگران تبدیل می کند.

مرکز شهر : میدان سینتاگما

کد شهر : 21

اورژانس : 166

پلیس : 100

آتش نشانی : 199

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 34 کیلومتر

از تهران به آتن: در حدود 4 ساعت

تاریخی
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای آتن چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای آتن در زیر مجموعه ی آب و هوای مدیترانه ای طبقه بندی می گردد. فصل بهار در ماه های مارچ، آپریل و می (10 اسفند تا 10 خرداد) فرا می رسد و سفر به آتن در این زمان بسیار لذت بخش است. در این فصل می توانید بدون محدودیت های آب و هوایی، هر گونه فعالیتی را در این شهر انجام دهید. حداکثر دمای هوا در فصل بهار، در حدود 25 درجه ی سانتی گراد و حداقل دما در حدود 15 درجه ی سانتی گراد می باشد. فصل تابستان بین ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)، دارای آب و هوای گرم و خشک و تقریباً بدون بارش است. دمای هوا در تابستان عموماً از 30 درجه ی سانتی گراد عبور نمی کند و آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) به عنوان گرم ترین ماه سال، دارای میانگین دمای 29 درجه ی سانتی گراد می باشد. تابستان در ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) فروکش می کند؛ با این وجود، معمولاً گرمای هوا با شدت کمتری در طول سپتامبر نیز ادامه دارد. فصل پاییز با آب و هوای معتدل و سرد، پس از بهار در دومین جایگاه برای بازدید از آتن قرار می گیرد. در انتهای اکتبر و اوایل نوامبر (اوایل تا اواسط آبان) آتن شب های سرد و بارندگی بیشتری را تجربه می کند. البته لازم به ذکر است که به طور کلی میزان بارندگی در شهر آتن کم است و از اواسط اکتبر تا اواسط آپریل (اواخر مهر تا اواخر فروردین) احتمال بارش باران وجود دارد. فصل زمستان از ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر) کم کم فرا می رسد، اما در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) به سردترین حالت خود می رسد که دمای هوا تا 10 درجه ی سانتی گراد کاهش می یابد. زمستان تا ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) ادامه می یابد و بهتر است که از سفر به آتن در طول این ماه ها خودداری کنید. بهترین زمان برای بازدید از آتن، بین ماه های می تا سپتامبر (11 اردیبهشت تا 8 مهر) است. برای جلوگیری از ازدحام گردشگران، توصیه می گردد سفر خود را برای اواخر ماه جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) برنامه ریزی نکنید.

حمل و نقل در آتن چگونه است ؟

تاکسی
برای جابجایی در شهر آتن روش های بسیاری وجود دارد. متروی آتن عملکرد خوبی دارد و مسیرهای آن نشانه گذاری واضح و ترجمه ی انگلیسی دارند. خدمات مترو با سرفاصله ی حرکت 4 دقیقه در ساعات شلوغی و 10 دقیقه در ساعات خلوت تر، از 05:30 صبح تا 00:30 فعال هستند. متروی آتن دارای سه خط فعال می باشد که خط 1 (سبز) نسبتاً قدیمی تر است و ساخت آن به سال 1869 برمی گردد. در روزهای جمعه و یکشنبه، خطوط 2 و 3 (قرمز و آبی) تا ساعت 02:00 صبح فعال هستند. کلیه ی ایستگاه های مترو امکان دسترسی با ویلچر را دارند. برخی از ایستگاه های متروی آتن (مانند ایستگاه سینتاگما) به موزه شباهت دارند؛ زیرا آثار باستانی کشف شده در طول حفاری و فرآیند ساخت مترو را برای نمایش عموم قرار داده اند. هنگام استفاده از متروی آتن به این نکته توجه داشته باشید که اجازه ندارید در مترو غذا بخورید یا چیزی بنوشید. یکی دیگر از روش های حمل و نقل در آتن، استفاده از اتوبوس است. اتوبوس های سریع السیر، اتوبوس های عادی و اتوبوس های برقی در هر 15 دقیقه از 05:00 صبح تا نیمه شب فعال هستند. شما می توانید از وب سایت او ای اس ای (OASA) برای مشاهده ی مسیرها استفاده کنید. تراموای آتن از سینتاگما، از روبروی باغ های ملی، به سمت ساحل حرکت می کند و خدمات آن در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از 05:30 صبح تا 01:00 بامداد (هر 10 دقیقه) و روزهای جمعه و شنبه تا ساعت 02:30 بامداد (هر 40 دقیقه) فعال است. برای پرداخت هزینه ی جابجایی، بلیط های کاغذی برای سفرهای 90 دقیقه ای (1.40 یورو)، 24 ساعته (4 یورو) و 5 روزه (10 یورو) در دسترس هستند و برای تمامی وسایل حمل و نقل عمومی به جز خدمات فرودگاه قابل استفاده می باشند. بلیط های سه روزه ی توریستی (22 یورو) از فرودگاه قابل خریداری بوده و یک سرویس رفت و برگشت به فرودگاه را نیز شامل می شوند. کودکان پایین تر از 6 سال نیازی به بلیط ندارند و افراد کمتر از 18 سال و بالاتر از 65 سال نیز نصف کرایه را پرداخت می کنند. بلیط ها را می توانید از ایستگاه های مترو، کیوسک های حمل و نقل و اکثر دکه های روزنامه فروشی (در یونان به این دکه ها periptera گفته می شود) تهیه کنید. در صورت تمایل می توانید برای جابجایی در شهر آتن، از تاکسی نیز استفاده کنید؛ اما پیدا کردن تاکسی به خصوص در ساعت های شلوغ و پر تردد کار نسبتاً دشورای است. همچنین می توانید از اپلیکیشن موبایلی بیت (Beat) یا اوبر برای رزرو تاکسی استفاده نمایید. هنگام استفاده از تاکسی حتما از روشن بودن تاکسی متر و صحت نرخ کرایه اطمینان حاصل کنید. شروع کرایه از 1 یورو است که پس از آن، تاکسی متر به ازای هر کیلومتر 0,34 یورو (نرخ 1) و یا 0,64 یورو (نرخ 2) به مبلغ اضافه می کند. نرخ 1 در محدوده ی شهر آتن از جمله فرودگاه اعمال می شود؛ در حالی که نرخ 2 برای سفرهای خارج از شهر و از نیمه شب تا 05:00 صبح اعمال می گردد. حداقل کرایه 3,10 یورو است و کرایه ی تاکسی برای مسیرهای کوتاه در حوالی مرکز آتن، در حدود 5 یورو می باشد. این هزینه برای سوار کردن در فرودگاه و یا پایانه های حمل و نقل افزایش می یابد. همچنین نرخ کرایه ی تاکسی در شب ها و تعطیلات تا 60 درصد بیشتر می شود.

جاذبه های گردشگری آتن

دانستنی های آتن