معرفی تفلیس

تفلیس، شهر چشمه های آب گرم، پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است. این شهر به وسعت 726 کیلومتر مربع در شرق اروپا و در سرتاسر رودخانه ی کورا قرار گرفته است و جمعیت آن در حدود 2 میلیون نفر می باشد. تفلیس را پادشاه امپراطوری باستانی ایبری در قرن پنجم میلادی بنا کرد. از آن زمان، این شهر در اغلب اوقات به عنوان پایتخت پادشاهان مختلف قرار گرفت و بعدها با عنوان پایتخت جمهوری گرجستان شناخته شد. این شهر به خاطر معماری متمایزش شهرت دارد. معماری تفلیس بازتابی از گذشته ی باستانی شهر است و ترکیبی از سازه های قرون وسطی، نئوکلاسیک، هنر نیو، استالینیست و مدرنیست می باشد. هم اکنون تفلیس یکی از مقاصد گردشگری برای ایرانیان می باشد. این شهر به دلیل موقعیت مکانی خاص خود و قرار گرفتن در مسیر شرق به غرب، به عنوان نقطه ی اصلی امپراطوری های رقیب و همچنین محل اتصال قاره ی اروپا به آسیا شناخته می شود. کلان شهر تفلیس، یکی از بزرگترین شهرهای قفقاز بوده و دقیقا در مرکز آن واقع شده است. این شهر سالیانه میزبان همایش ها و نشست های متعددی می باشد. شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در قاره ی آسیا قرار دارد اما مواردی چون دین مسیحیت و قرار داشتن در حکومت شوروی، باعث شده است تا گرجی ها خود را متعلق به اروپا بدانند. همچنین حضور گرجستان در رویدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اتحادیه اروپا، این مسئله را روشن تر می کند.

تفلیس

Tbilisi

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : روستاولی

کد شهر : 32

اورژانس : 112

پلیس : 112

آتش نشانی : 112

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 17 کیلومتر

از تهران به تفلیس: 2 تا 3 ساعت

مدرن
تاریخی
طبیعت

آب و هوای تفلیس چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای تفلیس نیمه گرمسیری و مرطوب می باشد. تفلیس دارای زمستان های بسیار سرد و به همان نسبت تابستان های گرم است. میانگین دمای سالیانه در این شهر 13,3 درجه ی سانتی گراد بالای صفر برآورد می شود. سردترین ماه سال ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) و گرم ترین ماه نیز جون (11 خرداد تا 9 تیر) است. میانگین بارش در سال 495,5 میلیمتر است و ماه های می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) و جون پر باران ترین ماه های سال هستند. بارش برف نیز به طور میانگین 15 تا 25 روز در سال می باشد. در صورتی که بخواهیم کشور گرجستان را با دیگر کشور های توریستی مقایسه کنیم، می توان گفت که گرجستان یک کشور چهار فصل می باشد و فصل پرگردشگر و کم گردشگر ندارد. این کشور با توجه موقعیت و تنوع جغرافیایی منحصر به فردی که دارد، دارای آب و هوای متفاوت نیمه گرمسیری می باشد. گرجستان بهار و تابستان دلچسبی دارد و سفر به گرجستان در این دو فصل پیشنهاد می شود.

حمل و نقل در تفلیس چگونه است ؟

تاکسی
برای رفت و آمد شهری در تفلیس، می توانید از تاکسی، قطار و یا اتوبوس استفاده کنید. تاکسی های تفلیس در جا به جایی های شهری از هر نفر هزینه ای معادل 3 تا 5 لاری دریافت می کنند. این رقم برای استفاده از اتوبوس به یک پنجم می رسد و شما برای هر مسیر، 50 تتری پرداخت می کنید. برای استفاده از مترو می توانید از باجه های داخل مترو، کارت مترو دریافت کنید و به هر میزانی که نیاز دارید آن را شارژ نمایید. زمان کار متروی تفلیس، از 6 صبح تا 12 شب می باشد. برای حمل و نقل با مترو، هزینه ای معادل 70 تتری به ازای هر مسیر می پردازید. همچنین مینی بوس های زرد رنگ با نام «ماتروشکا»، در تمام نقاط شهر، وظیفه جابه جایی مسافران را بر عهده دارند. برای سوار شدن در این مینی بوس ها، باید هزینه ای معادل 80 تتری پرداخت کنید. به جز خیابان «روستاولی»، در هر قسمت شهر که نیاز به تاکسی و یا مینی بوس داشتید، باید حتما دستتان را به سمت ماشین تکان دهید تا توقف کند.

جاذبه های گردشگری تفلیس

هــتـل های تفلیس

رسـتـوران های تفلیس

دانستنی های تفلیس

سـفـرنـامه هـای تفلیس

من و همسرم مدتها بود که تو فکر سفر به یکی از کشورهای نزدیک بودیم. گرجستان و شهر تفلیس رو به عنوان مقصد اولمون انتخاب و مقدمات سفرمون رو فراهم کردیم. تصمیم گرفتیم زمینی سفر کنیم تا از زیبایی های مسیر هم لذت ببریم. چون برای ما به جز مقصد، مسیر هم اهمیت زیادی داره. دوست داریم عوض شدن فرهنگا، زبون، چهره مردم، پوشش گیاهی و معماری خونه ها رو به چشم ببینیم. به همین دلیل علاقه چندانی به سفر با هواپیما نداریم. بلیط های گرجستان تو آف آخر تابستون بود و با قیمت مناسبی تونستیم بلیط تهیه کنیم. شروع سفر و تفلیس زیبا 26 شهریور سفر ما به تفلیس شروع شد. 22 ساع

هانیه ع | یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

5.0