معرفی باتومی

باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان می باشد که در حاشیه ی دریای سیاه و در جنوب غربی این کشور واقع شده است. این شهر ساحلی، انتخابی مناسب برای سفر در تابستان های گرم می باشد. باتومی با پتانسیل بالای خود نظر بسیاری از سرمایه گذاران سراسر جهان را به خود جلب نموده است. این موضوع باعث شده است که فرصت رشد و شکوفایی بیشتری در اختیار باتومی قرار گیرد. این شهر یکی از مهمترین بنادر کشور گرجستان است و با برخورداری از موقعیت عالی در صنعت کشتی سازی، در توسعه ی تجاری و تبادلات کالا، نقشی اساسی ایفا می کند. این شهر در اواخر قرن نوزدهم به عنوان یکی از ایستگاه های مهم قطار باکو محسوب می شد که جابجایی یک پنجم از حجم نفت تولیدی در جهان را بر عهده داشت. پس از آن، لودویک نوبل، برادر آلفرد نوبل، خط لوله و پالایشگاهی را در این شهر احداث نمود. این موضوع باتومی را به یک بندر آزاد و استراحتگاهی مدرن در بخش جنوبی امپراطوری روسیه تبدل نمود. در زمان شوروی ارتباط این شهر با ترکیه قطع شد که طی سالها مانع پیشرفت شهر باتومی شد؛ اما پس از آن این شهر با پیشرفت چشمگیری در زمینه ی گردشگری و تجارت مواجه گردید. یکی از تصمیماتی که پس از دولت آباشیدز در سال 2004 اتخاذ گردید، تبدیل باتومی به یک ایستگاه و مقصد گردشگری بود. بازسازی و مرمت آثار تاریخی مهم، ایجاد مراکز تفریحی متنوع، برج های متعدد، پارکهای ساحلی و جنگلی، به طور قابل توجهی در موفقیت این تصمیم تاثیرگذار بود. اکنون باتومی بهترین استراحتگاه دریای سیاه و صحنه ی باشکوهی برای تفریحات تابستانی به شمار می رود. هر ساله جشن ها و رویداد های متنوع هنری و فرهنگی در بلوار ها، باغ ها، مساجد و مکان های دیدنی این شهر برگزار می شود که جذابیت این شهر را برای گردشگران افزایش می دهد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این شهر، غذاها، اسنک ها و نوشیدنی های آن است که به دلیل تنوع و کیفیت، طرفداران زیادی به دست آورده است. باتومی، پایتخت تعطیلات و سرگرمی های شبانه، با وجود رشد سریع هتل ها، رستوران ها و مراکز تفریحی، همچنان زیبایی های خود را حفظ نموده است و مقصد مناسبی برای اقامت گردشگران، به خصوص مسافرانی که از ترکیه به این شهر سفر می کنند، محسوب می گردد. این شهر با مساحت 64,9 کیلومتر مربع، طبق آخرین آمار در سال 2014 در حدود 153 هزار نفر جمعیت دارد.

باتومی

Batumi

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : میراکل پارک

کد شهر : 422

اورژانس : 112

پلیس : 112

آتش نشانی : 112

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 8 کیلومتر

از تهران به باتومی: در حدود 2 ساعت

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
نمایشگاهی
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای باتومی چگونه است ؟

آب و هوا
با توجه به موقعیت شهر باتومی در حاشیه ی دریای سیاه، این شهر از آب و هوای گرم و مرطوبی برخوردار است و بارندگی در تمام طول سال به دفعات رخ می دهد. به عبارت دیگر، آب و هوای این شهر مساعد است و سفر به آن در تمام طول سال امکان پذیر می باشد. سفر به کشور گرجستان و شهر باتومی، در ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) با میانگین دمای 21 تا 25 درجه ی سانتی گراد بسیار مناسب و دلپذیر است. در ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند) هوا خشک و به تدریج سردتر می شود. در طول این دوره، دمای هوا به طور میانگین بین 8 تا 11 درجه ی سانتی گراد متغیر خواهد بود. به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به باتومی فصل تابستان است. پر باران ترین ماه در باتومی، ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) با بیش از 300 میلیمتر بارندگی است. بازدید از باتومی در این ماه به کسانی که علاقه ای به هوای بارانی ندارند، توصیه نمی گردد. آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) با میانگین دمای 25 درجه ی سانتی گراد گرم ترین ماه سال و فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) با متوسط دمای 8 درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه در این شهر محسوب می گردد.

حمل و نقل در باتومی چگونه است ؟

تاکسی
اگر علاقمند به پیاده روی باشید، می توانید در 45 دقیقه از ابتدا تا انتهای شهر باتومی را پیاده روی کنید و از دیدن خیابان ها و بلوار های آن لذت ببرید. چنانچه مایل به استفاده از وسایل حمل و نقل هستید، می توانید اتوبوس ها و مینی بوس ها استفاده نمایید. اتوبوس های مدرن و تمیز با کرایه ی 1 لاری در دسترس هستند. چنانچه قصد رفتن به فرودگاه را دارید، اتوبوس های شماره 9 و 10 به این مقصد می روند. مینی بوس ها معمولا مسافت های طولانی تری را طی می کنند و برای متوقف کردن آنها می توانید از حرکت دست استفاده نمایید. کرایه ی مینی بوس ها از 50 تا 60 تتری شروع می شود و در طول مسیر افزایش می یابد. اما این نرخ قابل پیش بینی نیست. مسیر ها و اطلاعات مورد نیاز گردشگران در ایستگاه های اتوبوس و مینی بوس در دسترس هستند؛ اما بهتر است که از کسی در مورد مسیر راهنمایی بگیرید. جابجایی در شهر با استفاده از تاکسی بسیار سریع و راحت است. تاکسی تنها وسیله ی نقلیه ای است که به صورت 24 ساعته در دسترس می باشد. استفاده از تاکسی های مجهز به کیلومتر شمار بسیار امن و اقتصادی تر است. به طور میانگین قیمت هر کیلومتر 0,90 لاری می باشد. همچنین شبکه ای از مسیرهای دوچرخه وجود دارد که با رنگ قرمز مشخص شده است. سیستم اجاره ی دوچرخه «باتوم ولو» در تمام سطح ساحل، آماده ی اجاره ی دوچرخه می باشد. شما می توانید کارت های اجاره ی دوچرخه ی باتوم ولو را از مرکز شهر تهیه کنید. بر اساس نیاز خود می توانید یکی از بسته های یک روزه 4 لاری (2 لاری جهت خرید کارت و 2 لاری برای 1 ساعت استفاده از دوچرخه) و 10 روزه 10 لاری (4 لاری جهت کارت و 6 لاری برای 3 ساعت استفاده از دوچرخه) را انتخاب کنید.

جاذبه های گردشگری باتومی

هــتـل های باتومی

دانستنی های باتومی