معرفی پاریس

پاریس پایتخت کشور فرانسه و بزرگترین شهر آن است. این شهر روی رودخانه ی سن قرار گرفته است. این شهر در بخش شمالی کشور فرانسه و قلب ناحیه ی «ایل دو فرانس» واقع گردیده است. «ایل دو فرانس» یکی از نواحی فرانسه می باشد و به دلیل قرار گرفتن پاریس در آن، از پر بازدیدترین نواحی فرانسه به شمار می رود. این شهر دارای مساحتی معادل 105,4 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت محدوده ی شهری آن بر اساس آمار سال 2010 در حدود 2,2 میلیون نفر برآورد شده است. جمعیت پاریس با حومه ی شهر آن در حدود 12 میلیون نفر می باشد. پاریس در گذشته و در زمان سلطنت رومی ها «لوتشیا» نامیده می شد. این نام بعدها به پاریس تغییر داده شد که ریشه ی آن مربوط به گروهی از قوم گالو و سلتی به نام «پاریزی» است که در این منطقه سکونت داشتند. پاریس به «شهر نور» نیز شهرت دارد. میلیون ها نفر به صورت سالیانه از این شهر بازدید می کنند تا از فرهنگ و هر چیزی که مربوط به فرانسه است لذت ببرند. این شهر یک انتخاب مناسب برای عاشقان خرید، موزه، بناهای تاریخی، تفریحات شبانه، غذا و نوشیدنی است. این شهر همچنین یکی از مکان های مورد علاقه ی کوله گردها است. پاریس پایتخت مد و جایگاه گران‌ترین و لوکس ترین برند‌های فشن و لوازم آرایشی در جهان می باشد. به عنوان نمونه می توان به لویی ویتون، شنل، دیور، ایو سن لوران، گرلن، لانکوم، لورال و کلارنس اشاره نمود. بخش بزرگی از شهر پاریس از جمله رود سن، از میراث جهانی یونسکو به شمار می روند. پاریس، پس از توکیو، بیشترین رستوران های میشلین در جهان دارا می باشد. این شهر در بر دارنده ی مکان های دیدنی بسیاری نظیر برج ایفل (بزرگترین جاذبه ی توریستی در جهان)، طاق پیروزی، کلیسای نتردام، موزه ی لوور، مولن روژ و لیدو می باشد که آن را تبدیل به محبوب ترین مقصد گردشگری با 45 میلیون بازدید سالیانه نموده است. پاریس به 20 ناحیه تقسیم شده است که از جلوی نتردام در مرکز شهر آغاز می شود و به صورت مارپیچی تا اطراف شهر پیش می رود. نام گذاری بخش های شهر بر اساس شماره های آن ها انجام شده است. هر بخش دارای جذابیت های منحصر به فردی برای گردشگران می باشد. ناحیه ی یک که از لحاظ جغرافیایی در مرکز شهر قرار گرفته است، با مکان هایی مانند موزه ی لوور، طاق پیروزی و محله له ال، بهترین نقطه ی شروع برای گردشگران می باشد. فرانسوی زبان رسمی مردم پاریس است و تعداد انگشت شماری از مردم نیز به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

پاریس

Paris

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : کلیسای نتردام

کد شهر : 1

اورژانس : 112

پلیس : 112

آتش نشانی : 112

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 31.5 کیلومتر

از تهران به پاریس: در حدود 6 ساعت

مدرن
طبیعت
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای پاریس چگونه است ؟

آب و هوا
پاریس دارای آب و هوای اقیانوسی با زمستان های سرد و تابستان های گرم می باشد. اثر تعدیل کننده ی اقیانوس اطلس به ملایم نمودن دمای هوا در بسیاری از مناطق غرب اروپا، از جمله فرانسه کمک می کند. به طوری که ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) به عنوان سردترین ماه سال، دارای میانگین دمای 6 درجه ی سانتی گراد می باشد و دمای هوا در این فصل تقریباً همیشه از دمای انجماد بالاتر است. بارش برف در پاریس رایج نیست، اگر چه چندین بار در طول سال امکان بارش برف وجود دارد. بیشترین شکل بارندگی در پاریس، به صورت بارندگی خفیف می باشد. بهترین زمان برای بازدید از پاریس در فصل تابستان و بین ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) می باشد. تابستان های پاریس گرم و دلپذیر است و متوسط دمای هوا در اواسط تابستان در حدود 25 درجه ی سانتی گراد می باشد. آب و هوای بسیار مطبوع پاریس در فصل تابستان، آن را تبدیل به بهترین فصل برای گردشگری نموده است. بهار و پاییز معمولاً خنک و مرطوب هستند. پاییز بین ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر) می باشد و در حقیقت از اواخر سپتامبر (اوایل مهر) آغاز می گردد و دمای آن به طور میانگین بین 4 تا 15 در جه سانتی گراد می باشد. دمای هوا در فصل زمستان و بین ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)، بسیار پایین است. اگر در این فصل مسافرت می کنید، مطمئن باشید که لباس های گرم خود را برای محافظت در برابر سرمای هوا همراه داشته باشید. سرمای هوا در فصل زمستان باعث می شود که این فصل برای بازدید از پاریس مناسب نباشد. فصل بهار نیز بین ماه های مارچ تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) بوده و آب و هوای بسیار دلپذیری دارد، اما بارندگی های گاه و بی گاه نیز در این فصل اتفاق می افتد. تابستان همیشه به عنوان فصل برتر در تورهای پاریس در نظر گرفته می شود. با این حال، شهر در این فصل بیش از حد شلوغ است. اگر شلوغی برای شما آزار دهنده است، توصیه می کنیم در فصل های بهار و پاییز به پاریس سفر کنید.

حمل و نقل در پاریس چگونه است ؟

تاکسی
برای جابجایی در شهر پاریس روش های متفاوتی وجود دارد. شبکه ریلی پاریس دارای دو سیستم مترو و شبکه سریع‌السیر منطقه‌ای (RER) می باشد. شبکه ی مترو دارای 14 خط و RER دارای 5 خط می باشند. هر خط دارای برنامه خاص خود است، اما سرویس دهی عموماً از ساعت 05:30 صبح شروع می شود، و آخرین قطار حرکت خود را بین ساعت 00:35 و 01:15 آغاز می کند که در روزهای جمعه و شنبه تا 02:15 نیز ادامه پیدا خواهد کرد. RER از مترو سریعتر است اما فواصل توقف آن طولانی تر است. اگر قصد دارید از RER برای دسترسی به حومه ی شهر (مانند کاخ ورسای یا دیزنی لند) استفاده کنید، حتما برای انتخاب قطار مناسب راهنمایی بخواهید. قیمت بلیط های تک سفره 1.90 یورو می باشد. کودکان بین 4 تا 9 سال، نصف قیمت بلیط را پرداخت می کنند. این بلیط ها از ایستگاه های مترو قابل تهیه می باشند و با استفاده از یک بلیط می توانید به مدت 1/5 ساعت بین دو ایستگاه مترو سفر کنید و محدودیتی در تعداد جابجایی وجود ندارد. به جای بلیط می توانید از تروِل پس نیز استفاده کنید که به سه دسته ی موبیلیس، پاریس ویزیت و نویگو پس تقسیم می شوند. با استفاده از موبیلیس می توانید یک سفر یک روزه ی نامحدود بین دو منطقه (7,50 یورو) یا پنج منطقه (17,80 یورو) داشته باشید. هزینه ی استفاده از پاریس ویزیت برای حمل و نقل یک روزه در شهر پاریس، حومه ی شهر و فرودگاه ها، 25,25 یورو می باشد. همچنین می توان این کارت را برای مدت زمان دو روزه (38,35 یورو)، سه روزه (53,75 یورو) و پنج روزه (65,80) نیز تهیه نمود. اگر مدت زمان بیشتری در پاریس اقامت دارید می توانید از کارت های نویگو استفاده کنید. یک روش دیگر برای جابجایی استفاده از باتوباس است که بین هر 20 تا 25 دقیقه بین 9 نقطه ی توریستی شهر و در امتداد رود سن حرکت می کنند. خرید بلیط به صورت آنلاین، در ایستگاه ها و یا دفاتر توریستی امکان پذیر است. بلیط های دو روزه برای بزرگسالان 46 یورو و برای کودکان 21 یورو می باشد. اتوبوس ها به صورت عادی هزینه ای برابر با یک بلیط مترو دارند و سفرهای طولانی تر ممکن است دو یا سه بلیط نیاز داشته باشند. همچنین هزینه ی پایه برای استفاده از تاکسی 4 یورو می باشد که در محدوده ی شهری به ازای هر کیلومتر مبلغ 1,07 یورو به آن اضافه می شود. این تعرفه مربوط به جابجایی در ساعات 10:00 تا 17:00 در طول روزهای دوشنبه تا شنبه می باشد. در شب ها از ساعت 17:00 الی 10:00 صبح و در روزهای یکشنه از ساعت 07:00 الی نیمه شب و مسیرهای حومه ی شهر، نرخ کرایه به ازای هر کیلومتر 1,29 یورو می باشد. جابجایی در محدوده ی شهری و حومه ی شهر در شب های یکشنبه (نیمه شب تا 07:00 صبح دوشنبه) و خارج از حومه ی شهر نیز به ازای هر کیلومتر 1,56 یورو می باشد. حداقل کرایه ی قابل پرداخت برای سفرهای کوتاه با تاکسی 7,10 یورو می باشد. همچنین برای کسانی که به دنبال سرعت بیشتر و دور شدن از ترافیک هستند، امکان استفاده از تاکسی موتوری نیز وجود دارد.

جاذبه های گردشگری پاریس

دانستنی های پاریس