معرفی بروکسل

بروکسل پایتخت کشور بلژیک و مرکز اقتصادی آن می باشد. به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، (آلمان در شمال و فرانسه در جنوب) این شهر ترکیبی از چند فرهنگ و زبان بوده و به سبب وجود دفتر مرکزی بسیاری از مؤسسات اروپایی، یکی از کشور های تاثیرگذار در اتحادیه ی اروپا محسوب می گردد. طبق آخرین آمار در سال 2016 بروکسل در حدود 2 میلیون جمعیت داشته و 161.4 کیلومتر مربع مساحت دارد. در سال 1695 و با بمباران این شهر توسط فرانسه، بخش های زیادی از آن تخریب شد، اما به تدریج قدرت خود را باز یافت. با وجود فراز و نشیب های بسیار و انقلاب بلژیک در سال 1830، بروکسل به پایتخت و سرمایه ای ارزشمند در اروپا تبدیل شد. در همین بازه ی زمانی، بسیاری از ساختمان های قدیمی شهر تخریب شدند تا راه های جدیدی برای ساخت وزارتخانه ها، کاخ ها، مدارس، سربازخانه های ارتش و بلوک های اداری ساخته شود. وجود ساختمان های آجری دهه ی 60 میلادی در کنار بناهای قرن نوزدهمی در مرکز شهر «گرند پالاس» که یکی از زیباترین میدان های دنیاست، نمایش چشم نوازی از تلفیق هنر مدرن و کلاسیک بوده و چشم اندازی با شکوه را ایجاد نموده است. وجود بناهای تاریخی متعدد و طیف وسیع سبک های معماری، تعداد بالای موزه ها، تئاتر و هنرهای نمایشی غنی، فروشگاه ها، شکلات های دست ساز بلژیکی و شب زنده داری این شهر، از دلایل بازدید گردشگران از بروکسل و رشد صنعت توریسم در این شهر می باشد. اقتصاد شهر بروکسل نیز تحت تاثیر فعالیت های خدماتی و خدمات عمومی بوده و در حدود 9 درصد کل صادرات بلژیک را تشکیل می دهد. این شهر که به عنوان پایتخت اتحادیه ی اروپا نیز شناخته می شود، دارای بیش از 50.000 حرفه ی مستقل بوده که این تعداد به طور مداوم در حال افزایش است. به سبب ایجاد موقعیت های شغلی فراوان در عرصه های متفاوت نظیر تولید لوازم الکترونیکی، مواد شیمیایی، صنعت چاپ، ساخت هواپیما، صنایع غذایی و ...، این شهر یکی از مراکز مهم مهاجرت می باشد. از جمله کارخانه ها و شرکت های مهمی که در بروکسل واقع شده اند می توان به فولکس واگن، تویوتا و دایمر چریسلر اشاره داشت. سالانه بیش از 1000 کنفرانس تجاری در بروکسل برگزار می شود که این موضوع، این شهر را به چهارمین شهر محبوب در برگزاری کنفرانس در اروپا و هفتمین مرکز مالی در جهان تبدیل نموده است.

بروکسل

Brussels

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : گرند پالاس

کد شهر : 2

اورژانس : 101

پلیس : 112

آتش نشانی : 100

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 10.7 کیلومتر

از تهران به بروکسل: 5 ساعت و 35 دقیقه

مدرن
نمایشگاهی
تاریخی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای بروکسل چگونه است ؟

آب و هوا
بروکسل، پایتخت بلژیک و دارای آب و هوای معتدل می باشد. با تابستان هایی گرم و زمستان های سرد که احتمال بارندگی در آن، در هر زمان از سال ممکن است. فصل بهار در بروکسل با بارندگی های مکرر همراه است. دمای هوا در ماه های مارچ، آپریل و می (10 اسفند تا 10 خرداد)، در سردترین حالت بین 2 و در گرم ترین حالت تا 11 درجه ی سانتیگراد متغیر است. فصل تابستان برای کسانی که به گرما و روزهای آفتابی علاقمند هستند مناسب می باشد. همچنین میانگین دمای هوا در ماه های جون، جولای و اگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)، بین 16 تا 25 بوده و در گرمترین حالت تا 30 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. شنا در سواحل بلژیک در این فصل امکان پذیر است، اما متوسط دمای آب تا 17 درجه ی سانتیگراد می باشد. ماه سپتامبر در فصل پائیز (10 شهریور تا 8 مهر)، آفتابی ترین ماه سال بوده و سرمای هوا و بارندگی، به تدریج از ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) آغاز می گردد. نوامبر (10 آبان تا 9 آذر) با وزش بادها همراه بوده و پر باران ترین ماه سال نیز شناخته می شود. دمای هوا در این فصل بین 12 تا 7 درجه ی سانتیگراد متغیر بوده و ممکن است به دلیل رطوبت بالا، سردتر به نظر برسد. فصل زمستان در بروکسل شامل ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه (9 آذر تا 9 اسفند) می باشد. دمای هوا در این فصل روزانه به طور متوسط 0 درجه سانتیگراد بوده که این دما در طول شب به زیر صفر و در سردترین حالت به 10- درجه می رسد و اغلب با بارش مکرر برف همراه است. بهترین زمان سفر به بروکسل در طول فصل تابستان (از ماه جون تا آگوست) با متوسط دمای 23 درجه ی سانتیگراد می باشد. دمای هوای بروکسل در این فصل بسیار دلپذیر بوده و میزان گردشگران در آن افزایش می یابد. با این وجود، چنانچه در زمان خلوت تر مایل به بازدید از این شهر هستید، ماه های مارس تا می در فصل بهار، انتخاب مناسبی می باشد.

حمل و نقل در بروکسل چگونه است ؟

تاکسی
تاکسی ها، یکی از راه های گشت و گذار در بروکسل هستند که اغلب با رنگ سیاه و سفید مشخص می شوند. هزینه ی استفاده از این وسیله ی نقلیه به ازای هر کیلومتر داخل شهر 1.80 و هر کیلومتر خارج از محدوده ی شهری معادل 2.70 یورو محاسبه می گردد. چنانچه بین ساعات 10 شب تا 6 صبح از تاکسی ها استفاده کنید، ملزم به پرداخت 2 یورو به ازای هر کیلومتر، اضافه بر مبالغ مشخص شده خواهید بود. در صورتی که تاکسی منتظر شما بماند، هزینه ای در حدود 30 یورو به ازای هر ساعت دریافت می نماید. تاکسی ها بیشتر در سه ایستگاه مرکزی قطار در دسترس می باشند. این سه ایستگاه عبارتند از : محوطه ی هتل آمیگو، در نزدیکی گرند پالاس و پالاس استفانی در خیابان لوئیس. لازم به ذکر است که شرکت های تاکسیرانی مختلفی نیز با نام های تاکسیز ورتز (Taxis Verts)، تاکسیز بلیوس (Taxis Bleus)، تاکسی هندریکس بروکسل (Taxi Hendriks Brussels) و کابیز (Cabbies)، با امکانات متفاوت و ویژه وجود دارند که از جمله خدمات آنها می توان به مینی بوس هایی مجهز به امکانات مورد نیاز برای افراد دارای معلولیت جسمی نظیر ویلچر اشاره داشت. در صورتی که مایل به استفاده از مترو باشید، لازم است بدانید که ایستگاه های مترو با نماد M سفید در پس زمینه ی آبی مشخص شده اند. خطوط 1A قسمت های شمال غرب و جنوب غربی و 1B مناطق شمال شرقی و جنوب غربی شهر را پوشش می دهند. ایستگاه بروکسل سنترال، سن کاترین و شومان، پرکاربرد ترین ایستگاه های مترو در بروکسل می باشند. قطار ها هر 10 الی 15 دقیقه یکبار از ایستگاه ها عبور می کنند. شما می توانید تا رسیدن قطار مورد نظرتان، از آثار هنری داخل فضای مترو که شامل تصاویر و نقاشی هایی از ترامواهای قدیمی و وسایل نقلیه در زمان آینده می شود، لذت ببرید. شما می توانید بلیط های مترو را از ایستگاه های داخل مترو و کیوسک های روزنامه فروشی تهیه کنید. بلیط های تک سفره به مدت یک ساعت معتبر بوده و هزینه ی آن معادل 2.10 یورو می باشد. بلیط های دیگری تحت عنوان STIB و MIVB پنج و ده روزه با هزینه ی به ترتیب 8 و 14 یورو در دسترس بوده و بلیط های 1 روزه با تعداد سفرهای نا محدود نیز در حدود 6 یورو می باشد. اتوبوس ها و تراموا های شهری، از دیگر ابزار گشت و گذار در شهر بروکسل می باشند. همچنین می توانید برای سهولت در پرداخت هزینه ها و استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی، از بروکسل کارت استفاده نمایید. همچنین استفاده از وسایل نقلیه برای کودکان زیر 6 سال، رایگان می باشد. هزینه ی این کارت ها نسبت به انتخاب وسایل نقلیه و مدت زمان استفاده از آنها به ترتیب، بروکسل کارت 24 ساعته 26 یورو. بروکسل کارت 48 ساعته 34 یورو، بروکسل کارت 72 ساعته 42 یورو، بروکسل کارت + حمل و نقل عمومی 24 ساعته 33.50 یورو، بروکسل کارت + حمل و نقل عمومی 48 ساعته 48 یورو و بروکسل کارت + حمل و نقل عمومی 72 ساعته 60 یورو می باشد. اتوبوس های هاپ آن هاپ آف نیز دارای 22 ایستگاه در سطح شهر می باشند. در صورتی که یک بروکسل کارت + هاپ آن هاپ آف تهیه کنید، با توجه به محدودیت زمانی انتخاب شده، می توانید در مدت 24، 48 و یا 72 ساعت، به طور رایگان از این وسایل بهرمند شوید.

دانستنی های بروکسل