معرفی باکو

باکو بزرگترین شهر ساحلی کشور آذربایجان و پایتخت این کشور است. این شهر در دماغه ی جنوبی شبه جزیره ی آبشرون (آبشوران) قرار گرفته است. در گذشته به سبب وزش بادهای شدید، باکو را با نام «بادکوبه» (شهر بادها) می شناختند. معماری باکو، تلفیقی از معماری پاریسی، معماری دبی و پیش زمینه ی روسی در زمان کمونیسم می باشد. در چند دهه ی گذشته، برج های زیادی با معماری متفاوت در این شهر ساخته شده اند و قدم به سوی تخریب بناهای قدیمی شوروی گذاشته اند. امروزه باکو به دلیل ساخت دانشگاه های معتبر و مراکز فرهنگی و علمی متعدد، یک مکان مناسب برای تحصیل به شمار می رود. این شهر با وجود کوه های آتشفشانی، سواحل زیبای دریای خزر، بافت و پیشینه ی تاریخی، آداب و رسوم، تنوع غذایی، کاخ ها و مساجد متعدد با معماری های چشم نواز، به یکی از شهرهای توریستی منطقه تبدیل شده است. باکو در چند سال اخیر، با سرمایه گذاری در حوزه ی گردشگری و استفاده از نیروی جوان جهت احیای آثار باستانی، به رشد چشمگیری در صنعت توریسم دست پیدا نموده است. طبق آخرین آمار در سال 2015، جمعیت باکو در حدود 2,3 میلیون نفر بوده است. به طور کلی باکو به بخش های ایچری شهر (شهر قدیم)، شهر ساخته شده توسط شوروی کمونیسم، و بخش مدرن تقسیم می شود. ایچری شهر، در بردارنده ی بخش عظیمی از تاریخ باکو است و بناهای تاریخی اغلب در این بخش از شهر قرار دارند. باکو شهر مردم مهربان آذری زبان، با صمیمیتی مثال زدنی و موسیقی غنی می باشد. علاقمندان به موسیقی فولکلور آذری، مقام و آشیقلار، لحظات فوق العاده ای را در این شهر تجربه خواهند کرد.

مرکز شهر : تارگوا

کد شهر : 12

اورژانس : ۱۰۳

پلیس : ۱۰۲

آتش نشانی : ۱۰۱

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 25 کیلومتر

از تهران به باکو: 1 ساعت و 30 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید

آب و هوای باکو چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای باکو در ماه های ژانویه و فوریه (11 دی تا 9 اسفند) بسیار سرد است و دمای متوسط در حدود 1 درجه ی سانتی گراد می باشد. در این ماه ها به دلیل رطوبت زیاد، دمای هوا سردتر از حد معمول است؛ بنابراین سفر به باکو در این ماه ها پیشنهاد نمی گردد. باکو در ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) با دمای متوسط 7 درجه ی سانتی گراد و رطوبت کم، عصر های سردی دارد و بهتر است اگر در این ماه به این کشور سفر می کنید، لباس کافی به همراه داشته باشید. بین ماه های آپریل تا جون (12 فروردین تا 9 تیر)، دمای هوا به طور میانگین در حدود 18 درجه ی سانتی گراد همراه با رطوبت 70 درصدی می باشد. چنانچه قصد سفر به باکو را دارید، این فصل زمان مناسبی برای بازدید از این شهر است. هوای باکو در ماه های جولای تا سپتامبر (10 تیر تا 8 مهر)، آفتابی و دلپذیر است. مجاورت این شهر با دریا، باعث بالا رفتن رطوبت هوا در روزهای گرم می شود. دمای متوسط باکو در این ماه ها، بین 25 تا 30 درجه ی سانتی گراد متغیر است. این فصل، یکی از بهترین زمان ها برای سفر به باکو می باشد و می توانید بدون نگرانی از بابت تغییرات جوی، به بازدید از شهر بپردازید. در ماه نوامبر ( 10 آبان تا 9 آذر)، دمای هوا بین 2- تا 17 درجه ی سانتی گراد متغیر می باشد. میانگین دما در این ماه 8 درجه ی سانتی گراد است و رطوبت 73 درصدی، باعث سردتر شدن هوا در این فصل می شود. هوای باکو در ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی)، بسیار سرد است. در سردترین ساعات روز، دما در حدود 7- درجه ی سانتی گراد و در گرم ترین حالت، 1 درجه ی سانتی گراد می باشد. اگر در این ماه قصد سفر به باکو را دارید، باید انتظار شب ها و روزهایی بسیار سرد را داشته باشید.

حمل و نقل در باکو چگونه است ؟

تاکسی
برای جابه جایی در شهر باکو، گزینه های متعددی وجود دارد. اتوبوس یکی از این روش ها می باشد. کرایه ی اتوبوس های شهری برای هر مسیر «20 قپیک» می باشد. زمانی که سوار «اتوبوس های قرمز» می شوید، باید کرایه ی خود را با استفاده از «باکو کارت» پرداخت کنید؛ اما در سایر موارد، برای پرداخت کرایه می توانید از پول نقد استفاده کنید. برخی از مسیرهای رفت و آمد اتوبوس های باکو در سایت «www.gomap.az» نشان داده شده است. البته این سایت شامل تمامی مسیرها نمی باشد؛ اما موارد نمایش داده شده کاملاً صحیح هستند. یک روش دیگر برای تخمین زمان رسیدن اتوبوس بعدی، استفاده از نقشه یاب گوگل می باشد. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که این روش عموماً دقیق عمل نمی کند. برای جا به جایی در شهر باکو، امکان استفاده از مترو نیز وجود دارد. ایستگاه متروی «28 می»، تمام بخش های شهر را به ایچری شهر (شهر قدیمی) متصل می کند. ایستگاه های «کور اوغلو، قره قرایف و نفتچیلار»، پرکاربردترین ایستگاه های متروی باکو هستند و دسترسی به ایستگاه های اتوبوس شهر «آبشرون» را ساده تر می کنند. هزینه ی استفاده از مترو به ازای هر مسیر، «20 قپیک» می باشد. برای پرداخت هزینه ی مترو باید کارت داشته باشید که می توانید آن را از باجه های داخل مترو تهیه کنید. شارژ اولیه ی کارت های مترو 2 منات می باشد که این مبلغ قابل استرداد است. در صورتی که تمایل داشته باشید از تاکسی استفاده کنید، باید بدانید که تاکسی ها اغلب در کنار خیابان در انتظار مسافر هستند. این تاکسی ها عموماً تاکسی متر ندارند و پایه کرایه ی آنها در حدود «5 منات» است. تاکسی های لندنی که از سال 2011 آغاز به کار نموده اند، دارای تاکسی متر های بسیار حساس هستند و پایه کرایه ی آنها «1 منات» می باشد. از سپتامبر 2015، باکو سیستم کارت اعتباری ویژه ای را با نام «باکو کارت» راه اندازی نمود. این کارت ها در دو نسخه ی پلاستیکی و کاغذی عرضه می شوند و از ایستگاه های مترو یا اتوبوس، قابل خریداری هستند. نسخه ی پلاستیکی باکو کارت، با دو منات شارژ می شود و قابلیت استفاده ی مجدد دارد و نسخه ی کاغذی، قابلیت شارژ دوم ندارد اما می شود تا 4 بار (4 سفر به قیمت 1 منات) از آن استفاده کرد. در حال حاضر باکو کارت در اتوبوس های قرمز و مترو ها قابل استفاده است، اما احتمال گسترش آن در آینده وجود دارد.

جاذبه های گردشگری باکو

دانستنی های باکو