معرفی ایروان

ایروان، پایتخت جمهوری ارمنستان و یکی از سه مرکز قفقاز جنوبی است. این شهر با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، بزرگترین جامعه ی ارمنی در جهان محسوب می شود. تاریخ ایروان به 2800 سال پیش و به دژ اربونی بر می گردد. در حال حاضر تعداد کمی از کاشی های کوچک اربونی، کارمیر برد، آوان و رودخانه ی هرازدان باقی مانده است؛ زیرا این مکان ها حفاری شده اند و یافته ها در موزه نگهداری می شوند. ایروان بارها به دلیل جنگ و بلایای طبیعی ویران گردید. یک زلزله در قرن 17 میلادی، تقریباً به طور کامل این شهر را نابود کرد. تعداد اندکی از بناهای اریوانِ كهن تا به امروز باقی مانده اند. این شهر در سال هایی که بخشی از شوروی بود، با طرح های معماری الکساندر تامانیان تحت بازسازی گسترده قرار گرفت. چشم انداز او یک شهر نئوکلاسیک مانند پاریس، وین و سنت پترزبورگ بود. ایروان مرکزی، یک جواهر واقعی از معماری اولیه ی شوروی است. این شهر همچنین دارای معماری مدرن و پست مدرن نشأت گرفته از معماری شوروی است. ایروان در دوران شوروی، به دلیل استفاده از رنگ صورتی در سنگ نماهای آن (برای نشان دادن روح جوان این شهر)، به عنوان شهر صورتی شناخته شده بود. مرکز شهر ایروان محل حضور بسیاری از گردشگران است. مرکز این شهر با داشتن رستوران ها و مکان های سرگرم کننده، انسان را به قدم زدن وا می دارد. سایر نقاط شهر، عمدتاً محل کسب و کار بوده و نسبت به مرکز شهر، بسیار آرام است. بنابراین گردشگران انگیزه ای برای ترک مرکز شهر ندارند.

ایروان

Yerevan

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : میدان جمهوری (هراپاراک)

کد شهر : 10

اورژانس : 103

پلیس : 102

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 13 کیلومتر

از تهران به ایروان: 1 ساعت و 30 دقیقه تا 2 ساعت

مدرن
تاریخی
طبیعت
مناسب برای خرید

آب و هوای ایروان چگونه است ؟

آب و هوا
ایروان با یك آب و هوای قاره ای، تابستان های بسیار گرم و زمستان های سرد با رطوبت كم یا بدون رطوبت را تجربه می كند. این شهر در فصل زمستان و ماه های ژانویه تا فوریه (11 دی تا 9 اسفند) بسیار سرد و مرطوب می باشد. دمای متوسط ایروان در ماه ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) در حدود 2,5- درجه ی سانتی گراد است. در سردترین حالت زمستان، دمای هوا در ایروان به 15- تا 20- درجه ی سانتی گراد می رسد. به طور متوسط 100 روز در سال دمای هوا زیر صفر می باشد و کوه ها با برف پوشیده شده اند. در صورتی که این ماه ها را برای بازدید از ایروان انتخاب نموده اید، باید انتظار هوای سردی را داشته باشید. آب و هوای فصل بهار در این شهر، ملایم و گاهی مرطوب است. در این فصل تپه ها سرسبز و پر از گل های وحشی می شوند. فصل تابستان در ایروان بسیار گرم است؛ اما شب های طولانی، میوه ها و سبزیجات این فصل بسیار شگفت انگیز هستند. بین ماه های جولای تا سپتامبر (10 تیر تا 8 مهر) ایروان با میانگین دمای 25 درجه ی سانتی گراد، دارای آب و هوای خشک می باشد. پاییز محبوب ترین فصل در ایروان محسوب می شود. شرایط آب و هوایی در این فصل بسیار مناسب است و مواد غذایی تازه در مزرعه ها پیدا می شود. میزان بارش در این شهر حدود 295 میلیمتر در سال می باشد و بیشترین حجم بارندگی در فصل بهار اتفاق می افتد. برای بازدید از ایروان فصل تابستان بسیار گرم است و بهترین فصل ها برای سفر به این شهر، بهار و پاییز است. به ویژه ماه می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) و اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر (اواخر شهریور تا اواخر مهر) بهترین انتخاب برای بازدید از ایروان محسوب می گردند. دریاچه ی «سوان» از مشهورترین جاذبه های گردشگری شهر ایروان است و به علت قرار گیری 2000 متر بالاتر از سطح دریا، دارای آب و هوای متفاوتی نسبت به سایر بخش های ایروان می باشد. این دریاچه در ماه ژانویه با متوسط دمای 8- درجه ی سانتی گراد، در سردترین حالت خود قرار دارد و ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) با متوسط دمای 15 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین زمان برای بازدید آن محسوب می گردد. به دلیل تفاوت آب و هوای دریاچه ی سوان با سایر بخش های ایروان، بهترین زمان برای بازدید از همه ی قسمت های کشور بین ماه های جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر) می باشد که ماه های جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور) گرم تر می باشند. با توجه به عدم وزش باد سرد در این ماه ها، امکان قایق سواری در دریاچه ی سوان وجود دارد. در فصل زمستان، به دلیل یخ زدگی سطح آب و در پاییز، به دلیل بارش های فراوان، امکان قایق سواری وجود ندارد و فقط می توانید از این دریاچه بازدید کنید.

حمل و نقل در ایروان چگونه است ؟

تاکسی
به هر مکانی در داخل شهر که بخواهید بروید، هزینه ی تاکسی بیش از 1000 درام نمی شود. تاکسی هایی که اسم شرکت تاکسیرانی دارند، از کیلومتر شمار استفاده می کنند؛ اما تاکسی های بدون اسم، چون از کیلومتر شمار استفاده نمی کنند، هزینه ی بیشتری از شما دریافت می کنند. برای جلوگیری از پرداخت کرایه ی اضافی، حتما از تاکسی های با اسم و یا تاکسی های مدرن استفاده کنید که کیلومتر شمار دارند. نرخ کرایه ی تاکسی به ازای 5 کیلومتر اول در حدود 500 تا 600 درام می باشد و پس از آن به ازای هر کیلومتر 100 درام دریافت می گردد. هنگام استفاده از تاکسی در ایروان به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً از توریست ها نرخ ثابت 1000 درام برای محدوه های شهری دریافت می گردد؛ بنابراین پیش از سوار شدن، از روشن بودن تاکسی متر اطمینان حاصل کنید. همچنین بیش از 100 اتوبوس در شهر ایروان وجود دارد. هزینه ی اتوبوس در حدود 100 درام است. به این نکته توجه داشته باشید که اتوبوس های شهری بیش از حد شلوغ هستند و ممکن است جایی برای نشستن نداشته باشید. در صورت استفاده از اتوبوس، بهتر است کرایه را در زمان پیاده شدن پرداخت کنید. حمل و نقل با مترو نیز در ایروان قابل اطمینان و مدرن است. این روش حمل و نقل علاوه بر سریع بودن، بسیار ارزان و در حدود 100 درام می باشد. خدمات مترو در ایروان، با سر فاصله ی حرکت 5 دقیقه، از ساعت 06:30 تا 23:00 فعال و قابل استفاده می باشد.

جاذبه های گردشگری ایروان

هــتـل های ایروان

دانستنی های ایروان

سـفـرنـامه هـای ایروان

ایروان پایتخت خیلی زیبای ارمنستان که بزرگ ترین شهر این کشورم حساب میشه. تاریخ بسیار غنیش و معماری دوران شوروی باعث شده تا ایروان شهر مورد علاقه ی من باشه. اینقدر چیزای خوبی مثل هنر، مذهب، نوشیدنی و خیلی چیزای دیگه تو این شهر هست که می تونم هفته ها اینجا بمونمو لذت ببرم. من زیاد به ایروان سفر کردم. اینجا یکی از سفرهای 3 روزمو با دخترخالم نوشتم تا شاید موقع سفرتون یکمی بهتون کمک کنه. سفرمون از فرودگاه تهران تا فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان 1 ساعتو 45 دقیقه طول کشید. هواپیمایی ما کیش ایر بود که خیلی راضی بودیمو پرواز بی استرسی رو داشتیم. ما

طناز رسول پور | سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

5.0
ایروان پایتخت زیبای کشوسسر ارمنستان را برای سفر انتخاب کردم و خلاصه ای از این سفر 3 روزه ام را براتون می نویسم. روز اول: بیشتر هتل های ایروان، صبحانه رایگان دارن. منم هر 3 روز را صبحانه ی ارمنی انتخاب کردم که خیلی هم خوشمزه است. اولین بازدید من در این شهر، موزه ی کشتار ارمنی ها بود که خیلی منو جذب کرد. شاید به نظرتون برای اولین بازدید زیاد جالب نباشه اما حتما باید از نزدیک ببینینش تا بدونین من چی می گم. برای ناهار به یک رستوران که باربیکیو داشت رفتم. یه چیز خیلی عالی درباره ی ایروان، قیمت ارزان غذاها و نوشیدنی هاشون هست. ساعت 4 بعد از ظهر به

علی باقرپور | شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

4.0