معرفی تاشکند

تاشکند پایتخت ازبکستان، و یک کلان شهر با بیش ار ۲/۵ میلیون نفر جمعیت است. این شهر، یک شهر باستانی است که به دلیل جایگاهش در جاده بزرگ ابریشم که کالا ها را از چین به اروپا منتقل می کرد، رونق یافت. اما پس از یک زمین لرزه بزرگ در سال ۱۹۱۷، و ویرانی ای که در پی داشت، به طور گسترده ای بازسازی شد، تاشکند شبکه ای از خیابان ها و راه های مستقیم و گسترده ای است که با چشمه ها و فضاهای سبزی مثل انواع پارک ها، میدان ها و باغ ها در هم آمیخته شده و شهر را زیبا تر از آنچه هست، به نمایش می گذارد. این شهر شگفت انگیز به تنهایی زیبایی مدرن بسیاری از پایتخت های جهان را به تصویر کشیده است. تاشکند، به عنوان یک شهر شرقی، به همراه مدرنیته ای که به خود اضافه کرده است، یک مقصد منحصر به فرد و خاص به حساب می آید. نمای بی نظیر ساختمان های قرون وسطی که گویی آن را از داخل داستان های تاریخی شرقی، بیرون کشیده اند و به طور ماهرانه ای با معماری اروپایی، زیبایی از زمان حکومت ترکستان، بلوک های بتنی از دوران اتحاد جماهیر شوروی و در نهایت با شیشه و بتن که نمایانگر عصر جدیدی از ازبکستان مستقل است، در هم آمیخته و این شهر را به یک مقصد بی نظیر و خاص بدل کرده است. اگر چه ممکن است برای همه گردشگران در نگاه اول دیدن تاشکند، مانند بسیاری از مکان هایی که اغلب توریست ها برای بازدید انتخاب می کنند جالب به نظر نرسد؛ اما این مکان شگفت انگیز و جالب با بهترین رستوران ها، موزه ها و زندگی و تفریح های شبانه در سطح کشور، باعث جلب توجه و رضایت توریست ها شده است. ضمن اینکه برای فرار از کلان شهر و فضای شهری و تجربه کمی پیاده روی، قایقرانی، و یا حتی اسکی در پارک ملی یوگام چتکال (Ugam Chatkal)، کافی ست تنها یک ساعت و نیم رانندگی کنید.

تاشکند

Tashkent

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان امیر تیمور

کد شهر : 71

اورژانس : 103

پلیس : 102

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 8 کیلومتر

از تهران به تاشکند: 2 ساعت 30 دقیقه

تاریخی
طبیعت
کوهستانی

آب و هوای تاشکند چگونه است ؟

آب و هوا
تاشکند آب و هوای گرم مدیترانه ای دارد که با نفوذ آب و هوای قاره ای گرم تر هم می شود. تابستان ها معمولاً (از ماه می تا سپتامبر معادل ۱۱ اردیبهشت تا ۸ مهر) هوا خیلی گرم و خشک می شود. در طول ماه های جولای و آگوست (۱۰ تیر تا ۹ شهریور) هوا به شدت گرم تر هم می شود. البته گاهی در تابستان هم هوا بارانی می شود به عنوان مثال از ژوئن تا سپتامبر (از ۱۱ خرداد تا ۸ مهر) بارندگی کمی هم روی می دهد. حداکثر دمای هوا حدود ۳۶/۶ درجه، و حداقل دمای هوا منفی ۱/۵ می شود. اما تاشکند در ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه (از ۱۰ آذر تا ۱۰ اسفند) زمستان های شدیدی را تجربه می کند که هوا به شدت سرد و برفی است. بهترین زمانی که می توان از تاشکند بازدید کرد، زمانی است که دمای هوا به حد میانگین و معتدل خود برسد. درجه حرارت هوا در ماه های مه (۱۱ اردی بهشت تا ۱۰ خرداد)، ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر)، و سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر) بسیار معتدل و مناسب است، بنابراین اغلب مسافران را برای بازدید از تاشکند انتخاب می کنند. اما اگر به دنبال گزینه های دیگر و زمان های دیگری هستید، آوریل (۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت) و اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان) هم که هوای تاشکند کمی خنک تر می شود، می توانند زمان های خوبی برای این سفر باشد؛ چرا که تاشکند در این ماه ها بسیار زیبا و دلپذیر تر می شود. اما اگر مایلید بارش برف در تاشکند را به تماشا بنشینید، پیشنهاد می شود در ماه های ژانویه و فوریه (۱۱ دی تا ۱۰ اسفند) به این شهر سفر کنید.

حمل و نقل در تاشکند چگونه است ؟

تاکسی
تاکسی: در تاشکند، هر ماشینی به طور بالقوه یک تاکسی است. اما تاکسی های تاشکند اساساً در دو شکل تاکسی های مجاز و تاکسی های مستقل فعالیت می کنند. تاکسی های مجاز، تاکسی هایی هستند که بر روی سقف شان، آرم تاکسی نصب شده است اما تاکسی های مستقل خودرو های معمولی ای هستند که مردم خیلی عادی از آن ها برای تردد در شهر استفاده می کنند. با این تفاوت که نرخ تاکسی های مجاز، مشخص است اما تاکسی های مستقل این امکان را به شما می دهند که نرخ پیشنهادی خود را عنوان کرده و اگر این نرخ توهین آمیز نباشد، اغلب از سوی راننده تاکسی مورد قبول واقع شده و شما را به مقصد می رسانند. باید بدانید که اگر مسافر دیگری در تاکسی نشسته باشد، هزینه ای که پرداخت می کنید، نصف می شود. سفر های طولانی اغلب هزینه ای بین ۵۰۰۰ سوم تا ۸۰۰۰ سوم خواهد داشت و شما باید قبل از اینکه سوار شوید، هزینه را بپردازید. هزینه تاکسی های مجاز، مخصوصاً اگر در مقابل یک هتل و یا یک کافه منتظر تاکسی باشید، همیشه بیشتر است. حتی انتظار می رود خود را برای بیش از ۵۰ درصد افزایش نرخ آماده کنید. اما اگر مایلید که یک تاکسی را رزرو کنید تا در شهر بچرخید و منتظرتان بماند، بهتر است از متصدی هتل بخواهید برای شما از مراکز تاکسی رانی معتبر مانند شهر تاکسی (City Taxi)، تاکسی برتر (Taksi Premier) و یا دفتر هزاران تاکسی (Millennium Taxi) که قیمت هایشان فقط کمی بالا تر است، یک تاکسی خوب کرایه کند. البته راننده های تاکسی در تاشکند اغلب تمایلی به یادگیری نام خیابان های شهر ندارند و ممکن است احساس کنید که با کسی که از دوران جماهیر شوروی آمده، طرف هستید. بهتر است برای آسودگی خیال خود، از مناظر، هتل های بزرگ و ایستگاه های مترو برای آدرس دادن و هدایت راننده به سمت مقصد خود کمک بگیرید. مترو: متروی تاشکند ساده ترین راه برای تردد در شهر است و از ساعت ۵ صبح تا نیمه های شب خدمات ارائه می دهد و هزینه ی استفاده از آن برای هر سفر 1200 سوم می باشد، اما باید بدانید که اگر چه ایستگاه های مترو تمیز، تحت محافظت، و ایمن هستند، قطارها هر ۳ الی ۴ دقیقه یک بار در طول ساعات شلوغ روز، و شب ها هر ۲۰ دقیقه یک بار از ایستگاه حرکت می کنند. در هر ایستگاه پلیس هایی منتظر هستند تا وسایل شما را مورد بازبینی قرار داده و مدارک و گذرنامه تان را چک کنند. شما باید برای هر سفر یک کارت تهیه کنید. اما به رغم استفاده از کارت ها، نشانه ها و اطلاعیه ها، استفاده از سیستم متروی تاشکند بسیار ساده است و شما حتی نیاز به خرید نقشه پیدا نخواهید کرد. حتی در هر ایستگاه، نام ایستگاه بعدی را اعلام می کنند و شما می توانید برای پیاده شدن در ایستگاه مورد نظر خود، آماده شوید. اتوبوس و مینی بوس: مقصد اتوبوس های عمومی و مینی بوس های تاشکند به وضوح بر روی پنجره های آن ها درج شده است. هزینه اتوبوس ها و مینی بوس ها را می توانید به مسئول باجه و یا به خود راننده بپردازید که مبلغ آن 800 سوم برای هر سفر می باشد. البته به ندرت پیش می آید که کسی با وجود انتخاب هایی مثل مترو های کار آمد و تاکسی های ارزان قیمت، عذاب پیدا کردن مینی بوس های محلی را به جان بخرد.

دانستنی های تاشکند