معرفی عشق آباد

نام شهر عشق آباد ریشه فارسی دارد و به معنی مکانی که جمعیت آن پر از عشق هستند، می باشد. عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان، بزرگترین شهر این کشور، و بزرگ ترین مرکز صنعتی، علمی و فرهنگی کشور ترکمنستان است. عشق آباد نزدیک به مرز با ایران واقع شده است و حدود ۷۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. عشق آباد یک شهر نسبتاً جوان است اما اتفاقات تاریخی آن چندان با آرامش همراه نبوده است. به عنوان مثال می توان به دو زلزله در قرن گذشته اشاره کرد که هر دوی آن ها جان ده ها هزار نفر را گرفت. امروزه اغلب مسافران ترکمنستان با هواپیما به شهر عشق آباد سفر می کنند و چند شب را در این شهر زیبا می گذرانند. گردشگران در عشق آباد می توانند به جاذبه هایی مانند چندین موزه، مساجد و مجسمه معروف طلایی رئیس جمهور اسبق ترکمنستان و بسیاری از جاذبه های دیگر این شهر سر زده و از زیبایی آن شگفت زده شوند. جالب است بدانید مجسمه طلایی که از طلا ساخته شده است به طور دورانی می چرخد و همیشه رو به خورشید قرار می گیرد. عشق آباد شهری زیبا با بلوار های بزرگ و وسیع، پارک های سر سبز، و هتل های خوبی که برای اقامت مسافرات تدارک دیده، و خلاصه یک شهر با برنامه است. اغلب ساختمان های مرکز شهر از سنگ های مرمر ایتالیایی ساخته شده اند و می توان گفت منطقه مرکزی یک جاده واقعی از سنگ مرمر دارد که پر از خانه های سفیدی است که با گل های رنگارنگ و با اشیاء زینتی طلایی رنگ آراسته شده اند. این شهر بسیار آرام است و اگر در خیابان های آن قدم بزنید، به جز مردم، پاکبان ها و پلیس ها را هم در مسیر خواهید دید. هنگام گردش و عکاسی در عشق آباد حتماً مطمئن شوید که قبل از عکس برداری از ساختمان های عمومی از پلیس اجازه بگیرید چرا که در بسیاری از موارد، مانند قصر رئیس جمهور، عکاسی ممنوع است. عشق آباد یک شهر زیبا با ویژگی های فرهنگی منحصر به فرد است و حتی بیابان های این شهر هم ارزش بازدید دارند.

عشق آباد

Ashgabat

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان گاراس سیزلیک

کد شهر : 12

اورژانس : 03

پلیس : 02

آتش نشانی : 01

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 12 کیلومتر

از تهران به عشق آباد: 1 ساعت و 30 دقیقه

تاریخی
طبیعت
کوهستانی

آب و هوای عشق آباد چگونه است ؟

آب و هوا
عشق آباد در طول سال آب و هوای اقلیمی همراه با یک موقعیت خشک دارد. تابستان های آن بسیار داغ است و دمای هوای این شهر در طول روز های تابستان حدود ۳۵ درجه سانتی گراد و شب ها چیزی حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. زمستان های عشق آباد نسبتا سرد است و درجه حرارت هوا در طول روز های زمستانی حدوداً به صفر، و در شب ها به چیزی حدود منفی بیست درجه سانتی گراد هم می رسد. با این تفاصیل بهترین زمان برای سفر به عشق آباد در بهار و یا پاییز است که هوای این شهر گرم، آفتابی، و طبیعت هوا خشک است. میزان بارش سالیانه در عشق آباد به چیزی حدود ۲۲۰ میلی متر می رسد، بنابراین بدیهی است که ما در مورد یک منطقه بیابانی صحبت می کنیم. اما میزان بارش در این منطقه به دلیل نزدیکی به کوه ها بیشتر از مناطق دیگر است و بهار و پاییز فصل های بارندگی هستند.

حمل و نقل در عشق آباد چگونه است ؟

تاکسی
با استفاده از ماشین: تاکسی گرفتن در عشق آباد بسیار ساده است و فقط کافی ست دستتان را بالا بیاورید و با کمک دو انگشت، به تاکسی ها علامت بدهید و منتظر بمانید که یک تاکسی جلوی پای تان نگه دارد. مقصد را به راننده اعلام کنید و در صورتی که مسیر راننده با مقصد شما یکی باشد، شما را سوار می کند و در غیر این صورت به راه خود ادامه می دهد و شما باید منتظر ماشین بعدی بمانید. سیستم حمل و نقل در ترکمنستان بسیار امن است و هر کسی می تواند با خیال راحت از آن استفاده کند. انتظار می رود برای هر فرد مبلغی معادل ۲ دلار به عنوان هزینه کرایه تاکسی ها دریافت شود. البته تاکسی های رسمی هم وجود دارند که معمولاً در مقابل درب ورودی سالن فرودگاه ها و نزدیک به ایستگاه راه آهن پیدا می شوند. این تاکسی ها امن تر و البته گران تر هم هستند. به خاطر داشته باشید که قبل از حرکت، قیمت را با راننده طی کنید. با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی: عشق آباد یک سیستم اتوبوس رانی بسیار گسترده و مناسب دارد که در ۷۰ مسیر در شهر و اطراف شهر خدمت رسانی می کنند و مرکز اصلی آن در تکه بازار (Teke Bazaar) است که از آن می توان به هر جایی در داخل و یا اطراف شهر رفت. در قسمت مدرن تر شهر، ایستگاه های اتوبوس با تهویه مطبوع و نقشه های دقیقی وجود دارد که مسیر های همه خطوط اتوبوسی که از ایستگاه ها عبور می کنند را دارد با این حال اگر شک دارید، می توانید از مردم محلی بپرسید. هر مسافر باید در هنگام پیاده شدن هزینه خود را در سبدی که نزدیک صندلی راننده قرار دارد بپردازد و از اتوبوس خارج شود. با پیاده روی: پیاده روی در شهر عشق آباد می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. اگر مایلید کمی زودتر حرکت کنید و مسیر مورد نظرتان را پیاده طی کنید. در طول مسیر ساختمان های بزرگ، مناظر زیبا و جاذبه های جالبی خواهید دید که بسیار سرگرم کننده هستند.

دانستنی های عشق آباد