معرفی پوکت

پوکت بزرگترین جزیره ی تایلند است. مساحت تقریبی این جزیره در حدود 576 کیلومتر مربع می باشد که نزدیک به مساحت سنگاپور است. این جزیره در قرن شانزدهم، با برخورداری از معادن قلع، اروپایی ها را به خود جذب نمود. بسیاری از زیر ساخت های عمده ی پوکت، از جمله جاده ها و کانال ها، در قرن بیستم، توسط اروپایی ها ایجاد گردید. جزیره ی پوکت یکی از استان های تایلند محسوب می گردد که مرکز آن، شهر پوکت می باشد. این جزیره طبق آمار سال 2015 در حدود 386 هزار نفر جمعیت دارد و سال های طولانی است که مکان محبوبی برای گردشگران سراسر جهان به شمار می رود. پوکت با سواحل شنی آبی، کوه ها، معبد بودا، غذاهای سنتی تایلندی، جنگل ها و سرگرمی های شبانه، مقصدی فوق العاده برای سفر می باشد. سواحل، ورزش های آبی و در عین حال چشم اندازهای سرسبز، این منطقه را به بهشتی برای توریست ها تبدیل نموده است. ورزش های آبی به شما حس ماجراجویی و هیجان را القا می کند و مناظر اطراف، باعث ایجاد آرامش می شود. پوکت پر از بناهای باستانی است اما سایر بخش های این جزیره، اغلب به دلیل سواحل آن نادیده گرفته می شوند. در واقع پوکت، ترکیبی هیجان انگیز از بناهای باستانی و مدرن است. پوکت از فرهنگی غنی برخوردار می باشد و مجموعه ای از اقوام مختلف مانند چینی ها، تایلندی ها، مالایی ها و کولی ها را در خود جای داده است. همچنین اکثر مردم ساکن در مناطق روستایی، مسلمان هستند. مردم روستایی در خارج از محدوده ی شهر، با گویش غلیظ جنوبی صحبت می کنند که درک آن، حتی برای تایلندی ها نیز دشوار است. اقتصاد پوکت در دهه ی گذشته باعث شده است تا مردم این جزیره، روش زندگی مردم بانکوک را در پیش بگیرند.

پوکت

Phuket

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : پاتونگ

کد شهر : 76

اورژانس : 1554

پلیس : 191

آتش نشانی : 199

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 32 کیلومتر

از تهران به پوکت: در حدود 8 ساعت

مناسب برای سفر با کودکان
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی
کوهستانی

آب و هوای پوکت چگونه است ؟

آب و هوا
پوکت دارای آب و هوای گرمسیری است. میانگین بالاترین دمای سالانه در این شهر، 32 درجه ی سانتی گراد و پایین ترین دما، 25 درجه ی سانتی گراد می باشد. فصل خشک پوکت، از دسامبر تا مارچ (10 آذر تا 11 فروردین) است و بقیه ی ماه ها، جزء فصل بارانی می باشند. البته مانند بسیاری از فصل ها، پوکت در فصل خشک نیز، کمی بارندگی دارد. به طور متوسط در حدود 2200 میلی متر بارش سالیانه، برای این شهر ثبت شده است. درجه ی حرارت در شهر پوکت همیشه بالا است، گرم ترین ماه، آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) و پر باران ترین ماه، سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) می باشد. بنابراین اگر به هوای خیلی گرم یا پر باران علاقمند نیستید، از سفر به پوکت در این ماه ها اجتناب کنید. خشک ترین ماه سال ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) است که مناسب ترین و جذاب ترین ماه برای سفر به پوکت محسوب می گردد. همچنین بهترین زمان برای شنا ماه آپریل است که دمای دریا به طور متوسط در حدود 30 درجه ی سانتی گراد می باشد.

حمل و نقل در پوکت چگونه است ؟

تاکسی
گشت شهری در پوکت آسان است و اکثر مناطق ساحلی به قدری کوچک هستند که می توانید پیاده بروید. همچنین اکثر هتل ها در نزدیکی سواحل، رستوران ها و مراکز خرید واقع شده اند. از جمله وسایل حمل و نقل عمومی پوکت، توک توک، اتوبوس های محلی و تاکسی های موتوری می باشند. استفاده از توک توک (Tuk Tuk) برای مسیرهای کوتاه مناسب می باشد؛ اما تحمل فضای داخلی کوچک آن، برای مسافت های بیش از 30 دقیقه، کمی ناخوشایند است. در گذشته توک توک به ارزان بودن شهرت داشت؛ اما در حال حاضر، کرایه ی مسیرهای کوتاه نیز در حدود 100 بات می شود. بسته به شرایط جوی و مهارت شما در تخفیف گرفتن، کرایه ها می توانند بسیار متفاوت باشند؛ بنابراین پیش از سوار شدن، در خصوص کرایه توافق کنید. برای مقاصدی غیر از محدوده ی ساحلی، هزینه به 400 بات نیز می رسد. اتوبوس های محلی، به رنگ آبی روشن هستند و به طور منظم، بین ساعات 07:00 تا 18:00، قابل استفاده می باشند. مقصد اتوبوس ها به زبان انگلیسی بر روی آن ها نوشته شده است. هیچ ایستگاه مشخصی برای اتوبوس ها وجود ندارد و شما می توانید آنها را در هر نقطه ای از مسیر که می خواهید، متوقف کنید. بهترین مکان برای پیدا کردن اتوبوس ها، مرکز شهر و پاتونگ (در محدوده ی ساحل) می باشد. کرایه ی اتوبوس برای رفتن از شهر پوکت به پاتونگ، سورین و کمالا، در حدود 15 تا 20 بات می باشد. تاکسی های پوکت مجهز به تاکسی متر هستند و برای خارج از محدوده ی فرودگاه، اطراف شهر پوکت و سایر مراکز قابل استفاده هستند. کرایه ی تاکسی ها برای دو کیلومتر اول 50 بات می باشد و پس از آن به ازای هر کیلومتر، 7 بات به این مبلغ افزوده می شود. برای برخی مسیرهای طولانی تر ممکن است کرایه های ثابت دریافت شود. همچنین امکان سفارش تاکسی با استفاده از اپلیکیشن Grab نیز وجود دارد. اجاره ی موتورسیکلت نیز روش دیگری برای جابجایی در شهر است. برای علاقمندان به دوچرخه، مغازه های اجاره دوچرخه در پاتونگ وجود دارد که دارای دوچرخه های جاده ای و دوچرخه های خاکی می باشند. شما همچنین می توانید از تاکسی های موتوری استفاده کنید که تقریبا در تمام ساعات شبانه روز در دسترس هستند. تاکسی های موتوری در مناطق پر رفت و آمد حضور دارند و رانندگان آن ها از جلیقه های قرمز یا سبز استفاده می کنند. توصیه می گردد پیش از سوار شدن در خصوص کرایه با راننده توافق کنید.

جاذبه های گردشگری پوکت

هــتـل های پوکت

رسـتـوران های پوکت

دانستنی های پوکت