معرفی دوشنبه

دوشنبه چیزی نبود به جز یک روستای کوچک که نامش را از دوشنبه بازارهای محلی اش که در روزهای دوشنبه برگزار می شد، گرفته است. تا اینکه در سال ۱۹۲۹ و در زمان اتحاد جماهیر شوروی، شهر دوشنبه به عنوان پایتخت جمهوری سوسیالیست شوروی تاجیکستان نامگذاری شد و این شهر به سرعت شروع به توسعه کرد. در سال ۱۹۹۰ که اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد، شهر دوشنبه هم به مرکز شورش ها بدل شد و در نهایت منجر به کشمکش در جنگ داخلی مدنی تاجیکستان شد، تا اینکه در سال ۲۰۰۲ بسیاری از این جنگ ها و کشمکش ها به پایان رسید. حالا روزهای تاریک این شهر به پایان رسیده است و گرد و غبار تنش ها فروکش کرده اند و دوشنبه به یک شهر آرام و یک آبادی پر رونق تبدیل شده است. مانند بسیاری از شهر های آسیای مرکزی، دوشنبه، پایتخت جذاب تاجیکستان، حسی ویژه و متفاوت نسبت به بقیه نقاط کشور را به افراد القاء می کند. این شهر با اینکه تا به امروز به طور ویژه و منحصر به فردی اصالت تاجیکی خود را حفظ کرده، اما ترکیبی جذاب از دوران اتحاد جماهیر شوروی با مدرنیته هم به حساب می آید. در هنگام بازدید از شهر دوشنبه، و انجام گشت و گذار ها و سفر های مختلف به کوه های جنگلی و سر سبز تاجیکستان (Tajikistan)، متوجه خواهید شد که واقعاً در حال سپری کردن بهترین اوقات خود هستید. گذراندن چندین روز در شهر دوشنبه، چرخ زدن در پارک ها، بازدید از موزه ها و آرام گرفتن در فضای آرام شهر، در طول ماه های گرم سال، بسیار ساده و لذت بخش خواهد بود. بنابراین می توان گفت سفر به این شهر اگر چه بسیار دشوار و پر هیجان است، اما ریلکس کردن، آسودگی و راحتی ای که می توان در آن کسب کرد، را تنها در یک جزیره زیبا می توان تجربه کرد.

دوشنبه

Dushanbe

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : پارک رودکی

کد شهر : 2372

اورژانس : 103

پلیس : 102

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 6 کیلومتر

از تهران به دوشنبه: 2 ساعت 30 دقیقه

تاریخی
طبیعت
کوهستانی

آب و هوای دوشنبه چگونه است ؟

آب و هوا
دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، در ارتفاع ۸۰۰ متری سطح دریا واقع شده است و آب و هوای قاره ای دارد. زمستان های دوشنبه چندان سرد سرد نیستند و در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) درجه حرارت هوا به ۳ درجه سانتی گراد (معادل ۳۷/۵ درجه فارنهایت) می رسد. اما تابستان های این شهر گرم و آفتابی است و در ماه های جولای و آگوست (۱۰ تیر تا ۹ شهریور) دمای هوا به ۳۵ درجه سانتی گراد یا ۹۵ درجه فارنهایت می رسد و حد اکثر دمایی که ممکن است در این ماه های گرم سال در دوشنبه تجربه کنید، ۴۰ درجه سانتی گراد یا ۱۰۴ درجه فارنهایت است. زمستان ها معمولاً درجه حرارت هوا به شرایط انجماد نزدیک می شود و تا حدود صفر درجه سانتی گراد و یا ۳۲ درجه فارنهایت کاهش می یابد. اگر چه میزان سرما در طول روز چندان آزار دهنده نیست اما ممکن است موج سرما هم به شهر بیاید و دمای منفی ۱۰ درجه سانتی گراد (۱۴ درجه فارنهایت) را هم در دوشنبه ببینید. چرا که دوشنبه بخشی از کوه های شمال به حساب می آید و یک شهر کوهستانی است بنابراین برخی زمستان های این شهر، مانند زمستان سال ۲۰۰۸ که دمای هوا به منفی ۱۹ درجه سانتی گراد (منفی ۲ درجه فارنهایت) رسیده بود، می تواند بسیار سرد باشد. از آنجایی که دوشنبه در پایه کوه واقع شده است، شهری نسبتاً بارانی است و سالانه حدود ۶۰۰ میلی متر (۲۳/۵ اینچ) باران و یا برف دریافت می کند که بیشتر آن در ماه های نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) و مه (۱۱ اردی بهشت تا ۱۰ خرداد) روی می دهد و حداکثر بارش در ماه های مارس و آوریل (۱۱ اسفند تا ۱۰ اردیبهشت) حدود ۱۱۰ میلی متر (۴/۳ اینچ) در هر ماه است که این میزان حدوداً در ۱۰ روز در ماه توزیع می شود. تابستان های دوشنبه بسیار کوتاه است و در آن تقریباً هرگز باران نمی بارد. در شهر دوشنبه، همانطور که معمولاً در غرب تاجیکستان اتفاق می افتد، تابش خورشید چندان دیده نمی شود. این در حالی است که در تابستان ها نور و تابش مستقیم خورشید را به طور منظم خواهید دید.

حمل و نقل در دوشنبه چگونه است ؟

تاکسی
تردد و جا به جایی در اطراف شهر دوشنبه، اغلب به روش های زیر انجام می گیرد: تاکسی ها: نرخ تاکسی ها در شهر دوشنبه بین ۲۵ سامانی (TJS – واحد پول تاجیکستان) تا ۳۰ سامانی متغیر است. تقریباً در هر کجای شهر دوشنبه می توان تاکسی های آماده به خدمت را پیدا کرد. اما باید دقت کنید که قبل از سوار شدن سر نرخ کرایه تاکسی به توافق برسید و یا از تاکسی متر ها استفاده کنید. به وسیله تاکسی های اشتراکی: تاکسی های اشتراکی تاجیکستان شماره دارند و شماره آن ها بر روی پنجره شان درج شده است. همه تاکسی های اشتراکی ای که شماره یکسانی دارند، در یک مسیر حرکت می کنند و هزینه کرایه این تاکسی ها ۳ سامانی در هر سواری است. به وسیله مینی بوس ها: اگر خوش شانس باشید و نقشه مسیر های مینی بوس را پیدا کنید، تردد در شهر دوشنبه بسیار راحت خواهد بود. کرایه این مینی بوس ها ۲ سامانی است. اتوبوس ها و اتوبوس های برقی: هزینه اتوبوس ها در تاجیکستان برای هر سفر، برابر ۱ سامانی و نرخ مینی بوس های آن، بسته به کوتاه و یا بلند بودن سفر، از ۱ سامانی تا ۲ سامانی متغیر است. مسیر هایی که ممکن است به کارتان بیاید: اتوبوس ها یا اتوبوس های برقی شماره ۱ و ۳ در مسیر خیابان رودکی (Traverses Rudaki) حرکت می کنند. اتوبوس های برقی خط ۱۲ در مسیر سامانی (Somoni) و سینو (Sino) حرکت می کنند و از ایستگاه اصلی اتوبوس می گذرند. مینی بوس خط ۸ از مسیر خیابان سامانی، بازار سبز، ایستگاه تاکسی بدخشان (Badakhshan Taxi Stand) و فرودگاه می گذرد و تا ساختمان سفارت می رود. مینی بوس خط ۱۶ هم شبیه با خط ۸ است اما در انتهای غربی، از سمت جنوب ایستگاه عبور کرده و به خیابان سامانی در شرق هتل حیات (Hyatt Hotel) می رود. مینی بوس خط ۲۵ هم یک مسیر طولانی را طی کرده، و از سمت جنوب غربی وارد خیابان رودکی شده و پس از گذشتن از ایستگاه اتوبوس، به سمت سفارت روسیه در غرب می رود.

دانستنی های دوشنبه