معرفی کلمبو

کلمبو شهر بزرگ و پرجمعیتی است که به دلیل آب و هوای گرمسیری، در تمام فصول سال می توانید از آن بازدید کنید. ترافیک، آلودگی شدید و بالا بودن دمای هوا ممکن است در ابتدا آزار دهنده باشد. بهتر است برای مقابله با گرما و باران، همیشه آب خنک، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و چتر به همراه داشته باشید. کلمبو طبق آمار سال 2011 در حدود 753 هزار نفر جمعیت و 37,3 کیلومتر مربع مساحت دارد. تقریبا سه هزار نفر از مردم این شهر مسلمان هستند و به همین دلیل مشاهده ی رفتارهای غربی در میادین عمومی شهر، برای آن ها خوشایند نیست. این شهر دارای سبک های معماری بسیار متنوعی است که سیر تاریخی را نشان می دهد و بسیاری از سبک ها را در بر گرفته است. به عنوان نمونه، ساختمان های استعماری تحت تاثیر پرتغال، هلند و بریتانیا در کنار سازه هایی به سبک های معماری بودایی، هندو، اسلامی، هندی و معاصر قرار گرفته اند. در این شهر می توانید ترکیبی جذاب از آسمان خراش های جدید و ساختمان های تاریخی دهه ی 1700 را با هم مشاهده کنید. با توجه به بندر بزرگ و موقعیت استراتژیک کلمبو در دریای شرق و غرب، از 2000 سال پیش، تجارت بخشی از این شهر بوده است. کلمبو با غذاهای خوشمزه، گالری ها، مغازه ها، مکان های باستانی و سواحل زیبا، گردشگران را شگفت زده خواهد کرد.

کلمبو

Colombo

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : گوردن گاردن

کد شهر : 11

اورژانس : 110

پلیس : 118/119

آتش نشانی : 110

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 34 کیلومتر

از تهران به کلمبو: 6 ساعت و 30 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
تاریخی
ساحلی
طبیعت

آب و هوای کلمبو چگونه است ؟

آب و هوا
کلمبو دارای آب و هوای گرمسیری موسمی است. آب و هوای این شهر در تمام طول سال نسبتا معتدل است. در ماه های مارچ و آپریل (10 اسفند تا 10 اردیبهشت)، متوسط دما در حدود 31 درجه ی سانتی گراد است. تنها تغییر عمده در آب و هوای کلمبو، در طول فصل های موسمی از ماه می تا آگوست (11 اردیبهشت تا 9 شهریور) و اکتبر تا ژانویه (9 مهر تا 11 بهمن) رخ می دهد. معمولا بیشترین میزان بارش سالیانه در طول ماه های می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد)، اکتبر و نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) به وقوع می پیوندد. حجم بارش در طول این ماه ها به طور میانگین در حدود 350 میلی متر می باشد. همچنین ماه های ژانویه و فوریه (11 دی تا 9 اسفند) با متوسط حجم بارندگی 80 و 60 میلی متر، کمترین میزان بارش را در طول سال تجربه می کنند. بارش سالانه در شهر کلمبو حدود 2500 میلی متر است. دمای آب دریا در تمام طول سال برای شنا کردن مناسب است؛ بهترین زمان برای شنا کردن، ماه آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) با متوسط دمای 30 درجه ی سانتی گراد می باشد. آپریل با متوسط دمای 29 درجه ی سانتی گراد گرم ترین ماه و ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) با متوسط دمای 27 درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه در کلمبو می باشند.

حمل و نقل در کلمبو چگونه است ؟

تاکسی
برای جابجایی در شهر کلمبو، می توانید از اتوبوس، تاکسی و یا سه چرخه استفاده کنید. اگر می خواهید از اتوبوس استفاده کنید، بهترین راه برای پیدا کردن آنها، در ایستگاه ها و پرس و جو از مردم محلی است. اتوبوس ها معمولا دارای نشانه ی مقصد به زبان انگلیسی هستند. کرایه ی اتوبوس ها بر حسب میزان مسافت، از 10 تا 50 روپیه متغیر می باشد. همچنین امکان استفاده از تاکسی برای گشت شهری وجود دارد. اکثر تاکسی ها کیلومتر شمار دارند اما معمولا راننده ها از کیلومتر شمار استفاده نمی کنند و پیش از شروع حرکت، بر روی یک قیمت توافق می کنند. هزینه ی معقول تاکسی ها برای یک مسیر دو کیلومتری، در حدود 300 روپیه می باشد. تاکسی ها هر 5 تا 20 دقیقه، در ایستگاه حضور دارند. یکی دیگر از روش های حمل و نقل استفاده از سه چرخه ی محلی کلمبو است که به «توک توک» نیز شهرت دارد. این سه چرخه ها را می توانید در همه جای شهر پیدا کنید. اما توجه داشته باشید که در هنگام بارندگی خیس خواهید شد و دید به بیرون از داخل کابین کم است. استفاده از توک توک یک تجربه ی هیجان انگیز و کمی خطرناک خواهد بود؛ زیرا رانندگان بدون هیچ ترسی، از میان اتوبوس های بزرگ با سرعت عبور می کنند. بسیاری از سه چرخه ها دارای کیلومتر شمار می باشند و ارزان ترین روش حمل و نقل شهری هستند. روش آخر، استفاده از قطار برای رفتن به محوطه ی اطراف شهر و خطوط ساحلی است. جدول زمانی قطارها در ایستگاه ها مشخص شده است. کرایه ی قطار، تقریبا مشابه با کرایه ی اتوبوس می باشد.

جاذبه های گردشگری کلمبو

هــتـل های کلمبو

رسـتـوران های کلمبو

دانستنی های کلمبو