معرفی دوحه

دوحه پایتخت قطر و بزرگترین شهر آن است. این شهر در ساحل خلیج فارس و در شرق کشور قطر واقع شده است. نام «دوحه» برگرفته از واژه ی عربی «دوهات» به معنای «گرد» می باشد. این واژه به مرزهای منحنی و گرد اطراف خط ساحلی اشاره دارد. دوحه، مرکز اقتصادی کشور قطر، شهری مدرن و در حال توسعه است. بیش از 50 درصد از جمعیت قطر، در دوحه و حومه های آن زندگی می کنند. این شهر بیش از یک میلیون نفر جمعیت و 132 کیلومتر مربع مساحت دارد. دوحه یکی از بهترین هدایای دولت قطر به مردم این کشور و سایر نقاط جهان به شمار می رود. در این شهر می توانید ارزش های سنتی و مدرنیزه شدن را در کنار هم مشاهده کنید. بیشتر معماری سنتی در مناطق قدیمی دوحه تخریب شده است تا فضا برای ساخت ساختمان های جدید فراهم شود. از مکان های مورد علاقه ی گردشگران می توان به بزرگترین مراکز خرید، خانه های قدیمی و آسمان خراش های مدرن اشاره نمود. مروارید قطر، جزیره ای مصنوعی در این شهر است که تقریبا 400 هکتار مساحت دارد. مراکز مختلف دوحه در شب و به ویژه در ایام ماه رمضان تعطیل نیستند. یکی از فعالیت های گردشگری دوحه، بازدید از موزه ها و مشاهده ی سیر دوران تاریخی در آن می باشد. این شهر برای علاقه مندان به ورزش یکی از پرطرفدارترین مناطق ورزشی در خاورمیانه به شمار می رود.

مرکز شهر : خیابان ال سوق

اورژانس : 999

پلیس : 999

آتش نشانی : 999

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 5 کیلومتر

از تهران به دوحه: 2 ساعت

مدرن
تاریخی
ساحلی
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای دوحه چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای دوحه بیابانی و خشک است. دمای هوا در طول سال تابستانی است؛ البته شدت گرما در فصل گرم، بین ماه های می تا اکتبر (11 اردیبهشت تا 9 آبان) بسیار بیشتر است. بهترین زمان برای بازدید از دوحه، بین ماه های نوامبر تا مارچ (10 آبان تا 11 فروردین) می باشد که هوا به تدریج خنک می شود. در ماه نوامبر دمای هوا به طور میانگین 25 درجه ی سانتی گراد می باشد. ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) سردترین ماه در دوحه می باشد که دمای هوا تا 18 درجه ی سانتی گراد افت می کند. حجم بارندگی در طول سال بسیار اندک و در حدود 75 میلیمتر می باشد. دوحه بین ماه های می تا اکتبر، بسیار گرم و مرطوب است. جولای (10 تیر تا 9 مرداد)، با میانگین دمای 42 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه در دوحه به شمار می رود. در این ماه ممکن است دمای هوا از 50 درجه ی سانتی گراد نیز عبور کند. فصل گرم دوحه زمان مناسبی برای بازدید از این شهر نمی باشد. پس از ماه جولای دمای هوا به تدریج افت می کند؛ اما شدت گرمای هوا هنوز برای گردشگران خوشایند نیست. دمای خلیج فارس در طول ماه های ژانویه تا مارچ (11 دی 11 فروردین) کمی سرد است. در طول ماه های جون تا اکتبر (11 خرداد 9 آبان) دمای آب تا حدود 30 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد.

حمل و نقل در دوحه چگونه است ؟

تاکسی
مکان های مختلف دوحه از شماره و یا نام خیابان در آدرس خود استفاده نمی کنند؛ بنابراین پیدا کردن آدرس می تواند کمی مشکل باشد. بهترین راه حل برای پیدا کردن مسیرها، استفاده از نقشه ی گوگل است. برای گشت و گذار در شهر دوحه، می توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس های این شهر بسیار راحت هستند و به سادگی در اطراف شهر قابل مشاهده می باشند. برای پرداخت کرایه ی اتوبوس، می توانید از کارت هوشمند استفاده کنید که از ایستگاه های اتوبوس و سوپرمارکت ها قابل خریداری است. هزینه ی اتوبوس بدون داشتن کارت، در حدود 10 ریال قطر می باشد. نقشه ی مسیرها در هر یک از ایستگاه های اتوبوس، قابل مشاهده است و هر 15 تا 30 دقیقه، یک اتوبوس به ایستگاه خواهد آمد. بسیاری از اتوبوس ها در ایستگاه الغنیم شروع به حرکت می کنند و هر 750 متر، متوقف می شوند. روش دیگر، استفاده از تاکسی است. کرایه پایه ی تاکسی 4 ريال قطر می باشد و پس از آن 1.200 ريال قطر به ازای هر کیلومتر به کرایه اضافه می شود. قیمت هر کیلومتر در طول شب به 1.800 ريال قطر افزایش می یابد. حداقل کرایه ی تاکسی 10 ريال قطر می باشد. تاکسی های فیروزه ای رنگ را می توانید در کنار جاده ها، مراکز خرید، هتل ها و یا در اطراف شهر پیدا کنید.

جاذبه های گردشگری دوحه

رسـتـوران های دوحه

دانستنی های دوحه