معرفی مسقط

شهر مسقط نسبت به پایتخت های همسایه اش، روح و شخصیتی کاملاً مستقل و متفاوت دارد. این شهر تاریخی، با آن گنبد هایی که بر روی بناهایش دیده می شود، پر است از ساختمان های مدرن و کاربردی که سنت را با مدرنیته پیوند زده و یک تقابل بسیار جذاب ساخته است. در نتیجه این شهر زیبا، مهیج، باستانی، و در عین حال مدرن، مورد توجه مسافر ها و عکاس های زیادی قرار گرفته است. اگر چه رفتار کاملاً محافظه کارانه مردم این شهر در انتخاب پوشش و تأکید بر نوع پوشش مسافر ها به چشم می خورد، اما در عوض میهمان نوازی و مردم دوستی در مسقط، فرصت مناسبی برای نمایش میراث غنی کشور به گردشگران است. پایتخت کشور عمان، تمام جذابیت های باستانی خود را حفظ کرده است. به همین دلیل بر خلاف شهرهای امارات، در این شهر، اغلب ساختمان های جدید هم، کمتر از سه طبقه ساخته می شوند و در منطقه سنتی موتراه (Mutrah) به خوبی می توان دید که در نسل های گذشته هم ساختمان ها با همین نسبت ساخته می شدند. مسقط یکی از زیبا ترین شهر های عربی است که تحت تأثیر زیبایی های منحصر به فرد باستانی اش قرار دارد. دره های زیبا و سواحل خوش منظره ای که در امتداد خط ساحلی کشیده شده اند، واقعاً شگفت انگیز هستند.

مسقط

Muscat

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : روی

کد شهر : 24

اورژانس : 9999

پلیس : 9999

آتش نشانی : 9999

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 30 کیلومتر

از تهران به مسقط: 3 ساعت

تاریخی
ساحلی
طبیعت
کوهستانی

آب و هوای مسقط چگونه است ؟

آب و هوا
تابستان های عمان بیش از حد گرم و مرطوب است بنابراین تابستان به هیچ عنوان دوره ای نیست که برای سفر به مسقط پیشنهاد شود. با اینکه آب و هوای این دوره در سواحل جنوبی سالالیا بسیار خنک است اما مسقط در این ایام بسیار گرم و حتی غیر قابل تحمل می شود. سالالیا و خط ساحلی اطراف آن در این دوره پر از گردشگران داخلی ای است که برای فرار از گرمای تابستان به این منطقه می روند. با این حال هتل های سر تا سر کشور در این دوره قیمت های خود را کاهش می دهند. بنابراین سفر به مسقط در این بازه زمانی سفر نسبتاً ارزانی خواهد بود. آب و هوای این کشور، از ماه اکتبر تا آوریل (حدوداً از ۹ مهر تا ۱۰ اردیبهشت) بسیار خوب و دل انگیز است. در این ایام هوا از روز های تابستانه خنک تر است و حتی می توان در راس الجینز (Ras Al Jinz) لاک پشت ها را تماشا کرد. در این ایام باران های کوتاه و رگباری می بارد و گاهی آسمان به کمک رگبار های شدید و زود گذر هوای شهر را خنک تر می کند. البته در ساحل جنوبی سالالیا (Salalah) آب و هوا بسیار متفاوت است. چرا که در این قسمت یک موسم بارندگی وجود دارد که به آن فصل خیرف (Khareef) می گویند. در ماه های ژوئن تا سپتامبر (از ۱۱ خرداد تا ۸ مهر) باد های مرطوب خیرف یک مه غلیظ و مرطوب ایجاد می کند که کوه ها را می پوشاند و تپه های سر سبز را پر می کند. این شرایط برای فراوانی میوه های گرمسیری این منطقه در طول سال بسیار ایده آل است. شوق تماشای آتش بازی های شبانه، نمایشگاه های فرهنگی، و دیدن ویژگی های غذایی عمان در جشنواره غذای مسقط، همه ساله حوالی ماه های ژانویه و فوریه (معادل ۱۱ دی تا ۱۰ اسفند)، گردشگران زیادی را به مسقط عمان می کشاند. نرخ هتل ها تا قبل از اینکه آب و هوای عمان به طور عجیب و باور نکردنی ای گرم و مرطوب شود، بسیار بالا است. در ماه نوامبر (از ۱۰ آبان تا ۹ آذر) همه خیابان های مسقط را به طور با شکوهی با پرچم ها، چراغ ها، نمایش ها و رژه های خود جوش و پوستر های بزرگ و غول پیکری از سلطان قابوس تزئین می کنند.

حمل و نقل در مسقط چگونه است ؟

تاکسی
تاکسی: تجربه استفاده از تاکسی ها در عمان همیشه خوب نیست. چرا که راننده های تاکسی در عمان با آدرس مناظر و جاذبه های بزرگ بیشتر از آدرس و نام خیابان ها آشنا هستند و دانشی که آن ها از شهر دارند بسیار محدود است. اما اگر مسیر شما بین مناظر و جاذبه های مهم و بزرگ، هتل های اصلی، و فرودگاه ها باشد، استفاده از تاکسی معقول به نظر می رسد. البته بهتر است قیمت کرایه تاکسی ها را از قبل بدانید تا دچار مشکل نشوید ولی به طور معمول هزینه تاکسی در مناطق مختلف شهر بین 5 تا 10 ریال عمان می باشد. اتوبوس های عمومی: سیستم اتوبوس های محلی مسقط با اتوبوس های مدرنش که به تهویه مطبوع هم مجهز هستند؛ بسته به مسیر، هر ۱۵ یا ۳۰ دقیقه یک بار در ایستگاه توقف می کنند. سیستم اتوبوس رانی مسقط بسیار کار آمد است و در همه مسیر های شهر مسقط و حومه آن ایستگاه اتوبوس وجود دارد. ایستگاه های مسقط با علامت های سفید و قرمز مشخص می شوند و اغلب ایستگاه های اتوبوس در برابر جاذبه های گردشگری مهم مانند کاخ سلطان و موزه ملی، مسجد بزرگ، فرودگاه بین المللی مسقط، و باقی جاذبه های گردشگری مهم این شهر واقع شده اند. هزینه اتوبوس ها در مسقط با توجه به مسیر بین 200 تا 500 بایسه می باشد که به صورت نقدی به راننده پرداخت می شود. برنامه اتوبوس ها در سایت رسمی شرکت اتوبوس رانی ثبت شده است و برای برنامه ریزی دقیق کافی است این برنامه را چک کنید. اتوبوس گردشگری: با توجه به گسترش شهر، اتوبوس های گردشگری هم بیشتر شده اند. اولین اتوبوس هر روز ساعت ۹ صیح می رسد و تا ساعت ۵ بعد از ظهر، اتوبوس ها هر ۳۰ دقیقه یک بار به ایستگاه می آیند. البته این زمان بندی ها در ایام ماه مبارک رمضان تغییر می کنند.

دانستنی های مسقط