معرفی پنانگ

شهر پنانگ در ساحل شمال غربی جزیره ی مالزی قرار دارد و از دو قسمت تشکیل شده است. بخش اول آن، قسمتی است که «جورج تاون»، مرکز شهر و پایتخت پنانگ در آن واقع شده است و بخش دیگر، سبرانگ پرای می باشد که توسط دو پل به جزیره ی پنانگ متصل شده است. ریشه ی نام پنانگ به نام جدید مالایی آن «پالائو پنانگ»، به معنی جزیره ی نخل های آرکا باز می گردد. بومی های این منطقه آن را با نام «پالائو کاساتو» به معنای جزیره ی اول می شناسند؛ زیرا پنانگ در گذشته بزرگترین جزیره در مسیر دریایی بین لینگا و کداح محسوب می شد. شهر جورج تاون، به دلیل داشتن سازه هایی متعلق به جنگ جهانی دوم، مغازه هایی با معماری چشم نواز، ساختمان های منحصر به فرد زمان استعمار، کلیساهای قرن نوزدهم و مساجد متعدد، مرکز پنانگ و یکی از مقاصد پربازدید این شهر به شمار می رود. این جزیره در سال 1786 به نام شاهزاده ی ولز نامگذاری شد و پس از آن با نام پادشاه بریتانیا، جورج سوم شناخته می شد. امروزه این شهر به سبب سواحل زیبا، کارخانه های بزرگ، مناطق تجاری، صنعت گردشگری پیشرفته و وجود شرکت های بزرگ الکترونیکی چند ملیتی نظیر اینتل (intel)، دل (Dell)، موتورلا (motorola)، سیگیت (Seagate) و غیره، به عنوان مروارید شرق نیز شناخته می شود. پنانگ با وجود مساحت بسیار کوچک 1.048 کیلومتر مربعی، در بین ایالت های مالزی، پس از سلانگور و جوهور، جایگاه سومین شهر مهم در اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است. این شهر طبق آمار سال 2018 در حدود 1,8 میلیون نفر جمعیت دارد. این جزیره دارای بیشترین میزان اقوام چینی می باشد و مالایی ها، هندی ها و اروپایی ها نیز از دیگر اقوام این کشور می باشند. بخش هایی از این جزیره در سال 2008، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

پنانگ

Penang

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : جورج تاون

کد شهر : 4

اورژانس : 999 / 112

پلیس : 999 / 112

آتش نشانی : 994 / 112

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 19 کیلومتر

از تهران به پنانگ : در حدود 10 ساعت

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای پنانگ چگونه است ؟

آب و هوا
پنانگ بر خلاف سایر نقاط نیمکره ی شمالی، به دلیل نزدیک بودن به خط استوا، از فصل زمستان گرمی برخوردار است و به دلیل کاهش میزان رطوبت و تابش مستقیم آفتاب در طول روز، خشک تر می باشد. ماه های ژانویه و فوریه (11 دی تا 9 اسفند) دارای آسمان صاف و بدون ابر هستند و ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی) با بارش باران همراه می باشد. بارندگی ها معمولا تا دو هفته به طول می انجامد. دمای هوا بین ماه های فصل زمستان از 24 تا 31 درجه ی سانتی گراد متغیر خواهد بود که با افزایش دما، رطوبت نیز بیشتر می شود. همچنین متوسط دمای آب در این فصل 29 درجه ی سانتی گراد می باشد و برای لذت بردن از ساحل و تفریحات آبی انتخاب مناسبی است. فصل بهار شامل ماه های مارچ، آپریل و می (10 اسفند تا 10 خرداد) می باشد. بارندگی ها و طوفان های موسمی در فصل بهار رخ می دهند؛ البته این بارندگی ها و صاعقه ها کوتاه مدت هستند. دمای هوا در فصل بهار تفاوت چندانی با زمستان ندارد. متوسط دما در طول روزهای فصل بهار بین 31 تا 32 درجه ی سانتی گراد می باشد و در طول شب تا 24 یا 25 درجه ی سانتی گراد نیز کاهش می یابد. دمای آب در فصل بهار در حدود 30 درجه ی سانتی گراد است و برای غواصی، موج سواری و شنا بسیار مناسب می باشد. آسمان در طول فصل تابستان بیش از سایر فصول ابری و خاکستری است. اما این به آن معنا نیست که تابش خورشید متوقف می شود. بارش باران معمولا از عصر آغاز می شود و تا شب ادامه می یابد و روز بعد، شاهد درخشش خورشید خواهید بود. حجم بارش باران در ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر) 170 میلی متر است و در ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) تا 210 میلی متر افزایش می یابد. درجه ی حرارت در طول روز همچنان بالا است و با دمایی معادل 30 تا 31 درجه ی سانتی گراد در طول روز و 24 درجه ی سانتی گراد در طول شب، آب و هوایی مشابه با فصل بهار دارد. ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) با متوسط بارندگی 340 میلی متر، پرباران ترین ماه در پنانگ محسوب می شود. به طور کلی بهترین زمان برای سفر به جزیره ی پنانگ، ماه های نوامبر تا ژانویه (10 آبان تا 11 بهمن) می باشند.

حمل و نقل در پنانگ چگونه است ؟

تاکسی
برای رسیدن به جزیره ی پنانگ دو پل وجود دارد. هزینه ی عبور از پل پنانگ به مسافت 13 کیلومتر در حدود 7 رینگیت و هزینه ی عبور از پل سلطان عبدالحلیم معظم شاه 8,50 رینگیت می باشد. توجه داشته باشید که برای پرداخت این مبلغ باید یک کارت پرداخت عوارض قابل شارژ با عنوان «Touch 'n Go» تهیه کنید. این کارت ها از اکثر پمپ بنرین ها و برخی از مراکز اجاره ی اتومبیل قابل خریداری هستند. کشتی های مسافربری نیز یکی دیگر از راه های دسترسی به پنانگ می باشند. این کشتی ها هر 10 دقیقه بین ساعات 05:20 صبح تا 21:30 شب، هر 20 دقیقه بین ساعات 21:30 تا 23:15 نیمه شب و پس از آن تا ساعت 00:40 بامداد، هر یک ساعت به جابجایی مسافران می پردازند. این مسیر 10 دقیقه طول می کشد و تمامی کرایه ها فقط برای رفتن به جزیره ی پنانگ دریافت می شود و هزینه ی برگشت رایگان می باشد. اتوبوس های رپید پنانگ نیز RapidPenang، حمل و نقل مسافران را در سراسر شهر بر عهده دارند. برای اطلاع رسانی بهتر به مسافران، تمامی اتوبوس ها در سطح شهر دارای شماره و برچسب هستند. ایستگاه باتو فرینگی، ایستگاه اصلی اتوبوس پنانگ است. ساعت کاری این اتوبوس ها از 06:00 صبح تا 24:00 شب می باشد. هزینه ی گشت و گذار با این وسلیه ی نقلیه از 1,40 تا 4 رینگیت متغیر است. یکی دیگر از سرویس های اتوبوسرانی در پنانگ، سرویس پینک هاپ آن هاپ آف (Hop On Hop Off) است که بیشتر مورد استفاده ی گردشگران قرار می گیرد. هزینه ی استفاده ی یک روزه از این سرویس اتوبوسرانی 45 رینگیت است که بسیاری از جاذبه های توریستی را پوشش می دهد. یکی دیگر از راه های گشت و گذار در پنانگ، موتور های سه چرخه ی تریشا می باشند. تریشا یکی از بهترین روش های جابجایی در جزیره هستند. رانندگان تریشاها می توانند مانند راهنمای تور عمل کنند و اطلاعات جالبی در خصوص جاذبه های گردشگری پنانگ در اختیار شما قرار دهند. هزینه ی هر ساعت گشت و گذار با تریشا 30 رینگیت می باشد. چنانچه مایل به استفاده از تاکسی ها هستید، لازم است بدانید که تمامی تاکسی های پنانگ به تاکسی متر مجهز هستند اما برخی از رانندگان تمایلی به استفاده از آن ندارند. پیش از سوار شدن از راننده بخواهید تا تاکسی متر خود را روشن کند و یا در خصوص کرایه توافق کنید. نرخ ثابت کرایه تاکسی ها برای مسیر 15 کیلومتری در حدود 30 رینیگت می باشد و هزینه ی مسیر فرودگاه تا مرکز شهر پنانگ جورج تاون، در حدود 50 رینیگت می باشد.

جاذبه های گردشگری پنانگ

هــتـل های پنانگ

دانستنی های پنانگ