معرفی کوالالامپور

کوالالامپور، پایتخت مالزی و بزرگترین شهر آن است. این شهر، ترکیبی از فرهنگ و معماری سنتی و مدرن می باشد. کوالالامپور شهری شلوغ و پر سر و صدا است که از هر رنگ و نژادی در آن وجود دارد. شهری که به واسطه ی رنگ ها، چند فرهنگی بودن و ادیان متفاوت، مردم جهان را به یکدیگر متصل می کند. شهری را تصور کنید که خط آسمان از بین برج ها، آسمان خراش ها و ساختمان های مرتفع خودنمایی می کند. کوالالامپور با برج ها، آثار تاریخی، رنگ ها، غذاهای متنوع و طبیعت سر سبزش شناخته می شود. تنوع مساجد و معابد چینی، هندی و بودایی با آثار چشم نواز و هیجان انگیز، مراکز خرید متنوع و شب های پر از نور و رنگ کوالالامپور، این شهر را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری نموده است. طبق آمار سال 2016 این شهر میزبان بیش از 12 میلیون گردشگر بوده است و به عنوان هفتمین شهر پربازدید در جهان شناخته می شود. در سال 1857، یکی از پادشاهان خانواده سلطنتی سلانگور با نام رجا عبدالله، قلعه ای به قصد تجارت در این مکان بنا کرد. پس از ورود کارگران چینی و استخراج فلزاتی نظیر قلع و انواع مواد معدنی، کوالالامپور تبدیل به یکی از مراکز مهم تجاری گردید. کوالالامپور با مساحت 243 کیلومتر مربع، در حدود 7 میلیون نفر جمعیت دارد و از نظر تکنولوژی، اقتصاد و فرهنگ، پیشرفت های چشمگیری داشته است. در سالهای اخیر، کوالالامپور به یکی از مراکز تولید لوازم خانگی و صنعتی تبدیل شده است.

کوالالامپور

kuala lumpur

ویزا نیاز ندارد

مرکز شهر : کی ال سی سی (KLCC)

کد شهر : 3

اورژانس : 999 / 112

پلیس : 999 / 112

آتش نشانی : 994 / 112

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 55 کیلومتر

از تهران به کوالالامپور: 8 ساعت

مناسب برای سفر با کودکان
مدرن
نمایشگاهی
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای خرید

آب و هوای کوالالامپور چگونه است ؟

آب و هوا
به دلیل نزدیکی کوالالامپور به خط استوا، آب و هوای این شهر در طول سال نسبتاً پایدار است و دستخوش تغییرات چندانی نمی گردد. دمای متوسط در طول روز 35 درجه ی سانتی گراد می باشد و شب ها در خنک ترین حالت خود، به 18 درجه ی سانتی گراد می رسد. هر چند درجه ی حرارت در طول سال نوسان ندارد، اما در ماه های فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند)، می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد)، سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) و نوامبر ( 10 آبان تا 9 آذر)، بارندگی بیشتری وجود دارد. ماه نوامبر با 278 میلی متر بارندگی پر باران ماه در کوالالامپور است و ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) با 130 میلی متر بارندگی، خشک ترین ماه در این شهر به شمار می رود. بارندگی های سنگین در کوالالامپور ممکن است باعث وقوع سیلاب، به خصوص در مرکز شهر و مناطق پایین تر شود. این شهر در تمام طول سال بازدید کننده دارد؛ اما کسانی که به دنبال دور شدن از سرما هستند، فصل زمستان را برای سفر به کوالالامپور انتخاب می کنند.

حمل و نقل در کوالالامپور چگونه است ؟

تاکسی
اتوبوس یکی از وسایل نقلیه ی مناسب برای گشت و گذار در کوالالامپور است. برای دسترسی به اطلاعات ایستگاه ها و مسیرهای سریع السیر، می توانید به باجه ی اطلاعاتی واقع در ایستگاه سلطان محمد (در محله ی چینی ها)، مراجعه کنید. سیستم اتوبوسرانی کوالالامپور به 4 کلاس تقسیم می شود. خدمات «اتوبوس باس بندر» (اتوبوس های شهری)، محدود به مرکز شهر است و برای استفاده از آن، باید 1 رینگیت بپردازید. «اتوبوس تمپانان» (محلی)، ویژه ی مسیرهای حومه ی شهر می باشد و معمولاً هزینه ی گشت و گذار با آنها، 1 رینگیت خواهد بود. این اتوبوس ها در همه جای شهر یافت می شوند و عموماً در ایستگاه های سلطان محمد، محله ی چینی ها، بانک بانکوک و مدان پاسار توقف می کنند. «اتوبوس اوتاما» مخصوص مسیر های مرکز تا حومه ی شهر می باشد و برای استفاده از آنها باید چیزی در حدود 1 تا 3 رینگیت بپردازید. خدمات «اتوبوس اکسپرس» در حومه ی شهر و مسیر های دورتر ارائه می گردد. برای استفاده از این اتوبوس ها، ملزم به پرداخت مبلغ 3,80 رینگیت خواهید بود. همچنین اتوبوس های رایگان مرکز شهر نیز برای جا به جایی در فواصل نزدیکی مانند برج های پتروناس، پارک مرکزی، موزه ی ملی و مرکز خرید کوالالامپور، مناسب هستند. این اتوبوس ها در روزهای تعطیل، هر 5 دقیقه یک بار و در روزهای خلوت تر، هر 10 تا 15 دقیقه یک بار از ایستگاه ها عبور می کنند. تاکسی از دیگر وسایل نقلیه ای است که برای گشت و گذار در کوالالامپور مورد استفاده قرار می گیرد. تاکسی ها در تمام سطح شهر قابل مشاهده می باشند و کرایه ی آنها نسبت به اتوبوس گران تر است. تاکسی های کوالالامپور دارای تهویه ی مطبوع و پرچم هستند. البته رانندگان تنها در صورتی که محل مناسبی برای بالا بردن پرچم پیدا کنند، آن را بالا می برند. بالا بردن پرچم در روزهای بارانی و شلوغ دشوار خواهد بود؛ بنابراین در برخی شرایط، امکان متوقف نمودن تاکسی های بدون پرچم نیز وجود دارد. کرایه ی تاکسی، برای 3 دقیقه ی اول 3 رینگیت و پس از آن به ازای هر 36 ثانیه، 25 سن خواهد بود. از ساعت 24:00 تا 06:00 صبح، کرایه ی تاکسی برای 3 دقیقه ی اول اولیه به میزان 20 سن و نرخ هر 36 ثانیه به میزان 50 درصد افزایش می یابد. تاکسی های آبی جدیدتر و راحت تر هستند. نرخ کرایه ی این تاکسی ها به ازای 3 دقیقه ی اول 6 رینگیت و پس از آن به ازای هر 36 ثانیه، 1 رینگیت می باشد. هنگام استفاده از تاکسی به این نکته توجه داشته باشید که برخی از رانندگان، شناخت خوبی نسبت به خیابان های شهر ندارند و از روشن کردن تاکسی متر (با وجود اجباری بودن) نیز خودداری می کنند. بنابراین به یاد داشته باشید که حتما از راننده بخواهید تاکسی متر خود را روشن کند. همچنین می توانید اپلکیشن های تاکسیرانی مانند Uber و Easy Taxi را بر روی تلفن همراه خود نصب نمایید و از طریق آن درخواست تاکسی کنید.

جاذبه های گردشگری کوالالامپور

هــتـل های کوالالامپور

دانستنی های کوالالامپور