معرفی بمبئی

شهر بمبئی، یک شهر بزرگ بندری می باشد که در ساحل غربی شبه جزیره هند واقع شده است. این شهر، یکی از مراکز برتر هند و در واقع یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای جهان محسوب می شود. جمعیت این کشور در سال 2018 در حدود 23 میلیون نفر تخمین زده شده است. مساحت بمبئی 603.4 کیلومتر مربع می باشد. این شهر در قرن هجدهم به مرکز تولید و صنعت تبدیل شد. امروزه بمبئی، مرکز تجاری هند و همچنین پایتخت ایالت مهاراشترا می باشد. بندر طبیعی و بسیار خوب این شهر، نقطه کانونی برای مسیرهای دریایی که از دریای عرب عبور می کند را فراهم می کند و بمبئی را به دروازه اصلی غرب برای امپراتوری در حال گسترش بریتانیا تبدیل کرده است.

بمبئی

Mumbai

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان هوریمان (Horniman Circle Garden)

کد شهر : 022

اورژانس : 102

پلیس : 100

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 17.7 کیلومتر

از تهران به بمبئی: 4 ساعت

ساحلی
طبیعت

آب و هوای بمبئی چگونه است ؟

آب و هوا
شهر بمبئی دارای آب و هوای موسیمی گرمسیری است که در آن رطوبت زیادی را تجربه می کنید. ماه می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) گرم ترین ماه سال با میانگین دمای 30 درجه سانتی گراد و ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) سردترین ماه سال با میانگین دمای 24 درجه سانتی گراد می باشد. پرباران ترین ماه سال جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با 640 میلی متر بارش است. بهترین ماه برای شنا، ماه جون (11 خرداد تا 9 تیر) با میانگین دمای 30 درجه سانتی گراد می باشد. در ماه نوامبر تا فوریه (10 آبان تا 9 اسفند) که ماه های زمستانی بمبئی محسوب می شوند، متعادل ترین آب و هوا را تجربه خواهید کرد. به دلیل قرار گرفتن در ناحیه ساحلی، زمستان های این شهر ملایم و برای بازدید از مقاصد گردشگری و فعالیت های بیرونی مناسب می باشد. از ماه مارچ تا می (10 اسفند تا 9 تیر) رطوبت زیاد می شود و حداکثر دما در می تا 40 درجه سانتی گراد می رسد و برای فعالیت های بیرونی خیلی گرم است. در جون تا اکتبر (11 خرداد تا 9 آبان)، مخصوصا در ماه های جولای (10 تیر تا 9 مرداد) و آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) این شهر بارندگی های ممتدی را تجربه می کند. در واقع، بمبئی، بارندگی موسمی پیوسته ای دارد، اما در کل سال، گردشگران زیادی از این شهر بازدید می کنند. بهترین زمان سفر به بمبئی در بین ماه های زمستانی نوامبر تا فوریه (10 آبان تا 9 اسفند) است. در طول این بازه زمانی، دما خوب و معتدل است و می توانید از جاذبه های گردشگری دیدن کنید و در محیط بیرونی فعالیت داشته باشید.

حمل و نقل در بمبئی چگونه است ؟

تاکسی
به طور کلی، حمل و نقل عمومی در بمبئی شلوغ است، به همین خاطر در طول ساعات پرتردد از آن استفاده نکنید. یکی از شیوه های حمل و نقل عمومی، استفاده از قطار می باشد که ارزان و سریع است، البته در ساعت پرتردد بسیار شلوغ می باشد. هزینه هر بلیط قطار 10 روپیه است. شما می توانید این بلیط ها را از ایستگاه های قطار خریداری کنید. این روش ارزان ترین شیوه سفر و همچنین سریع تر از اتوبوس است، اما همه بخش های مختلف بمبئی را به هم متصل نمی کند. پس بهترین راه، استفاده ترکیبی از قطار و اتوبوس است. اتوبوس شهری نیز ارزان است و بیشتر نقاط شهر را پوشش می دهد و در ساعات پرتردد شلوغ می باشد. بلیط اتوبوس بسته به مسافتی که طی می کنید بین 10 تا 20 روپیه است. استفاده از اتوریکشا برای مسافت های کوتاه مناسب و هزینه ای معادل 19 روپیه دارد و برای مسافت بیش از 1 کیلومتر قیمت آن، افزایش پیدا خواهد کرد. رانندگان اتوریکشا معمولا آدرس های محلی را خوب بلدند و می توانند شما را به هر جایی که می خواهید ببرند. اگر می خواهید مسیرهای طولانی را طی کنید، بهتر است از قطار و یا اتوبوس استفاده کنید. مونوریل شیوه دیگر حمل و نقل در بمبئی می باشد که هزینه استفاده از آن معادل 18 روپیه است. تاکسی گران ترین و همچنین راحت ترین شیوه حمل و نقل محسوب می شود. تاکسی ها در همه جای شهر هستند. هزینه هر 1.5 کیلومتر معادل 19 روپیه است و به ازای هر کیلومتر 12.35 روپیه دیگر باید پرداخت شود. برای حرکت از فرودگاه به بمبئی می توانید از تاکسی استفاده کنید که هزینه آن معادل 600 روپیه می باشد و برای برگشت به فرودگاه نیز می توانید از تاکسی و یا اتوریشکا (که ارزان تر است) استفاده کنید.

جاذبه های گردشگری بمبئی

دانستنی های بمبئی