معرفی جیپور

جیپور، پس از دهلی و آگرا، سومین شهر از مثلث گردشگری هندوستان می باشد و به عنوان یکی از پر بازدیدترین شهرهای هندوستان محسوب می گردد. این شهر در قسمت شمال غربی کشور هندوستان و در ایالت راجستان واقع شده است و با 484,6 کیلومتر مربع مساحت، طبق آمار سال 2016 بیش از 3,5 میلیون نفر را در خود جای داده است. جیپور در قرن هجدهم و در سال 1727 به دست ماهاراجه جای سینگ دوم بنا نهاده شد. بین سالهای 1727 تا 1767، جیپور در زمینه های مختلف آموزشی و اقتصادی پیشرفت کرد و در 9 بخش گسترش یافت. هنگام سفر شاهزاده ی ولز به هندوستان و شهر جیپور، پادشاه وقت راجستان، ماهاراجه رام سینگ، برای استقبال از او دستور رنگ آمیزی شهر را به رنگ صورتی صادر کرد. امروزه بخش قدیمی جیپور، با نام شهر صورتی شناخته می شود. از جمله عواملی که در پیشرفت جیپور موثر بود، می توان به راه آهن جیپور - دهلی اشاره داشت. همچنین این شهر در زمینه هایی نظیر صادرات صنایع دستی و سنگ های با ارزش و گران قیمت از جمله طلا و الماس بسیار شهرت دارد. جیپور به سبب داشتن تاریخ و بافت تاریخی غنی، همه ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا می باشد و اولین شهر هندوستان است که طبق اصول طراحی شهری ساخته شده است.

جیپور

Jaipur

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : چوتی چاپار

کد شهر : 141

اورژانس : 102

پلیس : 100

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 13 کیلومتر

از تهران به جیپور: 3 ساعت و 45 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
تاریخی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای جیپور چگونه است ؟

آب و هوا
به طور کلی جیپور از نظر جغرافیایی و آب و هوا، سه فصل را تجربه می کند. فصل زمستان از ماه اکتبر تا مارچ (9 مهر تا 11 فروردین) ادامه دارد. دمای هوای جیپور در این فصل بین 5 تا 15 درجه ی سانتی گراد می باشد. چنانچه در این ماه ها به جیپور سفر می کنید، لباس های گرم و پشمی به همراه داشته باشید. تابستان جیپور از ماه آپریل تا جون (12 فروردین تا 9 تیر) است و دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد. دمای هوا به طور متوسط تا 45 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد و به همین دلیل، بازدید از جاذبه های شهر کار بسیار دشواری است. برای سفر به جیپور در این فصل، لباس های خنک و نخی به همراه داشته باشید. بین ماه های جولای تا سپتامبر (10 تیر تا 8 مهر)، فصل بارش باران های موسمی است. بارش باران طی این ماه ها بسیار شدید است و باعث آب گرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها می گردد. مناسب ترین زمان برای سفر به جیپور فصل زمستان و بین ماه های اکتبر تا مارچ می باشد. آب و هوای جیپور در طول این ماه ها معتدل می باشد و هوا رطوبت بیشتری دارد.

حمل و نقل در جیپور چگونه است ؟

تاکسی
یکی از رایج ترین وسایل حمل و نقل در جیپور موتور های سه چرخه ی ریکشا است. معمولا ریکشاها را در فضای شهری، بین ایستگاه های اتوبوس و قطار خواهید یافت. نرخ پرداختی ریکشا از هر ایستگاه در حدود 80 روپیه می باشد. توصیه می شود قبل از گشت و گذار با آنها، در مورد قیمت پرداختی توافق کنید. چنانچه از طرفداران محیط زیست هستید، می توانید از ریکشاهای سه چرخه استفاده کنید. شاید در ابتدا برای شما ناراحت کننده باشد که راننده به زحمت این سه چرخه ها را حرکت می دهد؛ اما آنها به این روش زندگی عادت دارند. هزینه ی سفر های داخل شهری با این سه چرخه ها در حدود 50 روپیه می باشد. تاکسی ها یکی دیگر از وسایل گشت و گذار در شهر جیپور می باشند. اغلب تاکسی ها در این شهر تاکسی متر ندارند و باید در خصوص کرایه با راننده توافق نمایید. شما می توانید برای بازدید از جاذبه های شهر جیپور، تاکسی ها را برای ساعات محدود، اجاره کنید. هزینه ی اجاره ی تاکسی برای چهار ساعت 700 روپیه و برای هشت ساعت 1.350 روپیه خواهد بود. همچنین می توانید برای مسیر های محدودتر از مترو استفاده کنید. خط متروی جیپور با نام پینک لاین، به طول 10 کیلومتر و در 9 ایستگاه، در جنوب غربی شهر از ایستگاه پینک سیتی آغاز و تا بادی چاپور ادامه می یابد. هزینه ی جا به جایی با مترو بین 5 تا 15 روپیه می باشد.

جاذبه های گردشگری جیپور

هــتـل های جیپور

دانستنی های جیپور