معرفی دهلی

دهلی یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای کشور هند می باشد. مساحت دهلی 1.484 کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر می باشد. پایتخت هندوستان دهلی نو است که منطقه ای در مرکز کلانشهر دهلی و محل استقرار وزارتخانه ها، نهادهای دولتی، دانشگاه ها و بیمارستان ها می باشد. این بخش از دهلی از نظر تجاری، سرمایه گذاری و رشد علمی در درجه ی بالایی قرار گرفته است. برخی بر این باورند که دهلی، بیت المقدس و بنارس، از قدیمی ترین شهر های جهان بوده اند که تمدن و سکونت انسان در آنها به بیش از 5 هزار سال می رسد. این ادعا به یکی از افسانه های مشهور هندوستان به نام مهابهاراتا باز می گردد. مهابهاراتا، منظومه ای بلند و حماسی، با بیش از صد هزار بیت به زبان سانسکریت می باشد که به تشریح تاریخ باستانی هند می پردازد. رازآلود ترین شهر هندوستان، طی 5 هزار سال، بیش از 11 بار تخریب و بازسازی شده است. این شهر به دلیل پیشینه ی تاریخی زندگی انسان و ورود اقوام مختلف از گوشه و کنار جهان، دارای تنوع فرهنگی فراوانی می باشد. موزه های بزرگ، بناهای با شکوه تاریخی و مذهبی، طبیعت شگفت انگیز و ادیان و فرهنگ های متفاوت، نشانگر پیوند مدرنیته و سنت دهلی می باشد. این موضوع، باعث رشد سریع دهلی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری شده است و این شهر را به یکی از پربازدیدترین شهرهای جهان تبدیل نموده است.

مرکز شهر : سنترال پارک

کد شهر : 11

اورژانس : 102

پلیس : 100

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 21.7 کیلومتر

از تهران به دهلی: 3 ساعت و 40 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
تاریخی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای دهلی چگونه است ؟

آب و هوا
موقعیت جغرافیایی خاص هندوستان باعث شده است که آب و هوای این کشور در شمال و جنوب از تنوع زیادی برخوردار باشد. دهلی بین ماه های آپریل تا جون (12 فروردین تا 9 تیر) به شدت گرم است و دمای هوا به بیش از 40 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد. بین ماه های جولای تا سپتامبر (10 تیر تا 8 مهر) زمان بارش باران های موسمی می باشد. این بارش های شدید، خسارت های زیادی را در جاده های سطح شهر و کشور به همراه خواهد داشت. در فصل زمستان، بین ماه های دسامبر و ژانویه (10 آذر تا 11 بهمن)، به طور میانگین دمای هوا حداکثر 21 درجه ی سانتی گراد و حداقل در حدود 6 درجه ی سانتی گراد می باشد. البته در برخی موارد ممکن است دمای هوا تا صفر درجه ی سانتی گراد نیز کاهش یابد. در ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد) هوا از رطوبت زیادی برخوردار است و در ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر) خشکی آن به سطح بالایی می رسد. گرم ترین ماه سال در دهلی ماه می (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) و سردترین ماه آن، ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) می باشد. مناسب ترین زمان بازدید از دهلی، بین ماه های فوریه تا مارچ (12 بهمن تا 11 فروردین) و ماه های اکتبر و نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) است. در این زمان دمای هوا در متعادل ترین حالت خود قرار دارد و عموما در حدود 20 تا 30 درجه ی سانتی گراد می باشد.

حمل و نقل در دهلی چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در دهلی می توانید از گزینه های متفاوتی بهره مند شوید. یکی از بهترین وسایل برای جابجایی در دهلی مترو می باشد. مترو ها بسیار کارآمد بوده و بیشتر قسمت های شهر را پوشش می دهند. متروی دهلی از ساعت 06:00 تا 23:00، بدون توقف مشغول جابجایی مسافران در سطح شهر می باشد. تابلو های راهنمای مسیرهای مترو، به دو زبان هندی و انگلیسی ترجمه شده اند. برای پرداخت هزینه ی سفر با مترو، می توانید کارت های متروی دهلی به نام «توکنس» را به قیمت 8 تا 50 روپیه از بلیط فروشی های داخل مترو تهیه نمایید. همچنین می توانید کارت های توریستی و موقت یک تا سه روزه را با شارژ اولیه بین 150 تا 300 روپیه خریداری کنید. این کارت ها از 200 تا 1000 روپیه قابل شارژ هستند و پرداخت کرایه با آن ها 10% ارزانتر است. به دلیل مسائل امنیتی، تمامی مسافران ملزم به عبور از اسکنرهای اشعه ایکس در ورودی تمام بخش های مترو می باشند. تاکسی گزینه ی دیگری برای گشت و گذار در دهلی است که با رنگهای سیاه و زرد در سطح شهر دیده می شوند. تمام تاکسی ها به تاکسی متر مجهز هستند اما رانندگان از آن استفاده نمی کنند و باید پیش از سوار شدن، روی مسیر و قیمت با آنها مذاکره نمایید. کرایه تاکسی برای مسیر های کوتاه بین 20 تا 30 روپیه و برای چند مقصد، تا 100 روپیه نیز افزایش می یابد. «متروپل» یکی از شرکت ارائه دهنده ی سرویس های گردشگری است که با امنیت کامل شما را به مقاصد مورد نظر می رساند. کرایه ی این تاکسی ها تا 80 کیلومتر، 1500 روپیه می باشد و پس از آن به ازای هر 15 کیلومتر، 100 روپیه به مبلغ اضافه می شود. برای کرایه ی تاکسی های دربست و ویژه ی توریستی می توانید به شرکت کومار مراجعه نمایید. این شرکت یکی از معتبرترین شرکت های کرایه اتومبیل در دهلی است. هزینه ی کرایه ی این تاکسی ها برای یک روز کامل 2000 روپیه می باشد. تاکسی های رادیویی نوع دیگری از وسایل نقلیه هستند که برای استفاده از آنها، نیاز به یک شماره ی محلی دارید. همچنین می توانید از هتل یا فروشگاه بخواهید که برای شما تاکسی بگیرد. این اتومبیل ها بسیار قابل اعتماد بوده و دارای تهویه مطبوع هستند و معمولا تاکسی متر خود را روشن می کنند. شما باید برای هر کیلومتر، 23 روپیه به رانندگان این نوع تاکسی ها پرداخت نمایید. در صورتی که گوشی هوشمند دارید، می توانید با نصب اپلکیشن های Uber و Ola Autos & Cabs، تاکسی بگیرید و با مشخص کردن موقعیت مکانی مورد نظر و پرداخت آنلاین هزینه، به مقصد دلخواهتان سفر کنید. اتوبوس ها یکی دیگر از وسایل حمل و نقل در دهلی هستند که با وجود مترو، کمتر کسی از آنها استفاده می کند. هزینه ی جابجایی با این وسیله ی نقلیه، بین 10 تا 25 روپیه برای اتوبوس های معمولی و 75 روپیه برای اتوبوس های سریع السیر فرودگاه (اکسپرس) می باشد. ریکشا یا موتور های سه چرخه نیز یکی از راه های ارزان و مفید برای گشت و گذار در دهلی و حومه ی شهر هستند که هزینه ی سفر با آنها در حدود 10 روپیه به ازای هر کیلومتر می باشد. لازم به ذکر است که عبور و مرور این وسیله در برخی از خیابان های دهلی ممنوع می باشد.

جاذبه های گردشگری دهلی

دانستنی های دهلی