معرفی آگرا

آگرا در استان اوتار پرادش و شمال کشور هند واقع شده است. این شهر در حاشیه ی رودخانه ی یامونا و 200 کیلومتری جنوب شرقی دهلی قرار دارد. آگرا از لحاظ اقلیم در دشت واقع شده است و در نواحی جنوب غربی کوهستانی است. این شهر اولین بار در کتاب حماسه ی مهابهاراتا با عنوان «آگراوانا» و بهشت و سرزمین موعود مورد اشاره قرار گرفته است. آگرا در اوایل قرن 16 میلادی توسط سلطان سیکاندار، از سلسله ی لودی، به عنوان پایتخت سلطنتی انتخاب شد. طی سالهای طولانی، این شهر به عنوان پایتخت هندوستان باقی ماند و در زمان حکمرانی اکبر، یکی از شاهان مغول و سلسله ی گورکانیان، از جایگاه هنری و فرهنگی بالایی برخوردار گردید. پیشرفت هنر، فرهنگ و تبادلات در زمان اکبر شاه باعث شده بود که این شهر به نام اکبر آباد نیز شناخته شود. آگرا با مساحت 87 کیلومتر مربع، طبق آمار سال 2017 در حدود 1,8 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در سالهای اخیر از نظر صنایع دستی، سنگ های قیمتی، فرش های نفیس دستباف، پرورش انواع گیاهان، کشاورزی و به خصوص در صنایع چرم پیشرفت چشمگیری داشته است. یکی از دلایل شهرت آگرا، وجود قصر زیبا و شگفت انگیز شاه جهان با عنوان «تاج محل» می باشد. این شهر با پیشینه ی تاریخی خود، همه ساله میزبان مراسم و جشنهای مذهبی بسیاری نظیر روز تولد کریشنا (جنبه ای از خداوند که ظاهر زمینی یافته است) می باشد و گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از این مراسم و بنای تاریخی تاج محل به این شهر سفر می کنند. شهر آگرا دارای فرودگاه بین المللی و پرواز های خارجی می باشد؛ اما در حال حاضر پرواز مستقیم از تهران به آگرا در دسترس نیست و مقصد پرواز های تهران به هندوستان عموما فرودگاه دهلی است. به همین دلیل برای رسیدن به شهر آگرا، باید از اتوبوس ها یا پرواز های داخلی استفاده کنید.

مرکز شهر : تقاطع بیجلی گهر

کد شهر : 562

اورژانس : 102

پلیس : 100

آتش نشانی : 101

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 9.5 کیلومتر

از تهران به آگرا: در حدود 4 ساعت و 30 دقیقه

مناسب برای سفر با کودکان
تاریخی
طبیعت
مناسب برای خرید

آب و هوای آگرا چگونه است ؟

آب و هوا
آگرا دارای آب و هوای قاره ای و تابستان های بسیار گرم است. بین ماه های آپریل تا سپتامبر (12 فروردین تا 8 مهر) دمای هوا به 48 درجه ی سانتی گراد می رسد. این فصل همراه با وزش باد گرم و خشک است و برای کسانی که به رطوبت و گرما علاقه مند نیستند، انتخاب مناسبی محسوب نمی گردد. در طول ماه های جون تا سپتامبر (11 خرداد تا 8 مهر) فصل بارش باران های موسمی است. اما به سبب موقعیت جغرافیایی، آگرا زیاد تحت تاثیر این فصل قرار نمی گیرد. در طول زمستان، بین ماه های نوامبر تا فوریه (10 آبان تا 9 اسفند)، دمای هوا در حدود 14 درجه ی سانتی گراد می باشد؛ اما در طول شب ممکن است دمای هوا به صفر درجه نیز برسد. بهترین زمان بازدید از آگرا، ماه های اکتبر تا نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) و فوریه تا مارچ (12 بهمن تا 11 فروردین) می باشد.

حمل و نقل در آگرا چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در آگرا می توانید از موتورهای سه چرخه ی ریکشا استفاده کنید. هزینه ی گشت و گذار با این موتورها، برای سفر های کوتاه تر از سه کیلومتر در حدود 50 روپیه است. ریکشا وسیله ی مناسبی برای بازدید از جاذبه های شهری می باشد. بهتر است پیش از سوار شدن، در مورد کرایه با راننده توافق نمایید. کرایه ی ریکشا برای رفتن از ایستگاه قطار آگرا کانت به سه دروازه ی شرقی، غربی و جنوبی بین 100 تا 150 روپیه و رفت و برگشت به تاج محل (با محاسبه ی زمان توقف) 250 روپیه است. چنانچه مایل به دیدن جاذبه های بیشتری از شهر آگرا باشید، شرکت در تورهای شهری ریکشا، سهولت و سرعت بیشتری به سفر شما می بخشد. هزینه ی تورهای آگرا برای نیم روز (چهار ساعت)، 400 روپیه و یک روز (هشت ساعت)، 600 روپیه می باشد. سه چرخه های ریکشا نیز (بدون موتور) امکانات موتورهای ریکشا را با سرعت کمتر و هزینه ای در حدود 30 تا 100 روپیه ارائه می نمایند. تاکسی ها دیگر وسایل گشت و گذار در آگرا هستند. در صورت استفاده از تاکسی برای رسیدن به تاج محل باید در حدود 200 روپیه بپردازید. اجاره ی تاکسی برای بازدید از جاذبه های شهری بسیار مناسب می باشد. در این صورت باید برای تور نیمروزه (چهار ساعت)، 750 روپیه و برای تور هشت ساعته 1000 روپیه بپردازید.

جاذبه های گردشگری آگرا

رسـتـوران های آگرا

دانستنی های آگرا