معرفی شانگهای

شانگهای در زبان سنتی چینی اغلب به عنوان «هو» یا «شن» نامیده می شود و یکی از محبوب ترین شهرهای چین می باشد. این شهر با 6.340 کیلومتر مربع مساحت، طبق آمار سال 2017 بیش از 24 میلیون نفر جمعیت دارد و دومین شهر پرجمعیت در این کشور به شمار می رود. از آنجایی که شانگهای در لبه ی رودخانه ی بلند و معروف یانگ تسه قرار گرفته است، یکی از مقاصد توریستی محبوب در چین محسوب می گردد و بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می کند. این منطقه همچنین به عنوان مرکز مبادلات جهانی، اقتصادی، مالی و فرهنگی در شرق آسیا شناخته شده است. شانگهای ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است و چندین سال از مدرنیزه شدن آن می گذرد. با این حال این شهر همچنان آداب و رسوم سنتی خود را حفظ نموده است. البته این آداب و رسوم، امروزه کمی با فرهنگ غربی آمیخته شده است. ترکیب سنت و مدرنیته باعث شده است که توریست ها، بلندترین برج های دنیا را در کنار بناهای سنتی همچون کلیساهای مسیحی، کنیسه های یهودی و معابد بودایی مشاهده کنند. شانگهای به «پاریس شرق» معروف است و مجموعه ای از شب های پر زرق و برق، آسمان خراش هایی با چراغ های نئونی، خرید در خیابان معروف نانجینگ، قدم زدن در اطراف میدان ساحلی و تماشای کشتی های شناور بر آب می باشد. شانگهای با مراکز خرید لوکس، شب زنده داری، گالری های هنری، نمایش های هیجان انگیز، اجراهای اپرا و دیگر برنامه های موسیقی، شما را در تمام طول سفر مشغول نگه می دارد.

شانگهای

Shanghai

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : میدان مردم

کد شهر : 21

اورژانس : 120

پلیس : 110

آتش نشانی : 119

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 46 کیلومتر

از تهران به شانگهای: در حدود 11 تا 12 ساعت

مدرن

آب و هوای شانگهای چگونه است ؟

آب و هوا
شانگهای دارای آب و هوای مرطوب می باشد. این شهر در فصل تابستان اغلب دارای دمایی در حدود 27 درجه ی سانتی گراد با رطوبت بسیار بالا است. همچنین رعد و برق های عجیبی در طول این فصل رخ می دهد که معمولا با باران همراه است؛ بنابراین باید همیشه چتر به همراه داشته باشید. پرباران ترین ماه در این شهر، سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر) با متوسط حجم بارندگی 156 میلی متر می باشد. در طول فصل زمستان، دمای هوا به ندرت بالاتر از 8 درجه ی سانتی گراد خواهد بود و در طول شب اغلب تا کمتر از صفر درجه ی سانتی گراد افت می کند. بارش برف در این شهر نادر است اما در صورت وقوع، ممکن است باعث اختلال در شبکه های حمل و نقل شود. فصل زمستان خیلی سرد نیست و دارای بادهای ملایم با رطوبت نسبی می باشد؛ به همین دلیل این شهر برای سفرهای زمستانه انتخاب مناسبی است. فصل بهار معمولا از آب و هوای بارانی با بادهای طولانی مدت برخوردار می باشد و فصل پاییز نیز آفتابی و تا حدودی گرم است. بهترین زمان برای بازدید از شانگهای، در فصل پاییز و ماه های اکتبر و نوامبر (9 مهر تا 9 آذر) می باشد. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با متوسط دمای 29 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه و ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 4 درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه در این شهر محسوب می گردند. دمای دریا در ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) در حدود 27 درجه ی سانتی گراد می باشد و از این جهت انتخاب مناسبی برای شنا کردن می باشند.

حمل و نقل در شانگهای چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در شهر شانگهای می توانید از مترو، تاکسی و یا اتوبوس استفاده کنید. متروی شانگهای بسیار سریع، ارزان و تمیز است. مترو دارای 14 خط و بیش از 366 ایستگاه می باشد که بیشتر قسمت های شهر را پوشش می دهد. نقشه های مترو را می توانید به صورت رایگان از ایستگاه ها تهیه کنید. برای پیدا کردن ایستگاه مترو، به دنبال نشان «M» قرمز رنگ بگردید. هزینه ی بلیط مترو از 3 تا 15 یوان می باشد. استفاده از اتوبوس برای گشت شهری، روش بسیار مناسبی است اما باید توجه داشته باشید که رانندگان نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و علائم خیابان ها نیز به زبان چینی نوشته شده اند. اتوبوس های حومه ی شهر بر اساس مقاصد گردشگری مختلف، در ایستگاه های متفاوتی متوقف می شوند. خدمات اتوبوس ها از ساعت 05:00 تا 23:00 فعال می باشد و کرایه ی آن ها نیز بین 2 تا 3 یوان می باشد. اگر می خواهید از خدمات اتوبوس در شب استفاده کنید، فقط سری 300 فعال می باشد. شانگهای همچنین دارای 45 هزار تاکسی است که نسبتا ارزان و راحت هستند. ستاره هایی که در جلوی ماشین زیر عکس راننده قرار دارد، نشان دهنده ی مهارت راننده و تسلط او بر زبان انگلیسی می باشد؛ البته بهتر است تنها به این مورد اکتفا نکنید زیرا رانندگان قدیمی مسیرهای میانبر بیشتری را می شناسند. در طول روز، هزینه ی پایه تاکسی برای 3 کیلومتر اول 14 یوان می باشد و پس از آن به ازای هر کیلومتر 2,5 یوان به کرایه اضافه می شود. هزینه ی پایه ی تاکسی ها بین ساعات 23:00 تا 05:00، افزایش می یابد. کرایه ی پایه در طول این ساعات 18 یوان است و به ازای هر کیلومتر 3,10 یوان به کرایه اضافه خواهد شد.

جاذبه های گردشگری شانگهای

دانستنی های شانگهای

سـفـرنـامه هـای شانگهای

شانگای خیلی چیزا واسه دیدن داره، شاید دیدن خیلی ازین ها تو 3 روز به نظرتون زیاده روی بیاد اما ما انجام دادیم و خیلی 3 روز فوق العاده ای شد. می تونین از سفرنامه شانگهای منو همسرم استفاده کنین و سفر خودتونو برنامه ریزی کنین. می تونین تو این سه روز خیلی از جاهای دیدنی شانگهای رو ببینین. فقط حواستون باشه که نهایت لذت رو از این سه روز سفرتون ببرین. خلاصه سه روز سفر: برج رادیو و تلویزیونی مروارید شرق شانگهای گشت ساحلی رودخانه پوجیانگ مرکز مالی و بین المللی شانگهای تور با اتوبوس روباز و خیلی کارای باحال دیگه خیلی از دیدنی های شانگهای چین رو می

هومن جعفرزاد | یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷

4.5