معرفی پکن

پکن پایتخت پرجمعیت ترین کشور جهان است. این شهر بر اساس سرشماری سال 2017 با جمعیت بیش از 21 میلیون نفر و مساحت 16.808 کیلومتر مربع، از شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور چین محسوب می شود. پکن از سه جهت با کوه ها احاطه شده است. این شهر به داشتن جاده های حلقه ای معروف است که در واقع مستطیل شکل هستند و در اطراف شهر قرار دارند. دیوار بزرگ چین یکی از نواحی پربازدید پکن است که گردشگران برای دیدن آن از سراسر جهان راهی این شهر می شوند. این شهر همچنین به دلیل جاذبه هایی نظیر کاخ تابستانی، شهر ممنوعه و معبد لاما، مورد علاقه ی توریست ها می باشد. البته پکن فقط به دلیل مکان های باستانی خود مورد توجه توریست ها نیست؛ این شهر پر از رستوران هایی با غذاهای سنتی و خوشمزه و آسمان خراش های مدرنی همچون سالن کنسرت ان سی پی اِی (NCPA)، استادیوم ملی پکن و ساختمان سی سی تی وی (CCTV) می باشد. پکن مرکز سیاسی، آموزشی و فرهنگی چین است و به همین علت، دارای مکان های تاریخی، نهادهای دولتی و فرهنگی مهمی می باشد. پکن در واقع محل تجمع هنرمندان، فیلمسازان و موسیقیدانان چین است. این شهر همچنین با موزه های برتر، گالری های بزرگ، مراکز هنرهای سنتی چینی و رویدادهای موسیقی، شما را در تمام ساعات روز و شب مشغول نگه می دارد.

مرکز شهر : شهر ممنوعه

کد شهر : 10

اورژانس : 120

پلیس : 110

آتش نشانی : 119

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 29 کیلومتر

از تهران به پکن: در حدود 8 تا 9 ساعت

مدرن
نمایشگاهی
تاریخی
طبیعت
مناسب برای خرید
مناسب برای شب نشینی
تحصیلی

آب و هوای پکن چگونه است ؟

آب و هوا
پکن دارای آب و هوای قاره ای مرطوب است که تحت تاثیر موسمی آسیای شرقی قرار دارد. آب و هوای مرطوب قاره ای با تغییرات زیاد بین فصول و الگوهای آب و هوایی متغیر شناخته می شود. این شکل از آب و هوا بیشتر در سرزمین های وسیع نظیر چین رخ می دهد و با جابجایی در بخش های مختلف کشور، آب و هوای متفاوتی را تجربه خواهید کرد. تابستان در پکن گرم، مرطوب و پرباران است. 40% از بارش سالیانه بین ماه های جون تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) به وقوع می پیوندد. در اوج تابستان، دمای هوا، روزانه بین 28 تا 39 درجه ی سانتی گراد می باشد. جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با میانگین دمای 27 درجه ی سانتی گراد، گرم ترین ماه در پکن می باشد. زمستان های پکن سرد و ناخوشایند است. دمای هوا در ماه های دسامبر (10 آذر تا 10 دی) و فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند)، در حدود 2- درجه ی سانتی گراد می باشد. ژانویه ( 11 دی تا 11 بهمن) با میانگین دمای 4- درجه ی سانتی گراد، سردترین ماه سال است. همچنین آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور) با حجم بارندگی 182 میلیمتر، پرباران ترین ماه می باشد. بهترین زمان برای بازدید از این شهر، ماه های سپتامبر و اکتبر (10 شهریور تا 9 آبان) می باشند که به «پاییز طلایی» مشهور هستند. در این زمان، بهترین شرایط آب و هوایی در پکن برقرار است و هوا معتدل می باشد.

حمل و نقل در پکن چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در شهر پکن می توانید از تاکسی، اتوبوس، مترو و یا ریکشا استفاده کنید. استفاده از اتوبوس برای گشت شهری، روشی ارزان و آسان برای توریست ها محسوب می گردد. تمامی علائم و نشانه های روی اتوبوس ها به زبان انگلیسی هستند و هزینه ی جابجایی با آن ها نیز در حدود 2 یوان می باشد. اگر از تراول کارت استفاده کنید، 50% تخفیف برای تمامی سفرها خواهید داشت. این کارت ها را می توانید از باجه ها و ایستگاه های اتوبوس تهیه کنید. مترو نیز روشی ارزان برای گشت شهری است. این سیستم عظیم، دارای 15 خط می باشد. هزینه ی مترو در حدود 3 تا 8 یوان است. برای پیدا کردن محل مترو به دنبال نشان آن بگردید که یک دایره آبی رنگ با حرف «D» در وسط دایره است. ریکشاها (تاکسی-موتور چینی) در اطراف مناطق توریستی وجود دارند. امروزه استفاده از ریکشاها نسبت به گذشته کمتر شده است و کرایه ی آنها نیز از تاکسی گران تر است. استفاده از تاکسی ها بسیار رایج است و در همه جای شهر حضور دارند. در ساعات شلوغی، بین 20:00 تا 22:00 پیدا کردن تاکسی کمی دشوارتر است. هزینه ی پایه ی تاکسی 13 یوان برای 3 کیلومتر ابتدایی می باشد و پس از آن 2,3 یوان به ازای هر کیلومتر به کرایه اضافه می شود. این کرایه ها پس از ساعت 23:00، افزایش می یابند. رانندگان بسیار کمی به زبان انگلیسی تسلط دارند؛ بنابراین توصیه می شود نام و آدرس مکان مورد نظر خود را به زبان چینی بر روی کاغذ داشته باشید.

جاذبه های گردشگری پکن

دانستنی های پکن