گشت و گذار در تاشکند؛ پایتخت کمتر دیده شده ازبکستان

پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ساعت ۱۵:۵۱ ازبکستان تاشکند

ازبکستان به سرعت در بین مسافر هایی که مایلند در آسیای میانه کنکاش کنند، محبوب می شود. تاشکند، پایتخت زیبای ازبکستان، از جا هایی برای گشت و گذار تا کار ها و تفریح هایی برای سرگرمی، چیزی کم ندارد. اما با وجود همه زیبایی های آن، از چای خانه های سنتی تا هنر های خیابانی مدرن، تاشکند شهری است که کاملاً دست کم گرفته شده است. ممکن است از دیدن معماری دیدنی و جذاب جاده ابریشم و جذابیت های تاریخی بخارا و یا سمرقند برخوردار نباشد، اما این شهر بر روی ظاهرش بسیار کار کرده و با میهمان نوازی گرم، ظرافت های بیشمار، غذا های محلی و همینطور شاهکار های معماری مدرنیستی اتحاد جماهیر شوروی، و البته با جاذبه های فرهنگی بی نظیرش، گردشگران را بیشتر و بیشتر به خود جذب می کند. تاشکند هم یک شهر عمیقاً تاریخی است و هم به طور مدام در حال تحول می باشد.

محصولات تازه را در چورسو بازار (Chorsu Bazaar) بچشید

چورسو بازار (Chorsu Bazaar) در تاشکند ازبکستان

می توانید هفته ها در بزرگ ترین بازار تاشکند، چورسو بازار بگردید و همه چیز، از لباس و وسایل آشپزخانه گرفته، تا صنایع سنتی و غذا های تازه را در آن پیدا کنید. حتماً به قسمت نان ها هم سری بزنید و حسابی آن را بررسی کنید. نانوا های خبره را تماشا کنید که چطور قبل از یک ورز دادن جانانه، خمیر را به زیبایی شکل می دهند و بعد در داخل اجاق گاز های چوبی ای که در دیوار نصب شده اند، می گذارند تا پخته شوند. در همان نزدیکی، مرکز بخش محصولات تازه قرار دارد که فروشندگان در آن انواع میوه ها، سبزیجات، و گیاهان را به فروش می گذارند. خربزه های شیرین و انگور های این قسمت واقعا خوشمزه هستند. قبل از خرید هر چیزی، حتماً از فروشنده اجازه بگیرید تا آن را بچشید، و حتماً برای خرید هر محصولی، حسابی چانه بزنید.
به نظر می رسد که مردم و ساکنان تاشکند مرکزی و حوالی آن، وسواس و علاقه عجیبی به گیاهان و سبزیجات، علی الخصوص به ریحان دارند. در این منطقه به هر سمت که نگاه کنید، با یک گلدان، پر از ریحان تازه و با طراوت مواجه خواهید شد. در این رابطه، اینطور شایعه شده است که، در سال ۲۰۱۶، درست پس از مرگ حاکم قدیمی، اسلام کریموف (Islam Karimov)، رئیس جمهور شوکت میرزا یوسف (President Shavkat Mirziyoyev) به قدرت رسید و به علاقه خود به ریحان اشاره کرد؛ و شهروندان با کاشتن این گیاه در سر تا سر منطقه، به او ابراز علاقه کردند.

در یک سرگرمی محلی شرکت کنید: چای

قرن هاست که چایخانه های ازبکستان، مکانی برای معاشرت و گپ و گفت، جرعه جرعه نوشیدن یک فنجان چای، کتاب خواندن و یا حتی چرت زدن در یک محیط خنک و سایه است. البته تاشکند فاقد چایخانه های تاریخی سایر شهر های باستانی ازبکستان، بر روی جاده قدیمی ابریشم است. اما در چورسو بازار، غذا های خیابانی معرکه ای وجود دارد و کنار بساط این غذا فروشی های خیابانی همیشه شلوغ است. این اغذیه فروشی های خیابانی برای صرف یک میان وعده، به همران یک فنجان چای، بسیار ایده آل و البته تماشایی هستند چرا که آشپز های سنتی، در کنار شما و در پیش چشمان شما غذا هایتان را آماده و طبخ می کنند.

در دنیای بزرگ هنر های تزئینی کاوش کنید

موزه هنر های کاربردی (Museum of Applied Arts) در تاشکند ازبکستان

تاشکند در موزه ها و بنا های تاریخی اش خلاصه نمی شود و موزه هنر های کاربردی (Museum of Applied Arts) که البته در یک ساختمان نه چندان پر زرق و برق دایر می شود و آثار همه مردم تاشکند در آن گذاشته می شود، هم در این شهر ارزش دیدن دارد. مردم تاشکند هنر های دستی و کاربردی خود را که شامل سفال گری، سرامیک، مبلمان های چوبی حکاکی شده، فرش های دست بافت، و انواع وسایل و هنر های سنتی دیگر است، در این موزه، در معرض دید عموم قرار می دهند. پیشنهاد می شود قبل از اینکه سفرتان به تاشکند به پایان برسد، حتماً از این ساختمان پر جنب و جوش بازدید کنید.

قدیمی ترین قرآن جهان را ببینید

مجموعه حضرت امام (Khast Imom) در تاشکند ازبکستان

مجموعه حضرت امام (Khast Imom) که گفته می شود قدیمی ترین قرآن جهان در آن واقع شده است، قلب تاریخی مذهبی تاشکند است. قدیمی ترین قرآن جهان، یک قرآن عظیم است که در کتابخانه مویه مبارک (Muyi Mubarak) به نمایش گذاشته، و گفته می شود با خون خلیفه عثمان که در سال ۶۵۶ در حال خواندن این قرآن به قتل رسید، رنگ آمیزی شده است. البته شایعات دیگری مبنی بر اینکه این کتاب، قدیمی ترین قرآن دنیا نیست هم وجود دارد. اما با این وجود، بازدید از این قرآن قدیمی را به شما پیشنهاد می کنیم.

زندگی شبانه تاشکند را امتحان کنید

تاشکند فاقد آن نوع زندگی شبانه آرامی است که در مسکو و یا در تفلیس رواج دارد. مردم بومی تاشکند به جای اینکه در شهر به تفریح های شبانه بپردازند، ترجیح می دهند خودشان را در آپارتمان ها سرگرم کنند. البته این بدان معنا نیست که مکان هایی برای تفریح های شبانه وجود ندارد. می توانید نقاشی های دیواری بکشید، در کافه های شهر نوشیدنی های خوب بخورید و در میهمانی هایی که تا طلوع آفتاب ادامه خواهند داشت، شرکت کنید.

فرار به کوه

رشته کوه تیان شان (Tian Shan) در تاشکند ازبکستان

تابستان های تاشکند می توانند بسیار گرم و خسته کننده باشد و گردشگران نیاز به هوای تازه تری پیدا کنند. یک سفر کوتاه به سمت پیست اسکی چیمگان (Chimgan) و رشته کوه تیان شان (Tian Shan) و یک پیک نیک عالی، روز فوق العاده ای را رقم خواهد زد.

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج