چه کارهایی می توانید در عشق آباد انجام دهید؟

جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ساعت ۱۷:۰۶ ترکمنستان عشق آباد

سفر به عشق آباد، پایتخت زیبای ترکمنستان، بدون هیچ شک و شبهه ای، یک سفر بسیار جذاب خواهد بود. عشق آباد یکی از عجیب ترین شهر های این سیاره خاکی است. این شهر به طور کامل با سنگ مرمر سفید تزئین شده و به دیزنی لند می ماند. معماری و ساختاری که با استعداد ویژه ای که در سبک لاتین دارد، تا حدودی شبیه به سبک معماری کمونیستی به نظر می رسد. در کوتاه ترین زمان ممکن، این تداخل و سازگاری عجیب در ساختار و سبک ها، با عجایب حقیقی ای که نمونه اش را فقط در ترکمنستان می توانید ببینید، عجین می شود و این چیزی است که به شهر عشق آباد هویت می بخشد.

ورود به ترکمنستان

اگر قصد دارید با یک تور به ترکمنستان سفر کنید، این سفر بسیار راحت خواهد بود؛ اما باید بدانید که این سفر می تواند گران تر هم باشد. البته در صورتی که ویزای ترانزیت بگیرید، سفر به ترکمنستان حتی ارزان تر هم تمام می شود. با دریافت ویزای ترانزیت مبلغ قابل توجهی، (چیزی حدود ۶۰ درصد و یا حتی بیشتر) صرفه جویی خواهید کرد. اغلب مسافر ها و گردشگران ترکمنستان به کمک تور های گردشگری هدایت می شوند. خدمات این تور ها شامل حداقل یک روز گشت و گذار در اطراف شهر عشق آباد خواهد بود که در آن، شما از تمامی قصر ها، بنا های تاریخی و مساجد بازدید خواهید کرد.

قوانین عجیب و شگفت انگیز عشق آباد

قوانین عجیب و غریب زیادی در عشق آباد وجود دارد. اولین قانونی که باید بدانید این است که ماشین ها نباید کثیف باشند. در صورتی که یک اتومبیل کثیف در شهر تردد کند، راننده آن جریمه خواهد شد. در حومه شهر و اغلب ورودی های عشق آباد، هم کارواش هایی آماده خدمت رسانی هستند و در هر ورودی ماشین های زیادی را در حال شستشو خواهید دید. پس از ورود به شهر، همه ماشین ها را بسیار تمیز و درخشان خواهید دید که در کنار هم یک تصویر فوق العاده شگفت انگیز برای شهر می سازند.
دومین قانون عجیب و جالب عشق آباد این است که کسب و کار ها مجاز به نصب تابلو و علایم مختلف بر روی در و دیوار و هر جایی خارج از محل کسب و کار خود، نیستند. البته مرکز خرید بزرگ برکارار (Berkarar) مستثناء است و ملزم به رعایت این قانون نمی باشد. این قانون باعث شده است اینکه هر مکان، جایگاه چه کسب و کاری است، مشخص نباشد.
قانون سوم باعث می شود که همیشه به خاطر داشته باشید در کجا قرار دارید. بله! در کشوری که در بحث آزادی مطبوعات رتبه اش تنها از کره شمالی و اریتره بالا تر است. اینکه چشم ها و حواس نگهبان های مسلح بر روی شما باشد، و یا این حقیقت که زمان اتمام روز کاری رئیس جمهور فعلی ترکمنستان، قربان قلی بردی محمد اوف (Gurbanguly Berdimuhamedow)، و بازگشتش به خانه، تمام شهر تعطیل می شود؛ در این شهر، یک امر عادی است.

معماری عشق آباد

شگفتی های معماری منحصر به فرد عشق آباد، باعث شده است که مستندات مختلفی از این شهر به عنوان یکی از جذاب ترین نقوش افسانه ای در اینترنت برای مردم نمایش داده شود. معماری عجیب و غریب و صد البته جذاب این شهر را حتماً باید از نزدیک ببینید. جالب اینکه اغلب ساختمان های مدرن و جدید، و همینطور ساختار ها و بنا های تاریخی عجیب و غریب عشق آباد به سنگ های مرمر سفید مزین شده اند که در نوع خود واقعاً شگفت آور است.

معماری عشق آباد ترکمنستان

 

مسابقات اسب دوانی

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید، می توانید شاهد مسابقات اسب دوانی ملی ترکمنستان باشید. برای تماشای این رویداد جذاب، باید حوالی ساعت ۷:۳۰ صبح در ورزشگاه حاضر باشید تا جشن باشکوه دانش آموزان دبیرستانی ای که امتحان ورودی خود را به پایان رسانده اند برگزار شود. صف های طولانی مردم، با لباس های آراسته، برای دیدن این نمایش های سنتی، واقعاً دیدنی خواهد بود.

مسابقات اسب دوانی در عشق آباد ترکمنستان

بزرگ ترین بازار عشق آباد

اگر در اطراف و حومه عشق آباد چرخی بزنید، ممکن است با بازار های سنتی و رو بازی که در کناره های مرزی عشق آباد دایر می شوند، برخورد کنید. این بازار ها به جز تولیدات محلی، کلیه اقلام و کالا های چینی را هم به فروش می رسانند. اما در اصل، مهم ترین بخش این بازار ها قسمت فروش محصولات دامی است. اگر در اطراف بازار چشم بچرخانید، گوسفندان زیادی را در ماشین‌ها و پشت کامیون های کوچک سه چرخ، خواهید دید که به سمت مکان نهایی شان منتقل می شوند.

بازار عشق آباد در ترکمنستان

آثار تاریخی و قهرمانان تاریخی ترکمنستان

در سطح شهر عشق آباد، مجسمه های تاریخی و معروف متعددی را خواهید دید. مجسمه افراد معروف و مهم کشور مانند مجسمه رئیس جمهور سابق ترکمنستان، نیازوف (Niyazov)، که از زمان استقلال ترکمنستان، در سال ۱۹۹۱ تا زمان مرگش، در سال ۲۰۰۶، کشور را هدایت و رهبری کرد، در سطح شهر به چشم می خورد.

آثار تاریخی و دیدنی عشق آباد ترکمنستان

مساجد

نشستن در جایی، در میان سنگ های مرمر سفید، افراد برجسته و البته اسب ها که دو ساختار و اصل و بنای مذهبی خیره کننده در ترکمنستان به شمار می آیند، طبیعتاً بسیار جالب خواهد بود. مسجد ارطغرل غازی (Ertugrul Gazi Mosque) توسط ترکیه، در مرکز شهر ساخته شد، و مسجد حیرت انگیز روحی ترکمن باشی (Turkmenbashi Ruhi Mosque) در حومه شهر واقع شده است. این مسجد که بزرگ ترین مسجد آسیای میانه به حساب می آید، می تواند تا سقف ۱۰۰۰۰ نفر را در خود جای دهد. به علاوه این مسجد جایگاه ابدی نایازوف و خانواده اش هم می باشد.

مسجد ارطغرل غازی (Ertugrul Gazi Mosque) عشق آباد ترکمنستان

 

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج