معرفی دیدنی های ترابزون ؛ از آثار باستانی تا طبیعت بکر

دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۳۶ ترکیه ترابزون

ترابزون (Trabzon) یک شهر ساحلی است که در شمال شرقی کشور ترکیه قرار دارد. چون این شهر در مسیر جاده ابریشم واقع شده از جاذبه های تاریخی و فرهنگی و طبیعی تماشایی بهره می برد. درواقع ترابزون به دلیل برخورداری از مناظر طبیعی زیبا و بقایای تاریخی مورد توجه گردشگران بسیاری است که ترکیه را به عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب می کنند.
با این حساب از صومعه و روستاهای کوهستانی این شهر گرفته تا کلیساهای بی نظیر و چشم اندازهای خیره کننده همگی دست به دست هم داده اند تا میزبانی خوبی را از گردشگران علاقه مند به طبیعت و تاریخ به عمل آورند. حالا در ادامه با عازم شو همراه باشید تا بیشتر با دیدنی های ترابزون آشنا شوید.

صومعه سوملا (Sumela Monastery)

صومعه سوملا (Sumela Monastery) / دیدنی های ترابزون


یکی از بناهای تاریخی شهر ترابزون صومعه سوملا است که به دلیل قرارگیری روی یک صخره شیب دار از ساختار عجیب با یک معماری بی نظیر بهره می برد. این صومعه چشم انداز طبیعی بسیار زیبا و خیره کننده ای دارد و با این حساب به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های ترابزون نیز شناخته می شود. خوب است بدانید صومعه سوملا بین سال های 365 تا 395 میلادی در ارتفاع 1200 متری از زمین و بر فراز پارک ملی آلتیندره (Altındere National Park)  ساخته شده است. 

قلعه ترابزون (Trazbon Castle)

قلعه ترابزون (Trazbon Castle) / دیدنی های ترابزون / دیدنی های ترکیه

قلعه ترابزون به عنوان یکی دیگر از دیدنی های شهر ترابزون محسوب می شود که سابقه تاریخی آن مربوط به دوران بیزانس است. این بنای تاریخی دارای سه قلعه فوقانی، میانی و پایینی بوده که از یک طرف با دریا احاطه شده و از طرف دیگر چشم انداز طبیعی زیبا و سرسبزی نیز دارد. این ترکیب زیبا باعث شده است تا در میان جاذبه های دیدنی ترابزون طرفداران زیادی هم داشته باشد.

موزه ایا صوفیه ترابزون (Hagia Sophia Museum)

موزه ایا صوفیه ترابزون (Hagia Sophia Museum) / دیدنی های ترابزون

موزه ایا صوفیه ترابزون که در ابتدا یک کلیسای ارتودکس یونانی بوده، در سال 1584به مسجد تبدیل شد و امروزه به عنوان موزه مورد استافده قرار می گیرد. قدمت این بنای تاریخی به قرن سیزدهم باز می گردد که در آن زمان ترابزون پایتخت امپراطوری ترابزون بوده است. این سازه کهن معماری چشم نوازی دارد که از زیباترین سازه های معماری بیزانس نیز به شمار می رود. همچنین همجواری این بنا با دریا نیز از دیگر مزایای این جاذبه دیدنی در شهر ترابزون محسوب می شود.

ارتفاعات ترابزون (The Highlands)

ارتفاعات ترابزون (The Highlands) / دیدنی های ترکیه


همان طور که تاکنون اشاره کردیم ترابزون از شهرهایی است که با طبیعت زیبا و آثار تاریخی اش شناخته می شود. خوب است بدانید که این شهر ارتفاعات چشم نوازی را در دل خود جای داده است که ارتفاعات لاپازان (Lapazan)، گارستر (Garester) و Şerah Village از جمله معروف ترین آنها هستند و می توانند گردشی عالی را برای گردشگران دوستدار طبیعت رقم بزنند.

روستای اوزون گول  (Uzungöl)

روستای اوزون گول (Uzungöl) در ترابزون

روستای اوزون گول از زیباترین جاذبه های طبیعی در ترابزون ترکیه است که اطرافش با کوهستان های سرسبز زینت داده شده و دریاچه ای بزرگ نیز در قلب آن قرار دارد. همه این جاذبه های دیدنی و چشم نواز دست به دست هم داده اند تا روستای اوزون گول به یکی از دیدنی های ترابزون برای گردشگران عاشق طبیعت تبدیل شود.

بزتپه (Boztepe)

بزتپه (Boztepe) در ترابزون

یکی دیگر از مقاصد و دیدنی های ترابزون بزتپه یا همان بام ترابزون است. این منظقه چشم اندازی از دریای سیاه و شهر ترابزون را مهمان چشم گردشگران خواهد کرد. در کنار این زیبایی ها باید اشاره کنیم که غروب خورشید در این منطقه بسیار تماشایی است. همچنین بزتپه به عنوان مکانی دنج و آرام به دور از هیاهوی شهر شناخته می شود که می تواند گردشی دلپذیر را برای گردشگران و همراهانشان رقم بزند.

بازار بدستن (Bedesten)

بازار بدستن (Bedesten) در ترابزون

بازار بدستن یک بازار سنتی است که قدمت آن به عهد عثمانی باز می گردد. این بازار در مرکز شهر ترابزون قرار دارد و به عنوان یکی از قدیمی ترین نقاط شهری ترابزون نیز شناخته می شود. خوب است بدانید که این بازار به دستور همسر سلطان محمد فاتح یعنی گلبهار حاتون بنا شد و به عنوان تنها نمونه از بازارهای بدستان ترکی با یک گنبد تکی نیز معروف است. وجود انواع صنایع دستی، ادویه جات و انواع خوراکی ها باعث شده تا گردشگرانی که از ترابزون دیدن می کنند، نیز سری به این بازار بزنند.

صومعه وازلون (Vazelon Monastery)

صومعه وازلون (Vazelon Monastery) در ترابزون

هرچند قدمت صومعه وازلون مشخص نیست اما به عنوان قدیمی ترین صومعه منطقه شناخته می شود که قدمتی طولانی تر از صومعه سوملا نیز دارد. علاوه بر این طبیعت زیبا نیز باعث شده است تا این منطقه به یک مکان گردشگری دلپذیر در بین توریست ها شناخته شود.

صومعه پریسترا (Peristera)

صومعه پریسترا (Peristera) در ترابزون

این صومعه در ارتفاع 250 متری واقع شده است و به دلیل ارتفاع زیاد از دور نیز خودنمایی می کند. قدمت این صومعه تاریخی و زیبا به سال 752 میلدی باز می گردد و به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی ترابزون نیز شناخته می شود که با چشم انداز زیبا و قدمت تاریخی که دارد میزبان گردشگران خواهد بود.

پارک زاگنوس دره (Zagnos Valley Park)

پارک زاگنوس دره (Zagnos Valley Park) در ترابزون

با این همه جاذبه طبیعی و زیبا و آثار تاریخی که از شهر ترابزون بیان کردیم اما باید اشاره کنیم که مرکز شهر ترابزون دیدنی های طبیعی کمی دارد. ولی این همه ماجرا نیست. در قلب سازه های تاریخی ترابزون دره ای زیبا به نام پارک زاگنوس دره قرار دارد که مکانی عالی برای پیک نیک و پیاده روی محسوب می شود. علاوه بر جاذبه های طبیعی می توانید از کافه هایی که در این پارک هستند چای خوشمزه ای هم سفارش دهید و گردش خود را کامل تر کنید.

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج