مروری بر جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

پنجشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ساعت ۱۴:۱۸ قطر

جام جهانی ۲۰۲۲، به عنوان بیست و دومین دوره جام جهانی فیفا (مسابقات بین المللی فوتبال مردان که هر چهار سال یک بار انجام می گردد)، در کشور قطر برگزار می شود. این نخستین دوره جام جهانی است که در منطقه خاور میانه انجام می گیرد؛ و البته از سال ۲۰۰۲ میلادی و تورنمنت های ژاپن و کره جنوبی، و جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، اولین دوره ای است که این تورنمنت ها در یک کشور آسیایی برگزار می شوند.

جام جهانی ۲۰۲۲ کی برگزار می شود؟

مسابقات جام جهانی قطر از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر سال ۱۴۰۱) برگزار می شود. با این حساب، برای اولین بار در تاریخ جام جهانی، دوست داران فوتبال فرصتی خواهند داشت تا در فصل پاییز شاهد رقابت بین بهترین تیم های جهان باشند. به علاوه این آخرین تورنمنتی است که ۳۲ تیم در آن شرکت می کنند. از دوره های بعدی جام جهانی، تعداد تیم های شرکت کننده می تواند به ۴۸ تیم هم برسد. البته هنوز این مورد تأیید نشده است.
اما صرف نظر از تعداد تیم ها، یک مورد کاملاً مشخص است: قطر برای میزبانی از تورنمنتی که ۸۸ سال قدمت دارد و به عنوان بزرگ ترین مسابقات ورزشی شناخته می شود، انتخاب شده است.

Qatar World Cup 2022 / جام جهانی 2022 قطر

بازی ها کجا برگزار خواهند شد؟

برخی از معماران برجسته مانند آلبرت اسپیر (Albert Speer)، معمار آلمانی، و همکارانش استادیوم هایی را طراحی و پیشنهاد داده اند تا در جام جهانی ۲۰۲۲ از آن ها استفاده شود. جالب است بدانید که هیچ کدام از ورزشگاه ها بیش از ۳۵ کیلومتر با دوحه، پایتخت قطر، فاصله ندارند. در ادامه به چند مورد از این استادیوم های مدرن و با کلاس جهانی اشاره، و آن ها را معرفی خواهیم کرد:


۱. استادیوم البیت قطر (Al Bayt Stadium)

استادیوم البیت (Al Bayt Stadium) / جام جهانی 2022 قطر/ Qatar World Cup 2022

استادیوم۶۰ هزار نفری البیت هنوز در حال ساخت و آماده سازی است و تا اواخر سال ۲۰۱۹ افتتاح می شود.


۲. ورزشگاه الریان قطر (Al Rayyan Stadium)

ورزشگاه الریان (Al Rayyan Stadium) / جام جهانی 2020 قطر/ Qatar World Cup 2022


استادیوم ۴۰ هزار نفری الریان که برای جام جهانی ۲۰۲۲ گسترش یافته، در جایی بنا نهاده شد، که سابقاً ورزشگاه احمد بن علی (Ahmed Bin Ali Stadium) قرار داشت. ۹۰ درصد این ورزشگاه تخریب شد تا استادیوم جدید ساخته شود.


۳. ورزشگاه الوخرا قطر (Al Wakhra Stadium)

ورزشگاه الوخرا (Al Wakhra Stadium) / جام جهانی 2020 قطر / world cup 2020 qatarورزشگاه ۴۰ هزار نفری الوخرا هم در حال حاضر در حال ساخت است و تا اواخر سال ۲۰۱۹ آماده بهره برداری خواهد شد.


۴. ورزشگاه الثامه قطر (Al Thumama Stadium)

ورزشگاه الثامه (Al Thumama Stadium)/ جام جهانی 2020 قطر/ 2020 world cup qatar

ورزشگاه در حال ساخت الثامه توسط ابراهیم ام جیده (Ibrahim M Jaidah)، طراحی شده است. طرح اولیه این استادیوم از کلاه مردان عرب الهام گرفته شده است. این ورزشگاه که در فاصله ۷ کیلومتری از مرکز دوحه واقع شده است، گنجایش پذیرش ۴۰ هزار تماشاگر فوتبال را دارد.


۵. ورزشگاه بین المللی خلیفه قطر (Khalifa International Stadium)

ورزشگاه ۴۰ هزار نفری خلیفه که در حال حاضر مراحل ساخت و تکمیل خود را طی می کند، در سال ۲۰۲۱ افتتاح خواهد شد. هر دو قسمت داخلی و خارجی این ورزشگاه پانل های مثلثی ای دارند که الگو هایشان بسته به موقعیت خورشید، در طول روز تغییر می کند.


۶. استادیوم لوزیل قطر (Lusail Stadium)

استادیوم لوزیل (Lusail Stadium) /جام جهانی 2020 قطر / Qatar World Cup 2022

ورزشگاه ۸۰ هزار نفره لوزیل هم در حال حاضر در حال ساخت است و در سال ۲۰۲۱ به بهره برداری خواهد رسید.


۷. ورزشگاه راس ابو عبود قطر (Ras Abu Aboud Stadium)

ورزشگاه راس ابو عبود (Ras Abu Aboud Stadium)/ جام جهانی 2020 قطر / Qatar World Cup 2022

راس ابو عبود یک ورزشگاه ۴۰ هزار نفری است. جالب است بدانید که این استادیوم بر اساس طراحی پیمانه ای ساخته شده است و پس از پایان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ برچیده خواهد شد.

آسایش و راحتی در ورزشگاه ها

این استادیوم ها از فن آوری خنک کننده بهره می برند که دما را تا ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش می دهد. ردیف های بالای استادیوم ها نیز جدا شده و به کشور های کمتر توسعه یافته اهدا می شود. پیاده رو ها، ایستگاه های مترو و ایستگاه های اتوبوس سایه بان زده شده اند که باعث می شود کسی از نور مستقیم آفتاب اذیت نشود.

جام جهانی 2022 قطر/ Qatar World Cup 2022

دسترسی به ورزشگاه ها

استادیوم ها برای همه، حتی بازدید کنندگان معلول، به راحتی قابل دسترسی هستند. سطوح شیب دار برای ویلچر، آسانسور، و امکانات رفاهی کامل در همه ورزشگاه ها تعبیه شده است.

میراث جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

هدف اصلی قطر ساخت استادیوم های بدون زباله و اجرای امور با کم ترین انرژی، و کم ترین آسیب به محیط زیست است. ساخت و ساز ورزشگاه های مدرن و جدید به هیچ عنوان نباید آسیبی به محیط زیست وارد کنند. استادیوم هایی که برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر انتخاب شده اند، کلاس جهانی خاصی به استادیوم های منطقه خاور میانه بخشیده اند. بیشتر این ورزشگاه ها به صندلی های مدولار مجهز هستند که پیش بینی می شود بعد از مسابقات ورد کاپ، به سایر پروژه های فوتبالی در سر تا سر جهان اهدا شوند. این ورزشگاه ها می توانند در آینده برای رویداد های مهم، مثل فرهنگ محلی و انواع رویداد های ورزشی قطر مورد استفاده قرار بگیرند.

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج