راهنمای جلوگیری از کلاهبرداری تاکسی های استانبول

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ساعت ۱۷:۴۹ ترکیه استانبول

گرفتن تاکسی استانبول یک راه آسان و راحت حمل و نقل در ترکیه است. اما با 20،000 تاکسی ای که در اطراف شهر رانندگی می کنند، تنها یک انسان ساده لوح اعتقاد دارد که تمام رانندگان صادق هستند. خوشبختانه بسیاری از رانندگان تاکسی استانبول در واقع عادل هستند، اما تعداد مواردی که گردشگران هنگام سوار شدن به تاکسی در استانبول از آنها اخاذی می شوند روز به روز افزایش میابد. اینکه کمی نسبت به غریبه ها بدبین باشید همیشه هم بد نیست. در عازم شو رایج ترین انواع کلاهبرداری های تاکسی های استانبول و نحوه جلوگیری از وقوع آنها را به شما توضیح خواهیم داد.

کلاهبرداری با طولانی کردن مسیر رانندگی در تاکسی استانبول

ترفند: این روش یک فریب بسیار رایج توسط رانندگان تاکسی در سراسر جهان است و استانبول از این قانون مستثنی نیست. به عنوان یک توریست، شما کوتاه ترین مسیر به مقصد خود را نمی شناسید، بنابراین راننده تاکسی می تواند به آسانی یک گردش و خیابان اضافی را به مسیر شما اضافه کند و هزینه رفت و آمد در استانبول را افزایش دهد. در صورتی که توریست راه را بداند، او با بهانه ای می گوید که یک ترافیک شدید در مسیر معمول وجود دارد و یا به سادگی وانمود می کند که گم شده است.
راه حل: اگر شما واقعا با راه ها غریبه اید و به زبان ترکی هم صحبت نمیکنید، متاسفانه احتمالش خیلی کم است که شما بتوانید به او بگویید که از چه مسیری باید برود. به همین دلیل است که ما به شما یک نمای کلی از نرخ تاکسی استانبول به مقصد های رایج ترین توریستی ارائه می دهیم. شما می توانید از تاکسی اینترنتی یا همان تاكسی اسنپ استانبول نیز استفاده کنید که در این صورت حمل و نقل ارزانتری خواهید داشت. این نکته برای زمانی که راننده راجع به نرخ مسیر شروع به بحث میکند کاربرد دارد. دنبال کردن مسیر در تلفن هوشمند هم میتواند کمک کند اما باید از هزینه های اینترنت رومینگ آگاه باشید.

تاكسی اسنپ استانبول

هزینه تاکسی استانبول

ترفند: برای مثال، فرض کنید که کرایه 15 لیر ترکیه است و شما به او 50 لیر ترکیه داده اید. دور از چشم شما، او اسکناس ۵۰ لیری را با اسکناس ۵ لیری که آماده کرده است جابه جا میکند، آن را به شما نشان میدهد و از شما میخواهد ۱۰ لیر دیگر نیز پرداخت کنید. آن موقع که در حال تعویض اسکناس هستید گیج میشوید (با این دلیل که شما با پول آشنا نیستید) و در نهایت شما برای یک مسیر ۱۵ لیری ۶۰ لیر پرداخت کرده اید.
راه حل: همیشه اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی پول خرد بانکی و حتی سکه برای سوار شدن به تاکسی همراه خود دارید، بنابراین شما می توانید به راننده تاکسی یا تاکسی اینترنتی استانبول مبلغ دقیق را پرداخت کنید. در صورتی که شما مجبورید اسکناسی بیشتر از مبلغ را به راننده بدهید، قبل از پرداخت اسکناس آن را به دقت چک کنید. مبلغ اسکناس را به او اعلام کنید و منتظر باشید تا باقی پولتان را آماده کند. همچنین انعام دادن به راننده تاکسی ها در ترکیه مرسوم نیست، مگر اینکه او به شما در بارگیری بارهایتان کمک کرده باشد.

من پول خرد ندارم!

ترفند: مجددا فرض کنید که قیمت اصلی 16 لیر است و شما یک اسکناس 20 لیری را به او بدهید. راننده کمی اطراف خود در کابین را میگردد، سپس تنها ۱ لیر به شما میدهد ‌و ادعا می کند که سکه ندارد. به این ترتیب او ۳ لیر اضافه کسب میکند.
راه حل: شما دو گزینه دارید. اگر فقط چند لیر ترکیه باشد، می توانید از آن بگذرید. یا کاری که من بیشتر انجام می دهم، در ماشین می نشینم و به او می گویم که به یک مغازه برود و اسکناس را خرد کند. شما از اینکه بینید که آنها به سرعت بقیه پول را در چنین شرایطی میدهند شگفت زده خواهید شد.

هزینه تاکسی استانبول

ارائه یک قیمت ثابت به جای استفاده از تاکسی متر

ترفند: راننده تاکسی در استانبول پیشنهاد می کند که به جای استفاده از تاکسی متر از قیمتی ثابت برای رساندن شما به مقصد خود، استفاده کند. او استدلال می کند که این کار به نفع شماست، زیرا ترافیک زیادی وجود دارد، او میانبر خواهد زد و هزینه شما کمتر خواد شد. چرا او می خواهد با شما بسیار مهربان باشد؟ او مهربان نیست!
راه حل: همیشه اصرار کنید که راننده از تاکسی متر استفاده کند! اگر او نمی خواهد از متر استفاده کند یا حتی بدتر، اصلآ تاکسی متر ندارد، سوار شدن را رد کند، تاکسی دیگری را خبر کنید. همین امر زمانی که تاکسی متر در نیمه راه از کار می افتد نیز کاربرد دارد. او را کنار یک ماشین پلیس متوقف کنید و پیاده شوید. او با شما بحث نخواهد کرد، به من اعتماد کنید. تنها زمانی شما می توانید با عدم استفاده از تاکسی متر موافقت کنید که با مسیر و کرایه راه آشنا باشید، و هزینه مساوی یا کمتر از مقداری که تاکسی متر نشان میدهد را پرداخت کنید.

ترفند انتخاب تاکسی در استانبول

ترفند: در حدود 19000 راننده تاکسی رسمی و دارای مجوز و همچنین تاکسی اینترنتی در استانبول وجود دارد. متاسفانه، حداقل مقدار مشابهی از رانندگان تاکسی غیرقانونی یا خصوصی در استانبول هم وجود دارد. بعضی ها ممکن است نرخ های بهتر را ارائه دهند، اما اکثریت اینکار را نمی کنند!
راه حل: فقط تاکسی های رسمی را سوار شوید. تاکسی های استانبول زرد هستند، نشانه تاکسی روی سقف دارند، دارای تاکسی متر هستند (در مدل های جدید تاکسی متر در آینه قرار گرفته است) و نشانی دارند که وابستگی تاکسی را با ایستگاه تاکسی، فرودگاه، هتل، و غیره نشان میدهد. روی درب آنها رنگ شده است. شما می توانید از هتل بخواهید که برایتان تاکسی بگیرد، آنها را در ایستگاه های تاکسی جستجو کنید و یا در خیابان برای آنها درست تکان دهید.

ترفند تاكسی اينترنتی استانبول

هزینه تاکسی استانبول

ترفند: راننده تاکسی ها هم در طول روز هم در طول شب تاکسی متر را در حالت شب (Gece) قرار می دهد. در هر صورت، درست نیست چرا که تغییر قیمت های شب و روز در روز از بین میرود.
راه حل: مطمئن شوید که تاکسی متر همیشه در حالت روز (gündüz) تنظیم شده باشد. این کلمات در فواصل منظم بر روی صفحه نمایش تاکسی متر نمایش داده می شود. در ماشین های جدید آینه ها حالت روز را با نشان دادن کد '۱' نمایان میکنند.

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج