دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ساعت ۱۸:۵۰ فرانسه پاریس

حاشیه های پر جنب و جوش رود سن، معماری زیبا و جذاب، غذاهای خوشمزه، فرصت های بی شمار برای کشف هنر، فرهنگ و تاریخ، دلایل اینکه عاشق پاریس باشید مانند خود این شهر بسیار متنوع است. به شما قول می دهیم که به سرعت عاشق آن خواهید شد.

رودخانه ای که از آن می گذرد

رود باشکوه سن از قلب این شهر می گذرد و حاشیه های آن گذرگاهی ثابت برای گشت و گذار پیاده در پاریس به شمار می روند. تاریخ پاریس به این رود گره خورده است؛ زیرا در طول قرن های متمادی، یکی از قدیمی ترین مسیرهای تجاری برای کشتیرانی، مهاجرت قبایل، رومی ها و وایکینگ ها بوده است. شما هرگز از زمین های بازی، نیمکت ها، تخته سیاه های عمومی و میزهای بازی در مسیر خود خسته نمی شوید. دکه های کتابفروشی را برای پیدا کردن کتاب، پوستر، آثار هنری و اشیای با ارزش دیگر بگردید و یا سوار یکی از قایق های شناور شوید و از قایقرانی در این رود لذت ببرید (قایقرانی در هنگام غرب آفتاب را در لیست کارهای ضروری خود قرار دهید)

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

پل های زیبا

37 پل زیبا و منحصر به فرد روی رود سن قرار گرفته اند. هر یک از این پل ها، از قدیمی ترین پل (پونت نئوف که به معنای پل جدید است) با چهره های حکاکی شده در هر دو سمت ایل دولاسیته، تا پل بحث برانگیز «قفل عشاق»، سبک معماری منحصر به فرد خود را دارد و جایگاهی خاص در تاریخ پاریس دارد. این پل ها همچنین در فرهنگ عمومی نیز رسوخ کرده اند. پل پر زرق و برق الکساندر سوم با مجسمه های طلاکاری شده، به عنوان مکان فیلمبرداری یکی از سریال های پرطرفدار بوده است و به سادگی توسط هر شخصی قابل شناسایی است. هچنین پل بیر حکیم از خصوصیات برجسته ی فیلم (2010) Inception بوده است. دنبال کردن هر کدام از این پل ها همیشه به ماجراها و اکتشافات جدید منجر می گردد.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

شیرینی فروشی و داروخانه هایی که در همه ی خیابان ها وجود دارد

هنگامی که در پاریس گشت و گذار می کنید، مجبورید که اشتهای خود را بالا ببرید و پاهای شما بالاخره از اصابت کردن به سنگ فرش ها آسیب می بیند. خوشبختانه این شهر همه چیز را به سادگی در اختیار شما قرار می دهد و به ندرت ممکن است مجبور شوید برای پیدا کردن شیرینی فروشی یا داروخانه بیش از چند قدم پیاده روی کنید. شما می توانید به سادگی در مسیر خود شیرینی های خوشمزه، ساندویچ های اشتها برانگیز و نوشیدنی های خنک پیدا کنید و جهت ادامه ی مسیر، چسب زخم و دارو برای درمان تاول ها و سردرد خود تهیه کنید. با این امکاناتی که پاریس در اختیار شما قرار می دهد به ندرت ممکن است لحظه ای را در روز از دست بدهید. برای شیرینی فروشی و داروخانه ای که در مجاورت محله ی سنت ژرمن قرار گرفته است، بولنگری کارتن (Boulangerie Carton) و سیتی پارما (CityPharma) را امتحان کنید. هر دوی این موارد در خیابان بوچی در ناحیه ششم پاریس قرار دارند.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

حمل و نقل آسان

اگر چه پاریس شهری شلوغ است، اما جابجایی در آن بسیار راحت است. باید برای این موضوع از «ژرژ اوژن اوسمان» تشکر کنید که وظیفه ی سازماندهی و بازسازی این شهر را بر عهده گرفته است. مسئولیت بزرگی که از سال 1853 آغاز گردید و در سال 1870 به پایان رسید. بر اساس طرح بزرگ اوسمان، پاریس به 20 ناحیه تجزیه شد و شما همیشه می توانید بفهمید که در کدام ناحیه قرار دارید زیرا اکثر علائم راهنمایی در خیابان ها به وضوح این عدد را نشان می دهند. شما می توانید با استفاده از مترو، اتوبوس، قطارهای RER، دوچرخه های اجاره ای (Vélibs) و یا قدم زدن در این شهر جابجا شوید. ایستگاه مترو در هر 500 متر فراهم شده است و برخی از آن ها مانند پالاس د لا باستیل با نقاشی های روی کاشی ها یا ایستگاه آرت ات متیرز با دیوارهای دارای پوشش مسی، به طرز شگفت انگیزی زیبا هستند. گاهی ممکن است به دلیل شلوغی زمان بیشتری را به صورت ایستاده سپری کنید، اما این مکان ها همیشه پر از موارد سرگرم کننده هستند و شما را به جایی که می خواهید می رساند.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

هنر و تاریخ بی پایان

اگر به موزه ها علاقمند هستید پاریس با 153 موزه ی شگفت انگیز، شهر شماست. موزه ی دورسای، لوور، اورنجریو و مرکز پمپیدو، از مشهورترین موزه های هنری و تاریخی هستند که درست در قلب این شهر قرار گرفته اند. اما موزه ها و چشم انداز فرهنگی پاریس فراتر از مونالیزا است. موزه ی کارناوالت برداشتی اجمالی و مجذوب کننده از تاریخ شهر پاریس برای شما فراهم می کند. شما می توانید به مجسمه های «اندیشه گر» و «دروازه ی دوزخ» در باغ موزه ی رودن نزدیک شوید و سپس مسیر خود را به سمت تونل با دیوارهای استخوانی در گورستان زیر زمینی کاتاکومت تغییر دهید. هزینه ی ورودی برای بسیاری از موزه ها در اولین یکشنبه ی هر ماه رایگاه است و محلی ها و کسانی که از این موضوع با خبر هستند، معمولاً برای بازدید از موزه تا آن روز صبر می کنند.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

صدای شهر

طنین باشکوه ناقوس کلیساهای شهر، گفتگوی مردم به زبان های متفاوت و تمامی فعل و انفعالات مختلف در فرانسه باعث می شود که از اصطلاح فرانسوی «Oh la la!» استفاده کنید. قدم زدن در خیابان های سنگفرش شده، صدای گاز زدن به یک باگت تازه، صدای شگفتی مردم از روشن شدن برج ایفل در شب و صدای شاتر دوربین هایی که به صورت ممتد از مونالیزا عکس می گیرند. این ها موسیقی های شهر پاریس هستند. مهم نیست که کجا هستید، اگر برای لحظه ای کوتاه چشمان خود را ببندید، پاریس را با صداهای گوش نوازش تجربه خواهید کرد و هر لحظه ی آن متفاوت از لحظه ی بعدی است.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

هر هفته می تواند هفته ی مد باشد

اگر به دنبال برندهای مطرح هستید، به جای درستی آمده اید. برای ویترین گردی و دیدن برندهای لوکس مانند لویی ویتون، شنل، گوچی، جیمی چو، سری به شانزلیزه و خیابان مونتاین بزنید. اما برای فرانسوی ها، مد، چیزی فراتر از لیبل ها و خرید کردن است. برای مردم اینجا، داشتن پوشش زیبا، رفتار خوب و خوشرو بودن به یک میزان دارای اهمیت است. شما نمی توانید یک فرانسوی را پیدا کنید که باقیمانده ی چیزی را زیر پای خود بیندازد. به جای آن فرهنگی می بینید که ارزش زیادی برای مبادی آداب بودن قائل است و این موارد را در کار و حتی برای قدم زدن در پارک کنار هم می گذارد.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

فرهنگ کافه نشینی

زمانی که می خواهید پاریس در خاطر شما باقی بماند، روی یک صندلی در تراس کافه ای بنشینید و شهر را تماشا کنید. ممکن است بخواهید در مورد آخرین نمایشگاه هنری در یکی از موزه هایی که رفته اید، بحث کنید، در مورد یک موضوع سیاسی مباحثه کنید و با یکی از مشکلات جهان را حل کنید. در هر صورت نباید تجربه ی کافه نشینی در پاریس را از دست بدهید. این سنت به سال 1689 باز می گردد که اولین کافه به نام «کافه پروکوپ» در پاریس و خیابانی که امروزه به نام «آنسین کمدی» شناخته می شود، بازگشایی شد. این کافه در محله ی لاتین، پاتوق اصلی و مورد توجه بسیاری از نویسندگان، محققان و فیسوفان مانند ولتر، روسو، دیدرو و حتی پدر بنیانگذار ایالات متحده، بنجامین فرانکلین بوده است. این متفکران بزرگ، مدت زمان زیادی را در این مکان به بحث، نوشیدن و گفتگو مشغول می شدند و این سنت با افتخار تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

بازارهای خیابانی متعدد

بازارهای خیابانی پاریس، در حقیقت یکی از تجربیات جالب توجه برای خرید است. خیابان موفتار در محله ی لاتین (لاتَن)، احتمالا یکی از معروفترین خیابان های غذایی در این شهر می باشد؛ در حالی خیابان مونتورگویل دومین تامین کننده ی مواد اولیه برای سرآشپزان مشهور جهان است. تهیه ی گوشت، پنیر، نان و دیگر تدارکات برای یک پیک نیک در برج ایفل، از فروشگاه ی متنوع در خیابان کِلِر امکان پذیر است. هنگام گشت و گذار در حوالی گورستان مونتپارناس در خیابان داگوره در ناحیه ی چهاردهم پاریس، می توانید فروشنده های میوه و سبزیجات تازه را ببینید. بازارهای پرجنب و جوش محصولات کشاورزی نیز در پاریس بسیار محبوب هستند و در تمامی روزهای هفته در سراسر پاریس دایر هستند.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

موسیقی زنده در همه جا

شما هرگز نمی دانید که چگونه با یک کنسرت خودجوش در گوشه ی خیابان و یا ایستگاه مترو مواجه خواهید شد. همه ی سبک های موسیقی، از گروه های موسیقی کاملا کلاسیک تا رپ های فرانسوی در خیابان به گوش می خورد. در عصرهای آفتابی تابستان معمولا یک موزیسین همراه با گیتار، پیانو روی یکی از پل های منتهی به دو جزیره ی رود سن، مشغول نواختن است (جزایر ایل سنت لوئی و ایل دو لاسیته جزایر طبیعی رود سن هستند) و فضایی رمانتیک و کلاسیک ایجاد می کند، این چهره ی پاریس در فیلم وودی آلن نشان داده شده است. پاریس بدون آکاردئون نوازی ترانه ی معروف «زندگی همانند گل رز» اثر ادیت پیاف چه خواهد بود؟ شما ملزم به شنیدن آن در هر جایی از شهر هستید. عصرها نوازندگان کلاسیکی که آموزش دیده اند، ویولنسل می نوازند و قطعاتی را در کنار ورودی های موزه ی لوور و برخی از مکان های پر رفت و آمد از جمله خیابان دارکول، بین هتل دویله و نوتردام، متروی پالاس رویال، موزه ی لوور، متروی باستیل، میدان پلاس دو لا رپوبلیک و بخش هایی از کاخ گارنیه، اجرا می کنند.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

رقص و موسیقی و تئاتر

در پاریس می توانید به سادگی در تمامی شب های هفته، موسیقی و رقص و تئاتر تماشا کنید. فصل اپرای باله در پاریس از سپتامبر تا جولای (10 شهریور تا 9 مرداد) اجرا می شود. «لز ایتس د لا دنس» یک فستیوال رقص است که کمپانی های متفاوت رقص را برای اجرا در «تئاتر دو شاتله» برای چند هفته ی کوتاه در فصل تابستان دعوت می کند. در سال 2015 تئاتر رقص آلوین آیلی آمریکایی و در سال 2016 باله ی شهر نیویورک در این مکان اجرا گردید. کنسرت های هفتگی موسیقی کلاسیک، در سنت شاپل، کلیسای د لا مادلین، کلیسای نوتردام، مجله ی سنت جرمین دی پرس برگزار می گردد. اپرای پاریس در طول سال در کاخ گارنیه و اپرای باستیل اجرا می شود و همیشه یک چیز شگفت انگیز برای رفتن به فیلارمونی وجود دارد. فقط کافی است پوسترهای ایستگاه های مترو را چک کنید تا ببینید چه چیزی در حال اجرا می باشد. یکی از محبوب ترین نمایش های کمدی هایی که اجرای طولانی داشت در مورد این است که چطور در یک ساعت به یک فرد پاریسی تبدیل شوید.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

پاریس قلب اروپا است

پاریس، شهر نور و قطب گردشگری محسوب می شود. خطوط ریلی پر سرعت آن با سرعت در هر مسیری حرکت می کنند و خطوط هوایی متعددی وجود دارند که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید. استفاده از آن آسان است و می تواند قدمی برای ماجراجویی بعدی شما باشد. فرانسه دارای مناطق بسیاری است که هر یک از آن ها حال و هوا و فرهنگ منحصر به فرد خود را ارائه می دهند. بنابراین اگر پاریس با سلیقه ی شما سازگار نبود، سفر به دره ی لوئر، منطقه ی شامپانی شمال شرقی در شهر شالون آن شامپانی و یا کوه های اوورنی، تنها چند ساعت طول می کشد.

دوازده دلیل برای اینکه عاشق پاریس شوید

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج