باید‌ها و نباید‌های تاکسی گرفتن در استانبول

سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ساعت ۱۴:۵۲ ترکیه استانبول

باید‌ها و نباید‌هایی هستند، که در هنگام استفاده از تاکسی در استانبول باید رعایت شوند. این باید‌ها و نباید‌ها بر اساس تجربیات شخصی نویسنده، دوستان و گردشگران در سفر به استانبول جمع آوری شده اند. بسیاری از رانندگان در استانبول بسیار خون گرم، مهربان و خوش برخورد هستند و رفتار دوستانه‌ای دارند؛ اما طبیعی است که در استانبول هم مانند همه جای دنیا، راننده های تاکسی ای وجود دارند که رفتار منصفانه ای نداشته باشند و تلاش می کنند از گردشگران و افراد نا آشنا پول بیشتری بگیرند. توصیه می کنیم مواظب این تاکسی ها در استانبول باشید و توصیه هایی که در ادامه می آید را جدی بگیرید:

  • حواستان به مترسنج باشد

مترسنج تاکسی در استانبول

همه تاکسی‌ها در استانبول به مترسنج مجهز هستند. به این امکان اصطلاحاً تاکسی متر می‌گویند و باید حواستان باشد تا حتماً روشن باشد. در بسیاری از موارد دیده شده که راننده تاکسی‌ها می‌گویند تاکسی متر آن‌ها خراب است، به هیچ عنوان نباید قبول کنید و تا زمانی که روشن نشده و در دید شما نیست، سوار آن تاکسی نشوید. نحوه کار تاکسی متر‌ها به این صورت است که آن‌ها یک نرخ پایه دارند و در طول طی مسیر، به این مبلغ افزوده می‌شود. نرخ پایه تاکسی‌های ترکیه ۴ لیر است و با طی هر یک کیلومتر ۲.۵ لیر به کرایه اضافه می‌شود. کمترین مبلغی که در ترکیه برای استفاده از تاکسی‌ها باید بپردازید، ۱۰ لیر است.

  • نرخ شبانه وجود ندارد

نرخ شبانه تاکسی در استانبول

نرخ شبانه وجود ندارد. بنابراین حواستان باشد که به هیچ عنوان شب‌ها مبلغ اضافه‌تری برای کرایه تاکسی پرداخت نکنید. همچنین همیشه کرایه تاکسی را به لیر پرداخت کنید. به یاد داشته باشید که کسانی که کرایه تاکسی را به دلار آمریکا و یا یورو پرداخت می‌کنند، باید ضرر‌های تبدیل ارز را متحمل شوند و در این راستا ضرر بزرگی به آن‌ها تحمیل می‌شود.

  • کمربند ایمنی را فراموش نکنید

کمربند ایمنی را فراموش نکنید

تقریباً تمام راننده‌های تاکسی در استانبول، معتقدند که برای خودشان یک پا مایکل شوماخر هستند و در هنگام طی مسیر، فکر می‌کنند که در یک مسابقه فرمول یک در حال رقابت هستند. آن‌ها دیوانه‌وار رانندگی می‌کنند؛ اما از آنجایی که اکثر ترک‌ها با همین سبک، زندگی و رانندگی می‌کنند، میزان حوادث در این شهر کم است. با این حال فراموش نکنید که همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید، حتی در شرایطی که راننده با نگاهی که انگار می‌گوید «واقعا فکر می‌کنید من نمی‌توانم شما را به مقصد برسانم؟» به شما نگاه می‌اندازد.

  • پول خورد به همراه داشته باشید

پول خورد برای تاکسی

همیشه سکه‌ها و اسکناس‌های ۵، ۱۰ و ۲۰ لیره ترکیه را در جیب خود داشته باشید. در صورتی که کرایه تاکسی را با اسکناس ۵۰ لیری پرداخت کنید، اغلب راننده‌های تاکسی از ترفند تبادل آزار‌دهنده خود استفاده می‌کنند. آن‌ها وانمود می‌کنند شما به جای ۵۰ لیر، ۵ لیر پرداخت کرده‌اید و از آنجایی که شما نمی‌توانید ثابت کنید که ۵۰ لیره پرداخت کرده‌اید، به راحتی مجبورتان می‌کنند دوباره کرایه‌تان را حساب کنید. در بسیاری موارد هم وقتی اسکناس ۵۰ لیری پرداخت می‌کنید، راننده‌های تاکسی بقیه پولتان را پس نمی‌دهند.

  • اگر جلو می‌نشینید حواستان باشد

به هیچ عنوان در حالی که بر روی صندلی جلوی تاکسی نشسته‌اید، کیف پول خود را باز نکنید. اتفاقی که اغلب در پی آن روی می‌دهد این است که راننده‌های تاکسی به قصد کمک ممکن است از کیف شما چیزی را بدزدند و یا سواستفاده‌هایی کنند.

  • شماره پلاک رانندگان متخلف را یادداشت کنید

در صورت مشاهده هر گونه رفتار خلاف ادب از سوی راننده، از تاکسی پیاده، و شماره پلاکش را یادداشت کنید. فراموش نکنید که حتماً شماره تاکسی را به متصدی هتل بدهید. ترکیه پول زیادی از جانب گردشگری و توریسم کسب می‌کند، بنابراین مقامات شهری برای حفظ وجهه شهر، با توریست‌ها رفتار دوستانه‌ای دارند و سعی می‌کنند رضایت آن‌ها را جلب کنند. بنابراین معمولاً شکایت کردن تأثیر گذار خواهد بود. شما حتی می‌توانید با شماره‌گیری شماره ۱۵۳، با دفتر شهردار که اصطلاحاً به آن White Desk می‌گویند، هم شکایت خود را مطرح کنید.

خوب است اشاره کنیم، در سال ۲۰۱۸ دادستان استانبول خواستار ۱۰ سال زندان برای یک راننده تاکسی شد که یک توریست سعودی را فریب داده، و او را از یک مسیر بسیار طولانی به فرودگاه رسانده بود. راننده متخلف، متهم به کلاهبرداری شد. مسیر از منطقه‌ای در سمت محله‌های آسیایی استانبول شروع شده، و مقصدشان فرودگاه صبیحه گوکچن (Sabiha Gokcen International Airport) که در همان منطقه آسیایی قرار داشت، بود. راننده تاکسی، قربانی را از مسیر پشت بسفر (Bosphorus) به سمت منطقه اروپایی نشین استانبول و سپس به سمت پل سوم برد و بعد دوباره به منطقه آسیایی‌ها برگشت. مسافر که پروازش برای برگشت به کشورش را از دست داده بود، در اولین ایستگاه پلیس شکایتش را تنظیم کرد.

  • فقط تاکسی‌های رسمی را سوار شوید

تاکسی های رسمی استانبول

فقط تاکسی‌های رسمی ترکیه که تاکسی‌های زرد رنگ هستند و  آرم و شماره تاکسیرانی بر روی هر دو درب جلوی تاکسی درج گردیده، را سوار شوید. به هیچ عنوان به غریبه‌های دوست‌داشتنی که پیشنهاد می‌دهند برایتان تاکسی بگیرند، اعتماد نکنید. خودتان را تجهیز و آماده کنید. با یک نگاه و جستجوی جدی به نقشه شهر، می‌توانید محل هتل و مهمترین مکان‌های شهر را پیدا کنید. بنابراین فقط کافی است برای رفتن از نقطه A به نقطه B یک تاکسی بگیرید. همیشه کارت هتل را همراه‌تان داشته باشید تا در صورتی که گم شدید و یا تاکسی مسیر هتل را بلد نبود، بتوانید با تماس گرفتن با هتل مشکلتان را حل کنید.

  • از گوگل مپ و همین‌طور برنامه BiTaksi کمک بگیرید

گوگل مپ و bitaksi در استانبول

برای اطمینان بیشتر گوگل مپ را بر روی گوشی خود نصب کنید تا در طول طی مسیر ببینید راننده از کدام مسیر می‌رود. همچنین می‌توانید برنامه BiTaksi را دانلود و بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. استفاده از این برنامه بسیار ساده است. همه تاکسی‌ها در این برنامه ثبت شده‌اند و شما حتی می‌توانید نام راننده تاکسی را هم ببینید. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که ببینید نزدیک‌ترین تاکسی به شما، در کجا واقع شده است.

  • جواب غریبه‌ها را ندهید

تقریباً هیچ کدام از راننده‌های تاکسی انگلیسی بلد نیستند. آن‌هایی هم که کمی انگلیسی بلدند، خیلی سریع شروع به پرسیدن سؤالات شخصی می‌کنند. از اینکه بی‌ادب به نظر برسید، نترسید چرا که شما هیچ مسئولیتی برای برقراری ارتباط با آن‌ها ندارید. بنابراین اگر احساس راحتی نمی‌کنید، مجبور نیستید به سؤالاتشان پاسخ بدهید.

جدیدترین نظرها

{{comment.user.name}} {{comment.user.name}}

{{ comment.user.name }} {{ comment.date }}

{{ comment.text }}
ارسال پاسخ
{{child.user.name}} {{child.user.name}}

{{ child.user.name }} {{ child.date }}

{{ child.text }}

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج

تـوجـه!

برای اضافه کردن نظر در سایت باید ورود یا ثبت نام کنید

خروج