معرفی ریودوژانیرو

ریو دو ژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل می باشد که در حاشیه ی اقیانوس اطلس قرار گرفته است. این شهر به چشم انداز نفس گیر و کارناوال های سالانه ی خود شهرت دارد. ریو دو ژانیرو از فرم منحصر به فردی برخوردار است که شبیه به دهانه ی رودخانه می باشد. این شهر با کوه های زیبا و دیدنی «شوگرلوف» احاطه شده که با ارتفاع 396 متر، جذابیتی ویژه به آن بخشیده است. ویژگی های جذاب ریو دو ژانیرو این بندر را به یکی از هفت عجایب طبیعی جهان تبدیل نموده است. اگر از قله ی 710 متری کورکووادو (گوژپشت) به اطراف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که چرا ریو دو ژانیرو با عنوان «شهر عجایب» شناخته می شود. سواحل درخشان، کوه های سرسبز حومه ی شهر، رشته جزایر کوچک در امتداد ساحل، طبیعت فوق العاده و سینمایی، جنگل های بارانی و اقیانوس فیروزه ای، این شهر را به میزبان مناسبی برای قدم زدن و ماجراجویی تبدیل نموده است. نامی که امروزه ریو دو ژانیرو به آن شناخته می شود، به سبب گذشته ی این شهر است. حاکمان پرتغالی، هنگامی که برای اولین بار در روز اول ژانویه ی سال 1502 به این منطقه رسیدند، به دلیل شباهت فرم این خلیج به دهانه ی رودخانه، نام آن را «ریو دو ژانیرو»، یا «رودخانه ژانویه» نامیدند. فرانسوی ها به دلیل موقعیت استراتژیک ریو دو ژانیرو، قصد استقرار و تسلط بر آن را داشتند که بعد از دو سال جنگ شدید، ناچار به خروج از این شهر شدند. پس از آن برای جلوگیری از تهاجمات احتمالی، مرکزیت شهر به تپه ای منتقل گردید که بعدها به نام «قلعه هیل» نامگذاری گردید. طبق آمار سال 2016، ریو دو ژانیرو نزدیک به 6,45 میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن 1.255 کیلومتر مربع می باشد.

ریودوژانیرو

Rio de Janeiro

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : سنترو

کد شهر : 21

اورژانس : 192

پلیس : 190

آتش نشانی : 193

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 16.7 کیلومتر

از تهران به ریودوژانیرو: 16 تا 20 ساعت

مدرن
تاریخی
ساحلی
طبیعت
مناسب برای شب نشینی
کوهستانی

آب و هوای ریودوژانیرو چگونه است ؟

آب و هوا
ریو دو ژانیرو در تمام طول سال، آب و هوای معتدلی دارد. این شهر در ماه های تابستان دارای آب و هوای گرم و مرطوب است؛ البته درجه ی رطوبت هوا زیاد نیست. ریو در فصلهای سرد سال نیز دمای معتدلی را تجربه می کند. سفر به این شهر در تمام طول سال امکان پذیر و لذت بخش است و یکی از مناسب ترین شهر ها برای گذراندن تعطیلات می باشد. فصل تابستان در این شهر شامل ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند) و بخشی از ماه مارچ (اواسط اسفند) می باشد. از نیمه ی اکتبر تا اواسط فوریه (اواخر مهر تا اواخر بهمن) روزها طولانی تر هستند. ماه های دسامبر و ژانویه (10 آذر تا 11 بهمن) گرم ترین ماه های سال می باشند. همچنین ریو در ماه های دسامبر تا آپریل (10 آذر تا 10 اردیبهشت) شاهد بیشترین میزان بارندگی می باشد. بارندگی ها ممکن است تا چندین روز متوالی ادامه پیدا کنند. ماه های زمستانی ریو به ترتیب ماه های جولای، آگوست و سپتامبر (10 تیر تا 8 مهر) می باشند. ریو دو ژانیرو در این زمان کمترین میزان بارندگی را دارد. اگرچه زمستان ها هوای ریو به ندرت سرد می شود، اما روزهای بارانی کمی خنک تر از روزهای آفتابی می باشد، بنابراین برای استفاده از ساحل، محدودیت زمانی نخواهید داشت. بهترین زمان برای شنا کردن ماه مارچ (10 اسفند تا 11 فروردین) است که دمای دریا در حدود 26 درجه ی سانتی گراد می باشد.

حمل و نقل در ریودوژانیرو چگونه است ؟

تاکسی
اتوبوس یک روش ارزان و مناسب برای گشت و گذار در شهر می باشد. اتوبوس ها دارای مسیرهای جداگانه می باشند که باعث کوتاه تر شدن زمان سفر می شود. هزینه ی اتوبوس ها در حدود 3,95 رئال می باشد. حرکت اتوبوس ها دارای زمانبندی و جدول زمانی نیست؛ اما معمولا هر 15 دقیقه یک بار از ایستگاه ها عبور می کنند. شما می توانید کرایه خود را با استفاده از «ریو کارت» یا پول نقد پرداخت کنید. «ریو کارت»، کارت های قابل شارژی هستند که به سادگی از فروشگاه های سطح شهر قابل خریداری می باشند. یکی دیگر از راه های جا به جایی در ریو، مترو می باشد که بهترین گزینه برای رسیدن به مسیر های مورد نظر شماست. مترو در زمان کارناوال ها، از 05:00 صبح شنبه تا ساعت 23:00 سه شنبه، بدون توقف مشغول به کار هستند. مترو ها سریع، ایمن و تمیز هستند. نقشه ی تمام ایستگاه ها در باجه های بلیط فروشی داخل مترو موجود می باشد. استفاده از تاکسی های زرد نیز در سراسر شهر رایج است. تاکسی ها راهی سریع و ایمن برای رساندن شما به مقصد مورد نظرتان می باشند. نرخ ثابت تاکسی ها 5,20 رئال می باشد و به ازای هر کیلومتر، 2,05 رئال به آن اضافه می شود. این نرخ در شب ها و روزهای یکشنبه تا 2,50 رئال افزایش می یابد. در این بین تاکسی هایی باعنوان تاکسی های رادیویی وجود دارند که از نمونه های معمولی، 30% گران تر می باشند. هیچ کس به رانندگان تاکسی انعام نمی دهد اما معمولا با توافق بر سر کرایه، این مورد مرتفع می گردد.

جاذبه های گردشگری ریودوژانیرو

دانستنی های ریودوژانیرو