معرفی نایروبی

نایروبی پایتخت کنیا و بزرگترین شهر آن است. این شهر با مساحت 696 کیلومتر مربع، بیش از 3 میلیون نفر جمعیت دارد. کلمه ی نایروبی از یک گودال آب شناخته شده در ماسایی (زبان نیلوت شرقی) به نام «Enkare Nyirobi» گرفته شده است که به معنای «آب های سرد» می باشد. نایروبی یک منطقه ی باتلاقی بود که در سال 1899 کشف گردید و در ابتدا یک اردوگاه راه آهن برای اوگاندا محسوب می شد. در سال 1905 پایتخت کنیا از مومباسا به نایروبی انتقال یافت. با گسترش بیماری طاعون در اوایل دهه ی 1900، این شهر به طور کلی سوزانده شد و مجددا تحت بازسازی قرار گرفت. راه اندازی سیستم راه آهن باعث رشد چشمگیر نایروبی شد و آن را به دومین شهر مطرح کنیا، پس از مومباسا تبدیل نمود. کنیا در گذشته از مستعمرات انگلیس بوده است. ساخت مراکز خرید و چندین هتل برای اقامت شکارچیان انگلیسی توسط بریتانیا، از دیگر عوامل پیشرفت این شهر محسوب می گردد. نایروبی به عنوان مهد «سافاری» در آفریقا شناخته می شود. این شهر به طور مداوم در حال حرکت به سمت مدرنتیه است و در مقایسه با شهر های دیگر آفریقایی، از پوشش گیاهی قابل توجهی برخوردار می باشد. نایروبی با 113 کیلومتر مربع از دشت ها، صخره ها و جنگل هایی احاطه شده است که پارک ملی نایروبی را تشکیل می دهند. این شهر با حیات وحش منحصر به فرد، مکان های دیدنی و مناظر چشم نواز و بکر، مورد پسند گردشگرانی است که به و فعالیت های ماجراجویانه علاقه مند هستند. رستوران ها، فرهنگ بومی، فعالیت های ورزشی نظیر گلف، راگبی، دو میدانی، چوگان، مسابقات اسب دوانی، کریکت و فوتبال، از دیگر عوامل جذب توریست و رشد صنعت گردشگری در نایروبی می باشند. یکی از دیگر نکات قابل توجه در این شهر، ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان های عمومی مانند خیابان ها، پیاده روها و پارک ها است و فضاهای ویژه ای برای سیگار کشیدن در سطح شهر تعبیه شده است.

نایروبی

Nairobi

ویزا نیاز دارد

مرکز شهر : سنترال پارک

کد شهر : 20

اورژانس : 999

پلیس : 999

آتش نشانی : 999

فاصله فرودگاه از مرکز شهر : 17.6 کیلومتر

از تهران به نایروبی: در حدود 9 ساعت و 30 دقیقه

طبیعت
مناسب برای شب نشینی

آب و هوای نایروبی چگونه است ؟

آب و هوا
آب و هوای معتدل و نیمه گرمسیری نایروبی باعث شده است که بتوانید در تمام طول سال به آن سفر کنید. دو فصل بهار و پائیز از رطوبت بالایی برخوردار می باشند. این شهر در فصل زمستان، بین ماه های جون و جولای (11 خرداد تا 9 مرداد)، از دمای مناسب و آب و هوای خشکی برخوردار است. نایروبی بین ماه های آپریل تا می (12 فروردین تا 10 خرداد) و نوامبر تا دسامبر (10 آبان تا 10 دی)، دارای بیشترین میزان بارندگی است. همچنین این شهر بین ماه های جولای تا آگوست (10 تیر تا 9 شهریور)، کمترین میزان بارش باران را تجربه می کند. دمای هوای نایروبی در طول سال نوسان زیادی ندارد و تقریبا از روند ثابتی پیروی می کند. میانگین کلی دمای هوا در طول سال، 19 درجه ی سانتی گراد و رطوبت بالای 60% می باشد. فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند) با متوسط دمای 21 درجه ی سانتی گراد و جولای (10 تیر تا 9 مرداد) با میانگین دمای 17 درجه ی سانتی گراد، به ترتیب گرم ترین و سردترین ماه در نایروبی می باشند. در صورتی که به هوای مرطوب و بارانی علاقه مند نیستید، سفر به نایروبی در ماه آپریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) به شما توصیه نمی شود. بهترین زمان برای بازدید از نایروبی، ماه جولای است.

حمل و نقل در نایروبی چگونه است ؟

تاکسی
برای گشت و گذار در نایروبی می توانید از اتوبوس ها استفاده نمایید. اتوبوس های معمولی شهر توسط شرکت KBS اداره می شوند، اما استفاده از آنها محدودیت هایی به همراه دارد. چنانچه چمدان و یا بار اضافی به همراه دارید، حمل و نقل با این وسیله به دلیل شلوغی و توقف های کوتاه، دشوار خواهد بود. اکثر اتوبوس ها از مرکز شهر عبور می کنند، اما ایستگاه اصلی اتوبوس های KBS در شرق مرکز شهر واقع شده است. ماتاتو (مینی بوس یا ون های عمومی) یکی دیگر از روش های جابجایی در شهر نایروبی است. این وسیله ی نقلیه عموما برای جابجایی بین مسیرهای مرکز و حومه ی شهر نایروبی کاربرد دارد. ماتاتوها دارای اندازه های مختلفی هستند که از ون های با گنجایش 14 سرنشین تا اتوبوس های 50 سرنشین را شامل می شوند. کرایه ی ماتاتو بین 10 تا 40 شیلینگ می باشد. در صورتی که از این وسیله ی نقلیه برای جابجایی استفاده می کنید، مراقب اشیای قیمتی خود باشید. تاکسی های نایروبی ارزان نیستند اما یک انتخاب امن و آسان برای حمل و نقل در شهر به شمار می روند. کرایه ها قابل مذاکره هستند و بر اساس مسیر، از 500 تا 1200 شیلینگ متغیر می باشند. در صورتی که قصد دارید در شهر بگردید، اجاره ی تاکسی می تواند انتخاب ارزانتری باشد. امکان سفارش آنلاین تاکسی با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند Maramoja ،Easy Taxi و Uber وجود دارد. اگر برای رفتن به مکانی عجله دارید، می توانید بودا بودا (موتورسیکلت-تاکسی) اجاره کنید. این وسایل نقلیه در گوشه و کنار خیابان های شهر پیدا می شود. همچنین امکان اجاره ی ماشین در نایروبی وجود دارد که ارزانترین اجاره دهنده مبلغی در حدود 4000 شیلینگ برای یک روز دریافت می کند.

جاذبه های گردشگری نایروبی

دانستنی های نایروبی